سلامت و تندرستی

آسیب به جفت عامل مرده‌زایی در زنان مبتلا به کووید-۱۹

مطالعات اخیر نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند جفت جفت را نابود کند و باعث مرگ در زنان باردار شود.

به گفته امروزنگار و نقل قول شده توسط پزشکی اکسپرس، چنین نتیجه ای در زنان باردار غیر معمول است، اما زنان مبتلا به Covid-19 در معرض خطر هستند.

محققان در 12 کشور، از جمله ایالات متحده، نمونه های بافت و جفت مورد بررسی از 64 جنین پرینت و چهار جنین که مدت کوتاهی پس از تولد فوت کردند، مورد بررسی قرار گرفتند. همه اینها مادرانی بودند که واکسینه نشده بودند و در دوران بارداری Covid-19 داشتند.

دکتر جفری گلدشتاین، پاتولوژیست در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شمال غربی، گفت: “این مطالعه نشان می دهد که آسیب های جفتی، به جای آلوده شدن به جنین، باعث مرگ Covid-19 می شود.”

او در این مطالعه شرکت نکرد، روز پنج شنبه در آرشیو مجله آزمایشگاه پاتولوژی و پزشکی منتشر شد.

شواهد قبلی که زنان باردار با Covid-19 به احتمال زیاد به مرگ نشان می دهد؛ به خصوص در کسانی که با دلتا. واکسیناسیون برای زنان باردار توصیه می شود.

دکتر دیوید شوارتز، نویسنده اصلی و پاتولوژیست، می گوید: “سایر عفونت ها می توانند جفت را با نفوذ به جفت بکشد و معمولا این کار را با آسیب رساندن به جنین انجام می دهند.” یک مثال از این ویروس زیکا است.

او و همکارانش می خواستند بدانند که آیا این امر در مورد تولد نوزادان با Covid-19 صادق بود یا خیر. اما آنچه آنها پیدا کردند کاملا متفاوت بود. در این مورد، جفت خود را آلوده و به طور گسترده ای نابود شد.

آسیب به جفت، عامل تولد نوزاد در زنان با Covid-19 است

شوارتز می گوید: “در بسیاری از این موارد، بیش از 90 درصد از این جفت از بین رفته است.”

بافت طبیعی جفت قرمز و اسفنجی است. نمونه هایی که آنها مطالعه کرده بودند سخت و تاریک بودند. هرچند عفونت ها گاهی اوقات به جفت آسیب می رسانند، شوارتز می گوید که هرگز چنین آسیب های گسترده ای را دیده است.

جفت یک عضو است که در دوران بارداری شکل می گیرد و به رحم متصل می شود، حمل اکسیژن و مواد مغذی از جریان خون مادر به کودک می شود.

این ویروس کرونا نیز در برخی از جنین دیده می شود، اما شواهد از آسیب جفت ترین احتمال علت مرگ نوزاد بود.

گزارش مراکز ایالات متحده برای کنترل بیماری و پیشگیری از بیماری ها در میان زنان باردار مبتلا به Covid-19 نشان داد که حدود یک نفر در 80 زن باردار میمیرند. این میزان برابر با 155 زن باردار است که Covid را نداشتند.

فشار خون بالا، بیماری های مزمن و ناهنجاری های جنینی برخی از علل است که خطر ابتلا به نوزادان را در زنان مبتلا به Covid-19 افزایش می دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا فشار Emicron همچنین خطر ابتلا به نوزاد را افزایش می دهد. این مطالعه قبل از ظهور این سویه بسیار مسری انجام شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا