سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

آیا انواع قیمت لمینت دندان در زیبایی دندان تاثیر دارد

امروزه افراد زیادی قصد ترمیم ظاهر دندان های خود را با روش دارند اما از آنجایی که هیچ چیزی در دنیا رایگان نیست، اغلب افراد ابتدا جویای هزینه لمینت دندان میباشند. “قیمت هر واحد لمینت دندان چقدر است؟”،”قیمت لمینت دندان طرح لبخند در سال 1402 چند میباشد؟” این ها نمونه هایی از رایج ترین سوالاتی است که متخصصان کلینیک ایرانمهر همه روزه با آنها روبه رو میشوند. به همین خاطر در این مقاله از سایت کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر به عواملی که بر روی هزینه هر واحد لمینت تاثیر میگذارند و همچنین ارائه هزینه آن در سال 1402 می پردازیم.

قیمت بهترین لمینت چقدر است؟

بهترین لمینت دندان، روکشی است که در عین ضخامت کم، مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد. همچنین عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان هم یک مزیت بزرگ برای این درمان به حساب می آید. فراموش نکنید که هر چه ضخامت لمینیت کمتر باشد، ظاهری طبیعی تر و زیباتر خواهد داشت اما این ظرافت نباید مقاومت آن را در برابر ضربه های بیرونی کاهش دهد. با این تفاسیر میتوان نتیجه گرفت که لمینت سرامیکی، لومینیرز و آی پی اس ایمکس بهترین هستند که قیمت آنها نیز بالاتر از سایر مدل ها میباشد. همان طور که در جدول هزینه لمینت دندان مشاهده میکنید، در کلینیک ایرانمهر، قیمت لمینت سوپر لومینیرز از تمام انواع دیگر این روکش بیشتر است.

چه عواملی در قیمت لمینت دندان تاثیرگذار هستند؟

قیمت لمینت دندان بر اساس فاکتورهای خاصی تعیین می شوند و قطعا هیچ دندانپزشکی نمیتواند بدون دلیل یک نرخ غیر معقول روی لمینیت بگذارد. از جمله عواملی که در تعیین هزینه ی لمینت هر دندان موثر است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس و کیفیت: شاید بتوان گفت مهم ترین عامل در تعیین قیمت هر واحد لمینت دندان، جنس آن است. این روکش ها از دو جنس سرامیکی و کامپوزیتی ساخته می شوند. انواع لمینت سرامیکی از دوام، کیفیت، استحکام و هزینه بالاتری برخوردار هستند. نمونه های سرامیکی از جنس شیشه یا سرامیک بسیار ظریفی هستند که در لابراتوار و با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا ساخته می شوند، درحالیکه نمونه های کامپوزیتی در مطب و توسط دندانپزشک روی دندان ها قرار گرفته و شکل داده می شوند. قیمت لمینت سرامیکی دندان حدودا سه برابر بیشتر از هزینه لمینت کامپوزیتی میباشد.
 • لابراتوار: با اینکه برند لمینیت در تعیین هزینه اهمیت بالایی دارد، اما لابراتوار ممکن است در ساخت این روکش، مواد مختلف با دقت و کیفیت های متفاوت را باهم ترکیب کند که این بر هزینه لمینت تاثیر گذار است.
 • تخصص دندانپزشک: از دیگر عواملی که بر قیمت لمینت دندان تأثیر می گذارد می توان به تخصص و تبحر دندانپزشک و تعرفه اجرای آن اشاره کرد. طبیعی است که هرچه میزان دانش و تجربه دندانپزشک در زمینه اجرای لمینت دندان بیشتر باشد، نتیجه نهایی بهتر است و هزینه لمینت دندان نیز افزایش میابد.
 • تعداد واحدهای لمینت: همچنین تعداد لمینت ها نیز از دیگر موارد تعیین کننده هزینه نهایی این روش است. طبیعی است که هزینه نصب ونیر روی یک دندان با قیمت لمینت کل دندان ها متفاوت باشد.
 • کیفیت و نوع چسب: چسب مخصوص (رزینی که بین روکش و دندان قرار گرفته و توسط اشعه فیکس می شود) و متدی که برای اجرای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد نیز در تخمین هزینه لمینت دندان باید در نظر گرفته شود.
 • لوکیشن مطب: مکان جغرافیایی کلینیک یا مطبی که در آن برای انجام فرآیند لمینت کردن دندان هایتان مراجعه می کنید نیز هزینه های متفاوتی خواهد داشت، مثلا هزینه لمینت دندان در تهران، شیراز و مشهد قطعا با قیمت لمینت طرح لبخند در رشت کمی متفاوت خواهد بود. هزینه ای که برای لمینت کردن دندان خود پرداخت میکنید، حتی در بخش های مختلف یک استان نیز باهم فرق میکند. کلینیک هایی که در مناطق بالا شهر هستند تعرفه گران تری دارند.
 • قطر لمینت دندان: لمینیت ها دارای ضخامت های مختلف بوده و توسط کشورهای مختلف با برندهای گوناگون تولید می شوند. هر یک از این برندها دارای قیمت و ضمانت مشخصی هستند. هرچه ظرافت لمینیت کمتر باشد، ظاهر طبیعی تری خواهد داشت و گران تر است. طول مدت ضمانت (گارانتی) محصول نیز بر قیمت لمینت تاثیر می گذارد.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت

لمینت و هر دو روش هایی برای ترمیم و بازسازی دندان ها هستند، اما این دو روش اصلاح طرح لبخند از لحاظ جنس مواد سازنده، ماندگاری، متد اجرایی، مقاومت در برابر تغییر رنگ و فشار و ضربه متفاوت هستند. بر این اساس هزینه اجرای این دو روش نیز کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت در سال 1402 از 900/000 تومان شروع شده و تا 2/000/000 تومان نیز ادامه دارد. این در حالیست که قیمت هر واحد لمینت به بیش از دو برابر این مبلغ می رسد. متوسط هزینه لمینت هر دندان در سال 1402 چیزی حدود 3 میلیون تومان است. قیمت لمینیت دندان به طور متوسط بین 2 تا 10 میلیون است که این قیمت با توجه به برند و کشور سازنده متفاوت خواهد بود. حالا چرا هزینه لمینت دندان از کامپوزیت گران تر است؟ این تفاوت قیمت به دلیل میباشد. تفاوت هایی از قبیل:

 • مهم ترین تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در طول دوره درمان و نحوه اجرای آن ها است. همان طور که قبلاً اشاره شد کامپوزیت در مطب و توسط دندانپزشک روی دندان ها قرار گرفته و شکل داده می شود و مهارت و تسلط دندانپزشک و تجربه او در انجام این کار در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار خواهد بود، این در حالیست که لمینت ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته شده و روی دندان ها قرار می گیرند. سپس توسط دندانپزشک پولیش داده شده و ظاهری کاملاً طبیعی پیدا می کنند. درحالیکه طول دوره درمان در روش کامپوزیت ونیر کمتر بوده و تنها در یک جلسه قابل انجام است.
 • همچنین در روش لمینت سرامیکی، دندان ها نیاز به تراش دارند. سطح دندان ها حدود 1 تا 2 میلیمتر تراش داده می شود تا لمینت ها ظاهری کاملاً طبیعی داشته و دچار بیرون زدگی نشوند. در حالی که در روش کامپوزیت هیچ گونه تراشی روی دندان ها انجام نمی شود، بنابراین می توان گفت این دو روش از لحاظ تکنیک اجرایی کاملاً با هم متفاوت هستند.
 • به تمام دلایل تفاوت قیمت لمینت دندان و کامپوزیت، دوام و طول عمر بالا را نیز اضافه کنید. همان طور که گفتیم این روش اصلاح طرح لبخند از مواد پرسلین باکیفیت ساخته می شود و روش اجرای آن به صورتی است که میتواند بین 10 تا 15 سال برای شما عمر کند اما کامپوزیت دندان در بهترین حالت بین 5 تا 7 سال دوام دارد. با تمام این تفاسیر میتوانید علت گران قیمت تر بودن لمینت سرامیکی دندان نسبت به کامپوزیت ونیر را درک کنید.

چرا لمینت دندان گران است؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که ترمیم دندان و لمینت دندان طرح لبخند بسیار گران است درحالی که اگر به مزایا و کاربردهای این تکنیک دقت کنند، متوجه میشوند که هزینه لمینت دندان به هیچ وجه بالا نیست. لمینیت نه تنها مشکلات سطحی ظاهری دندان مانند شکستگی، لب پریدگی، فاصله های بین دندانی، تغییر رنگ، نامرتبی و ناهماهنگی آنها را برطرف میکند بلکه در مقایسه با روش های مشابه مانند کامپوزیت و اسنپ آن اسمایل از کیفیت و استحکام بالاتری برخوردار است و در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از لمینت دندان میتوان تا سال ها از این روکش ها استفاده نمود.

از طرفی مراحل آماده سازی پرسلین ونیر بیشتر از کامپوزیت دندان و لمینت متحرک وقت میبرد و دقت بالاتری را می طلبد. از آنجایی که لمینت دندانی یک درمان زیبایی است، بیمه هزینه های آن را پوشش نمیدهد، در نتیجه باید تمام هزینه های آن را خود بیمار پرداخت کند.

هزینه انواع لمینت دندان

لمینت دندانی انواع مختلفی دارد، سرامیکی، کامپوزیتی، لومینیرز و لمینت متحرک (اسنپ آن اسمایل) 4 نوع رایج این روش اصلاح خط لبخند میباشد که هر یک هزینه متفاوتی دارند. تمامی عواملی که پیش تر ذکر کردیم که در تعیین قیمت لمینت هر دندان طرح لبخند تاثیر دارند را به خاطر بسپارید و با این ذهنیت هزینه انواع لمینیت را بررسی کنید:

قیمت لمینت سرامیکی

که به آن پرسلین ونیر نیز میگویند، شبیه به پوسته های بسیار نازک شیشه ای و کاملاً همرنگ با دندان ها هستند. این روکش ها از انواع مختلف سرامیک ساخته شده و در برابر تغییر رنگ، ضربه و غیره مقاوم هستند. ظاهر آن ها کاملاً طبیعی است و اگر توسط یک دندانپزشک زیبایی ماهر اجرا شوند با دندان طبیعی تفاوت چندانی ندارند.
قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با نمونه های کامپوزیتی بالاتر بوده و حدودا سه برابر بیشتر است. هزینه هر واحد لمینت سرامیکی با توجه به تعداد دندان ها، کیفیت متریال، برند و کشور سازنده و غیره متفاوت بوده و برای تخمین دقیق تر باید به دندانپزشک مراجعه شود. از جمله انواع لمینت دندان سرامیکی میتوان به IPS EMAX، فلدسپاتیک و لومنیرز اشاره کرد که قیمت آنها در جدول قرار داده شده اما در ادامه به توضیح هزینه انواع لمینت سرامیکی دندان میپردازیم:

 • قیمت لمینت سرامیکی تجاری: لمینت سرامیکی معمولی در لابراتوارهای عادی ساخته می شود، درحالی که برخی دیگر از انواع لمینیت، در لابراتورهای مدرن که تحت اختیار برندهای بسیار مشهور هستند ساخته می شوند. لمینت های سرامیکی تجاری ماندگاری، زیبایی و جنس بهتری نسبت به مدل های معمولی دارند و به همین خاطر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.
 • هزینه لمینت ای مکس (E-MAX): یکی از بادوام ترین و زیباترین انواع لمینت دندانی، روکش E-MAX است. لمینت ای مکس از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و با رعایت نکات مراقبتی بعد از لمینت، بیشتر از 10 سال عمر میکنند. علاوه بر جنس بسیار خوب، لمینت ای مکس، ظرافت، شفافیت و سفیدی دندان طبیعی را دارد و به همین خاطر کسی متوجه این روکش ها نمیشود. با وجود این مزایا، مشخص است که قیمت لمینت هر دندان با روش E-MAX آی پی اس، گران تر از لمینت سرامیکی معمولی باشد.
 • قیمت هر واحد لمینت با روکش زیرکونیومی: اگر دندان مشکلات عمیقی مانند شکستگی، پوسیدگی یا ترک خوردگی داشتهب اشد، برای ترمیم آن معمولا از لمینت با روکش زیرکونیوم استفاده می شود. روکش زیرکونیوم از دی اکسید زیرکونیوم که استحکام بسیار بالایی دارد، ساخته میشود و جالب است بدانید که از این ماده برای ساخت روکش ایمپلنت دندان نیز استفاده میکنند زیرا بسیار محکم است. همان طور که در جدول قیمت لمینت کلینیک ایرانمهر مشاهده کردید، هزینه لمینت دندان زیرکونیا در سال 1402 حدود 2/500/000 تومان میباشد.

هزینه لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی یا ونیر کامپوزیت از ترکیب کوارتز، رزین و گلاس ساخته شده و در واقع نوعی پلیمر است. این لمینت دندانی که به کامپوزیت مشهور هستند روی دندان ها قرار گرفته و توسط دندانپزشک شکل داده می شوند. دندانپزشک با ایجاد خط و خطوط و شیار سعی بر آن دارد تا ظاهر دندان کاملاً مشابه با دندان های طبیعی باشد. رنگ کامپوزیت ها نیز تا حد امکان مشابه با دندان های طبیعی انتخاب می شود. در نهایت پس از فرم دهی نوبت به تابش لیزر برای سفت کردن بافت آن می رسد. پس از آن سطح دندان پولیش زده می شود تا ظاهری کاملاً شفاف و درخشان داشته باشد.

هزینه ی لمینت کامپوزیتی بسیار کمتر از نوع سرامیکی است، به همین دلیل طرفداران بیشتری داشته و افراد بسیاری برای افزایش زیبایی ظاهری دندان های خود و طراحی خط لبخندشان از این روش استفاده می کنند. لازم به ذکر است که در این تکنیک نیاز به تراش دندان های طبیعی نیست و دندانپزشک تنها مواد کامپوزیتی را روی سطح دندان می چسباند، اما لازم به ذکر است که طول عمر کمتری دارد و مقاومت آن نیز در برابر تغییر رنگ بسیار پایین تر از لمینت دندان است.

دکمه بازگشت به بالا