بین المللی

آمریکا در پس ناآرامی‌های عراق است

رئیس جمهور ترکیه گفت: آمریکا پشت ناآرامی های عراق است و از گروه های تروریستی در سوریه حمایت می کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه هنگام بازگشت از اوکراین گفت که آمریکا پشت ناآرامی های عراق است.

اردوغان به خبرنگاران گفت: اگر امروز در عراق ناآرامی است، متأسفانه آمریکا پشت آن است. آمریکایی ها به تغذیه گروه های تروریستی در سوریه ادامه می دهند.

رئیس جمهور ترکیه مدعی شد که کشورش چشمی به خاک سوریه ندارد و تنها می خواهد با تروریسم در شمال این کشور مقابله کند و برای انجام عملیات علیه گروه های تروریستی در این کشور “آماده” است. .

اردوغان افزود: آنکارا در مورد هرگونه اقدامی در سوریه با روسیه ارتباط برقرار خواهد کرد. وی همچنین به لزوم حل مسائل سوریه برای رسیدن به صلح و منطقه و حفاظت از شهروندان ترکیه اشاره کرد و گفت: در نهایت باید این را بدانیم و بپذیریم، نباید در گفتگوهای سیاسی و دیپلماسی بین کشورها دخالت کرد. ” چنین صحبت هایی همیشه بوده و خواهد بود.

وی گفت: به دلیل جنگ در اوکراین، ترکیه آماده است تا مسائل بین مسکو و کیف را از طریق دیپلماسی حل کند و از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود برای سفر به ترکیه دعوت می کند.

اردوغان همچنین درباره نشست سه جانبه با زلنسکی و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد که روز گذشته برگزار شد، گفت: اقداماتی که می‌توان برای صادرات غلات اوکراینی انجام داد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در این زمینه جامعه جهانی باید مسئولیت خود را بپذیرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که قصد دارد در تماس تلفنی با پوتین درباره وضعیت نیروگاه اتمی Zaporizhia در اوکراین گفتگو کند.

وی همچنین درباره روابط مصر و ترکیه گفت: این روابط در سطح وزرا ادامه دارد و امیدواریم بالاترین مقام‌ها به این رابطه بیایند، زیرا مردم مصر برادران ما هستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا