فرهنگ و هنر

آغاز کنسرت‌های زنده؛ بیم و امیدها

اعلام رسمی شروع کنسرت های زنده از اولین حضور آذر با چند سوال اساسی همراه است. آیا این شروع با افزایش نجومی قیمت بلیت ها همراه خواهد بود و اگر چنین است استقبال خوبی از این کنسرت های شخصی خواهد شد؟ و در صورت استقبال از این اجراها، آیا می توان سلامت کلی مخاطبانی که قصد حضور در کنسرت های شخصی را پس از استراحت دارند تضمین کرد؟

همچنین، با فرض تعطیلی مداوم کنسرت ها، هنوز یک سوال اساسی مطرح می شود. جایی که بسیاری از هنرمندان کشورمان در این ایام تعطیل برای اجرای برنامه های خارج از کشور و برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان و ترکیه و … گرد هم آمدند، تکلیف خروج این همه ارز از کشور چیست؟ و اساساً این خاموشی تا کی می تواند ادامه یابد؟!

تقریباً دو سال از خاموش شدن چراغ‌های کنسرت زنده می‌گذرد. در این مدت تعداد محدودی نمایش در فضای باز در جزیره کیش یا تهران و تعدادی از شهرها به روی صحنه رفت، اما برگزاری این اجراها نیز مورد انتقاد قرار گرفت.

برعکس، در این مدت سازمان‌های فرهنگی مانند بنیاد رودکی یا سازمان فرهنگی هنری شهرداری کنسرت‌های آنلاین برای هنرمندان برگزار می‌کردند، اما اکثراً خود هنرمندان حداقل در خلال صحبت‌هایشان از تعداد این اجراها راضی نبودند. حضور تاج باید یک روال برای جبران بسیاری از مشکلات مالی باشد.

علاوه بر این، بازپس گیری کنسرت های زنده سال گذشته با حاشیه هایی برای انتخاب زمان نامناسب برای کنسرت ها به دلیل طرح ممنوعیت سفر شبانه یا افزایش قیمت بلیت همراه بود. به عنوان مثال، در آبان ماه سال گذشته، خبر «از سرگیری کنسرت ها به شرط اتمام تا قبل از ساعت 18» حاشیه ساز شد. به جای اینکه راه حلی برای چرخ اقتصاد هنر موسیقی در اوج تاج باشد، یک بازی رسانه ای نشان داده شد که به نوعی توپ را به زمین هنرمندان و برگزارکنندگان کنسرت انداخت.

در واقع در دولت قبل اخباری مبنی بر از سرگیری کنسرت های موسیقی در دوران کرونا منتشر شد که هر از چند گاهی مطرح می شد اما بعد از اجرا به نظر نمی رسید هیچکس مشتاق پذیرش عواقب آن باشد. همچنین در آن زمان به گفته شرکت ها اجرای کنسرتی با ظرفیت بین 30 تا 50 درصد ظرفیت سالن و یک سانس در روز توجیه اقتصادی نداشت.

اما با روی کار آمدن دولت جدید و تسریع در واکسیناسیون عمومی، خبر از سرگیری کنسرت ها بار دیگر موضوع جدی متولیان فرهنگی است.

محمود شالویی، سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخیرا در گفت وگو با امروزنگار از مقدمات برگزاری کنسرت های زنده یاد کرد و توضیح داد: حضور مخاطبان فراهم است.

این مقام مسئول در ادامه ابراز امیدواری کرد با رعایت نکات بهداشتی برای ایجاد شرایط مساعد برای میزبانی سالن ها از تماشاگران و واکسیناسیون که به صورت عمومی سریع انجام می شود، به زودی شاهد برگزاری کنسرت های زنده باشیم.

چند روز پس از اعلام این خبر، سمپوزیومی برای از سرگیری اجراهای موسیقی با حضور برگزارکنندگان و نمایندگان تالارها برگزار شد و اعلام شد تالارها شرایط خود را برای اجرای کنسرت اعلام می کنند. با توجه به نظرات ارائه شده طی روزهای آینده به جمع بندی اجرایی خواهند رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه 17 آبان ماه با حضور در همایش حمایت غیرعامل و رسانه های پایدار از احتمال بازگشایی اماکن فرهنگی و هنری از جمله کنسرت ها از اول آذرماه خبر داد.

وی گفت: امروز می‌توان گفت که اماکن فرهنگی و هنری، کنسرت‌ها و تئاترها می‌توانند از اول آذرماه با رعایت مقررات بهداشتی فعالیت خود را آغاز کنند. وزیر ارشاد همچنین خاطرنشان کرد: اگر به هر دلیلی رنگ شهر از نارنجی به قرمز تغییر کند، دوباره فعالیت را متوقف خواهند کرد.

حالا برای شروع کنسرت های زنده، خبرنگار امروزنگار با دو تهیه کننده موسیقی گفت وگو کرده و نظر آنها را درباره شروع کنسرت های زنده جویا شده است.

پیام خوشحال کننده بازگشایی کنسرت ها و اضطراب

محمدحسین توتونچیان – تهیه کننده موسیقی وی پیش بینی می کند با توجه به افزایش تورم در دو سال اخیر و افزایش هزینه کنسرت ها از اجاره سالن ها تا اجاره مسائل فنی، به ناچار شاهد افزایش قیمت بلیت کنسرت ها باشیم.

او می گوید: «در سرتاسر جهان، پس از واکسیناسیون، آنها شروع به حمایت از همه مشاغل خود کردند. به خصوص مشاغلی که به هر حال از بین رفته بودند و ادامه زندگی و همکاری نداشتند. اولین حمایت آنها ارائه وام های بلندمدت بدون بهره به مشاغلی بود که می توانستند کارمندان خود را حفظ کنند و کسی را به آتش نکشند تا نرخ بیکاری کشورشان بالا نرود. در ایران اما تنها چند میلیون تومان به برخی از تئاترها وام داده شد، اما مشخص نیست چقدر می تواند به آنها کمک کند. البته هیچ کمکی به نوازنده ها نشد، انگار ما جزو خشمگین ها بودیم.

تهیه‌کننده موسیقی ادامه می‌دهد: پس از روی کار آمدن دولت جدید و عملیات تغییر وزیر، سرپرست معاونت هنری اعلام کرد که در تعامل با ستاد کرونا، سالن‌های تئاتر و کنسرت می‌توانند با ۵۰ درصد ظرفیت کار خود را انجام دهند. برای شروع. برای اهالی موسیقی و تئاتر خیلی خوشحال بود که بدون توجه به درآمد مالی و فعالیت اقتصادی می توانستند به صحنه بازگردند و فعالیت های هنری خود را آغاز کنند.

این تهیه‌کننده موسیقی می‌گوید: تنها چیزی که در حال حاضر باعث نگرانی تولیدکنندگان و مسئولان موسیقی شده و با توجه به فشاری که به مردم وارد شده، این است که در دو سال اخیر کنسرت برگزار نشده است، همه ارگان‌های مختلف کشور هزینه‌ها را افزایش داده‌اند. هزینه های روزانه و جاری آنها افزایش یافته است. در نتیجه همه ما شاهد افزایش قیمت در سراسر جهان بوده ایم که از این قاعده مستثنی نیست.

50 درصد و نیم درآمد شرکت کنید

درباره قیمت بلیت کنسرت ها توضیح می دهد: در جلسه ای که سالن های کنسرت با تهیه کنندگان و رئیس برجسته دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کردند، مقرر شد قیمت های جدید آن ها پس از دو برابر شدن هزینه ها به کنسرت داران اعلام شود. سالنی با 50 درصد ظرفیت و درآمد ما نصف شود، می توانیم شروع به کار کنیم.

توتونچیان ادامه می دهد: سالن های کنسرت دو قسمت اجاره ای دارد. قسمت اول خود سالن و قسمت دوم تولید که مجموعه ای از نور، صدا، ال ای دی و تصویر و تیم عوامل فنی است. البته این قسمت از سالن ها به بخش خصوصی اجاره داده شده است که به آنها نیز گفته شده که حاضر نیستند با افزایش هزینه کمتر از 100 درصد سیستم خود را روشن کنند. البته این یک کاربرد طبیعی است. چون برای تمام تجهیزات و امکاناتشان دلار تهیه می کنند و قیمت دلار نسبت به سه سال قبل سه برابر شده است.

وی می گوید: نتیجه هر دو دسته این است که شاهد افزایش شدید قیمت بلیت خواهیم بود که سازندگان موسیقی مجددا به اتفاق آرا تصمیم گرفتند حداقل تا پایان سال جاری قیمت بلیت کمتری نسبت به بلیط کیش ارائه کنند. اما این نیاز به همکاری سالن ها دارد. برعکس، صاحبان تالارها قرار بود تا چهارشنبه هفته گذشته قیمت اجاره سالن ها را به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ ارائه کنند، اما گویا هنوز بر سر قیمت اجاره امکانات، تجهیزات به توافق نرسیده اند. ، کادر فنی و خود سالن.

قیمت بلیت کنسرت به زودی مشخص می شود

این تهیه‌کننده موسیقی می‌گوید اگر هزینه اعلام مالکان طاقت‌فرسا و هولناک باشد، به نظر می‌رسد باید با جریان‌هایی برخورد کنیم که خودشان با آن موافق نیستند.

وی می گوید: طبق شنیده ها صاحبان تالار دور هم جمع شده و به اجماع رسیده اند که نتیجه آن فردا طی نامه ای به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارائه می شود. نتیجه این گفتمان قیمت گذاری بلیت کنسرت است.

بازگشایی کنسرت ها امید را زنده نگه می دارد

همچنین میلاد ماهان راد – مدیر عامل موسسه فرهنگ و هنر لیما او در گفت وگو با امروزنگار گفت: سال ها طول می کشد تا صنعت موسیقی به شرایط پیش از کرونری برگردد. او بیش از دو برابر زمان کرونا را پیش بینی کرد و معتقدم این زمان در ایران و به خصوص در حوزه صنعت موسیقی بیشتر از این خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه بازگشایی کنسرت ها صنعت را در شرایط بسیار سخت بحران کرونا زنده نگه می دارد، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر تمهیدات لازم برای این موضوع نهایی شود.

این تهیه کننده موسیقی، آسیب های فراوان صنعت موسیقی و عدم امکان جبران آن در مدت زمان کوتاه را از مهم ترین دلایل بررسی شرایط لازم برای بازگشایی کنسرت ها عنوان می کند.

ماهان راد ادامه می دهد: ایجاد شادی در مبارزه با بحران های اجتماعی ناشی از کرونا و توجه جدی به این موضوع پس از بازگشایی کنسرت ها بسیار مهم است. بازیگران و هنرمندان موسیقی کشور با وجود مشکلات عدیده ای در سطوح مختلف، ثابت کرده اند که در کنار مردم کشور خود هستند و در شرایط بحرانی مانند تاج گذاری با تمام توان برای آنها تلاش می کنند.

همچنین توصیه می‌کند که دولت برای حمایت از صنعت موسیقی با ارائه تخفیف در سالن‌ها، بیمه برای شرکت‌کنندگان و هنرمندان و یارانه‌های کوتاه‌مدت، با تولیدکنندگان موسیقی همکاری کند.

این تهیه‌کننده موسیقی با اشاره به تبعیض‌هایی که در تصمیم‌گیری‌های کشوری نسبت به سایر بخش‌ها وجود دارد، ابراز امیدواری کرد با توجه به مذاکرات جدید با مدیران جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای پیوند سامانه‌های فروش بلیت به واکسیناسیون و بازگشایی آن. با 50 درصد ظرفیت در شرایط فعلی انجام شده است، این مشکلات حل خواهد شد و به زودی شاهد پتانسیل کامل خواهیم بود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا