جامعه

آتش‌نشان‌ها با چه مشکلات روان‌شناختی دست به گریبانند؟

محققانی که با انجام مطالعه ای به بررسی مشکلات روحی و روانی آتش نشانان پرداختند دریافتند استرس مداوم، مشکلات خواب، احساسات منفی ناشی از حوادث دردناک و مشکل در برقراری روابط خوب با اعضای خانواده از جمله مشکلات آتش نشانان است.

به گزارش امروزنگار، آتش نشانی یکی از نمونه های مشاغل منحصر به فرد است. آتش نشانان به دلیل ماهیت شغلی خود در معرض محیط های خطرناک، شرایط اضطراری و ساعات کاری نامنظم قرار می گیرند و در سلامت جسمی و روحی خود با چالش های زیادی روبرو هستند.

آتش نشانان در هر زمان و هر مکان در معرض خطر هستند و از آنجایی که آنها باید دائماً هوشیار باشند، این امر می تواند باعث آسیب جسمی و مشکلات روحی شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، محققان روانشناسی مطالعه ای را برای بررسی پیامدهای روانی شرایط کاری آتش نشانان انجام دادند.

در این مطالعه کمی، پژوهشگران با 16 آتش نشان ایستگاه های آتش نشانی شهر کرمان در مورد تجربیات آنها از پیامدهای روانی شرایط شغلی مصاحبه کردند.

تجزیه و تحلیل مصاحبه با آتش نشانان نشان داد که پیامدهای روانی این شغل به چهار دسته اصلی طبقه بندی می شود: استرس مداوم، مشکلات خواب، احساسات منفی ناشی از حوادث دردناک و مشکل در برقراری روابط خوب با اعضای خانواده.

همه آتش نشانان در این مطالعه شغل خود را “بسیار استرس زا” توصیف کردند و گفتند که دائما تحت استرس هستند.

به گفته شرکت کنندگان، عوامل متعددی در موقعیت اطفاء حریق وجود دارد که می تواند استرس ایجاد کند و صدای «آژیر آتش» یکی از مهم ترین عوامل استرس زا بود که همه به آن اشاره کردند. آنها گفتند که وقتی زنگ آتش خاموش می شود استرس زا است، مهم نیست که موضوع چیست.

یکی دیگر از مشکلاتی که در این مطالعه به آن اشاره شد، مشکلات خواب است. همه آتش نشانان شرکت کننده در این مطالعه گزارش کردند که از زمان ورود به کار دچار مشکلات خواب شده اند. یکی از این مشکلات، اختلال در خواب است که عمدتاً به دلیل شیفت کاری در این وضعیت رخ می دهد.

عواطف منفی یکی دیگر از موارد برخورد با حوادث دردناک است که آتش نشانان از پیامدهای روانی این حرفه یاد کرده اند. در این تحقیق تقریباً همه شرکت کنندگان اظهار داشتند که چون اطفای حریق محدود به حوادث آتش سوزی نمی شود، با حوادث دردناک و ناخوشایندی مانند حوادثی مواجه می شوند که بر آنها تأثیر نامطلوب می گذارد.

تاثیر تصادفات مربوط به تصادفات، تلفات جانی و غیره است. آنقدر برای این افراد دردناک است که پس از سال ها تصادف هنوز این وقایع را به یاد می آورند و از یادآوری آن ناراحت می شوند.

یکی دیگر از پیامدهای روانشناختی که آتش نشانان در این پژوهش به آن اشاره کردند، دشواری برقراری روابط خوب با اعضای خانواده است که عمدتاً به دلیل شرایط کاری آنها است.

پرداختن به اتفاقات ناخوشایند مختلف در محل کار عاملی است که افراد را از نظر روانی و عصبی تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توانند در خانه با اعضای خانواده روابط خوبی برقرار کنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که استرس مداوم (به دلیل صدای آژیر آتش نشانی و تصادف، تلاش برای رسیدن به موقع، نگرانی از نرسیدن به موقع و پیدا نکردن آدرس، شرایط پیچیده و نامشخص حادثه)، مشکلات خواب. (شامل الگوهای خواب بهم ریخته، بی خوابی، مشکل در حفظ خواب، بیداری و ترس ناگهانی، صحبت در خواب)، احساسات منفی ناشی از رویدادهای دردناک، و مشکل در برقراری روابط خوب با اعضای خانواده. مهمترین پیامدهای روانی. آتش نشانان به دلیل شرایط شغلی خود آزمایش می کنند.

به گفته محققان، با توجه به نقش مهم آتش نشانان در ارائه خدمات در مواقع اضطراری، پیامدهای روانی این شغل عوامل خطری است که بر سلامت و عملکرد آتش نشانان تأثیر منفی می گذارد.

این محققین بر این باورند که اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی مناسب برای مدیریت و کاهش استرس های مداوم و بهبود کیفیت خواب آتش نشانان و ارائه آموزش های مناسب در مدیریت و کاهش هیجانات منفی و مشکلات خانوادگی ضروری است.

در انجام این پژوهش، فهیمه زراعت پروفه، محبوبه شمسی نژاد و عباس رحمتی; پژوهشگران روانشناسی بالینی دانشگاه شهید بهند کرمان با هم شرکت کردند.

نتایج این مطالعه در پاییز سال جاری به صورت مقاله ای علمی با عنوان پیامدهای روانی شرایط شغلی آتش نشانان: مطالعه کیفی در مجله طب کار منتشر شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا