بین المللی

آبشناس در المیادین:‌ به سود آمریکاست تا دولت روحانی هست به توافق بازگردد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین امروزنگار ، شبکه خبری المیادین به دنبال ویژه برنامه “القاسم” که تا روز سوگند در رئیس جمهور جدید ایران ادامه دارد ، جمعه میزبان “عماد آبشناس” تحلیلگر سیاسی و سردبیر دیپلماتیک ایران بود .

در ابتدای برنامه ، آبشناس در پاسخ به سوالی درباره به تعویق انداختن مذاکرات در وین و دلایل آن گفت: “در واقع قبل از انتخابات ریاست جمهوری ، دولت حسن روحانی تمام تلاش خود را برای فعال کردن گفتگوها انجام داد و تحریم ها را بردارید. ” امروز ، پس از پایان انتخابات و روشن بودن نتایج ، مهمترین چیز برای دولت سیاستهای کلی ایران است و دیگر مسئله این نیست که این توافق دوباره احیا شود یا نه ، مگر اینکه شهرت آینده سیاسی آنها را توافق کند. . به طوری که می گوییم این توافق نامه را در آخرین روزهای دولت امضا کردیم. حتی آقای [عباس] عراقی پیش نویس توافق نامه را به تهران آورد ، اما آمریکایی ها بهانه کردند که نمی توانند تحریم ها را لغو کنند و آنها را به حالت تعلیق در نیاورند ، اما دولت روحانی گفت که نمی تواند چنین توافقی را امضا کند. اگر دولت های اروپایی به ایالات متحده فشار بیاورند تا ایران را تحریم کند ، دولت روحانی توافق نامه را امضا می کند ، حتی اگر شش ساعت قبل از تحویل آن باشد. در واقع ، این توافق نامه به زمان روی کار آمدن دولت مرکزی موکول شده است.

آبشناس افزود: من فکر می کنم اگرچه دولت فعلی تلاش کرده است توافق هسته ای را احیا کند ، اما به نظر من کارکنان دولت جدید آن را کاملاً غیر ضروری از این توافق نامه می دانند. من این را صریح می گویم. آقای رئیسی به طور کامل برنامه پارلمانی را اجرا می کند تا طرف مقابل بتواند به تعهدات خود در توافق نامه برگردد … اگر ایالات متحده مایل به لغو کامل تحریم ها باشد ، پس دولت رئیسی مذاکرات را ادامه می دهد … ایران در وضعیتی که ما به فارسی صحبت می کنیم ، می گویم آب در حال اجرا است ، خواه یک وجب باشد یا صد وجب. ما سالها پیش می ترسیدیم که اگر نتوانیم نفت بفروشیم چه اتفاقی می افتد. اکنون این اتفاق افتاده است و اقتصاد ایران دیگر مانند گذشته به نفت وابسته نیست … ایران دارای فناوری های جدید و پیشرفته است. قدمت فناوری هسته ای به دو دهه قبل بازمی گردد … امروز می بینید که ایالات متحده فن آوری های یک قرن پیش را برای کشورها از جمله کشورهای عربی و اسلامی مجاز نمی داند. امروز دیگر نیازی به ایران در این زمینه نیست [از غرب] است. ایران از جدیدترین فناوری ها برخوردار است. ایالات متحده از این موضوع اطلاع دارد و آنها می دانند که نمی توانند علم و فناوری را از ذهن ایرانیان خارج کنند. بازگشت به توافق به نفع ایالات متحده و اروپا و منافع کل جهان است. اگر آنها به دنبال جنگ هستند ، ایران برای دفاع آماده است ، اما اگر آنها به دنبال صلح هستند ، باید به توافق نامه برگردند و آن را به طور کامل اجرا کنند تا ایران نیز به تعهدات خود پایبند باشد.

تعلیق تحریم به معنای انتظار برای تمدید هر سه و شش ماه است

المیادین با اشاره به موضع جدید چین مبنی بر اینكه ایالات متحده باید تحریم های یك جانبه علیه ایران را لغو كند ، از متخصص آبشناسی س askedال كرد كه چه تحریمی باید برداشته شود و گفت كه این تحریم ها تاكنون برداشته نشده است ، اما در حقیقت آنها باید برای افزایش بانك ، تجارت و تحریم های بیمه ای. تحریم ها نیز با ایران در هم آمیخته است. حدود 1650 مجازات وجود دارد. برای مثال ، شما می بینید که آیا این تحریم ها علیه همه بانک های ایرانی برداشته شده است ، اما فقط تحریم های بانک مرکزی باقی مانده است ، به عنوان مثال ، تحت عذرخواهی تروریسم ، دیگر استفاده از تحریم های دیگر وجود نخواهد داشت. در حالی که توافق نامه ای برای لغو کلیه تحریم ها حاصل شد ، ایالات متحده در آخرین لحظه گفت که آنها را لغو نمی کند بلکه آنها را به حالت تعلیق در می آورد. دولت آمریكا لغو آن را نپذیرفت و همه اینها مشكل دارد. در چنین حالتی ، ایران باید منتظر بماند تا ایالات متحده هر سه یا شش ماه تعلیق خود را تمدید کند.

رئیس می خواهد در دولت روحانی به توافق برسد

چین می گوید ، المیادین سپس پرسید که ایالات متحده برای بازگرداندن اعتماد بین المللی چه کاری باید انجام دهد و متعهد به تعهدات بین المللی بسیار ساده است. آنچه را که او قول داده است انجام دهید … تا جایی که من می دانم ، آقای رئیسی می خواهد این مسئله در دولت روحانی حل شود و درگیر درگیری در این پرونده نباشد. یک دلیل دارد آقای رئیسی ، مانند تیم خود ، اساساً به کل توافق اعتقادی ندارد ، زیرا آنها معتقدند آمریکایی ها این سیاست را پنهان کرده و ادامه می دهند. این به معنای مذاکره برای مذاکره درباره کارهایی است که دولت روحانی انجام داده است. برخی از رسانه های غربی می گویند این س questionال در مورد رهبری رهبر ایران است ، اما نه ، این مسئله در مورد دولت است. من فکر می کنم به نفع ایالات متحده و اروپایی ها است که قبل از تحقق دولت روحانی با دولت توافق کنند.

ایده اصلی؛ به صحبت های همه گوش دهید و سپس تصمیم بگیرید

المیادین از دولت وحدت ملی یا آشتی ملی در ایران پرسید و گفت آیا چنین چیزی با توجه به تحولات فعلی راه حل مشکلات است؟ و عماد آبشناس گفت ، “من ایده های آقای رئیسی را می دانم. من با روسای جمهور ایران کار کرده ام و ایده های آنها را می دانم.” هیچ مهمانی در ذهن او نیست و او به همه گوش می دهد. او معتقد است که همه باید گوش دهند و سپس تصمیم بگیرند. ویژگی مهم آن این است که حتی برای حل مشکلات از رقبا کمک می گیرد. به دلیل چنین رویکردی دیگران در مورد تشکیل دولت وحدت ملی صحبت کردند. یکی از مشکلات بزرگ در ایران ایده مشارکت است. امروز فرصتی برای حل مشکلات بر اساس منافع ملی است.

آمریكا تا زمان استعفا سعد الحریری از افغانستان فریب داده شد

در بخش دیگری از برنامه ، آبشناس وقایع عراق و لبنان را به وقایع عمومی ایران و منطقه پیوند داد و گفت كه ایالات متحده خواهان آشوب و ناآرامی است. سیاست استعفای سعد الحریری از زمان تأسیس دولت و سایر رویدادها خدمت می کند. دیدید که سعد الحریری به مصر رفت و برگشت و منصرف شد. شما می دانید که مصر هیچ تاثیری در سیاست لبنان ندارد. شاید جلسات محرمانه ای بود که نمی خواستند بگویند جلسه در مورد چیست و برنامه چیست. ایالات متحده هنوز به طور کامل از افغانستان خارج نشده است و شاید همه چیز در منطقه ، از افغانستان گرفته تا عراق و لبنان ، همه با یک برنامه کلی ایالات متحده برای ایجاد ناآرامی در منطقه مطابقت داشته باشد.

انتهای پیام / ص


دکمه بازگشت به بالا