بین المللی

اتهام فساد به «لی جائه میونگ»؛ اپوزیسیون کره جنوبی: دنبال حذف ما هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین امروزنگار، لی جائه میونگ رهبر اصلی‌ترین اپوزیسیون کره جنوبی که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته با اختلاف هفت دهم درصد شکست خورد، به فساد مالی متهم شد و دادستان‌ها در تدارک برای بازداشت وی هستند.

منابع رسانه‌ای از سئول خبر دادند، دادستان‌های کره جنوبی روز پنجشنبه (امروز) برای لی جائه میونگ رهبر حزب دموکرات در تحقیقاتی درباره پروژه‌های ساخت و ساز و اتهامات رشوه، حکم بازداشت را درخواست کردند.

به گزارش رویترز، لی جائه میونگ در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نامزد انتخابات و رقیب اصلی «یون سوک یول» رئیس‌جمهور کنونی این کشور بود اما با اختلاف هفت دهم درصد از آرا، در این رقابت شکست خورد.

دادستان‌های کره جنوبی اعلام کردند که این سیاستمدار کره‌ای متهم شده که در زمان تصدی منصب شهرداری سئونگنام و ضرر ۴۸۹.۵ میلیارد وون (۳۸۲ میلیون دلاری) شرکت توسعه سئونگنام، وظیفه خود را نقض کرده است.

لی جائه میونگ همچنین متهم شده، در زمانی که رئیس باشگاه فوتبال سئونگنام بود در ازای امتیازات غیرقانونی که دادستان‌ها آن را رشوه توصیف می‌کنند، از چهار شرکت درخواست کرده بود که مبلغ ۱۳.۳ میلیارد وون در اختیار باشگاه قرار دهند.


«یون سوک یول» رئیس‌جمهور کره جنوبی و لی جائه میونگ رهبر اپوزیسیون

 

رهبر حزب اپوزیسیون دموکراتیک کره جنوبی که طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ شهردار سئول پایتخت ای کشور بوده، به اتهامات واکنش نشان داده و اعلام کرده که هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است.

او گفت: «کاری که من انجام دادم توسعه منطقه با استفاده از اختیاراتی بود که به عنوان شهردار سئونگنام با پیروی از مراحل قانونی مناسب به من داده شد. من حتی یک اقدام طالمانه نکردم، حتی یک پِنی پول کثیف نگرفتم».

با توجه به مصونیت پارلمانی لی جائه میونگ، دادگاه سئول به پارلمان کره جنوبی نیاز دارد تا برای بررسی درخواست دادستان‌ها، مصونیت بازداشت او را لغو کند؛ پارلمان ۳۰۰ نفره‌ای که حزب دموکراتیک اکثریت ۱۶۹ کرسی آن را در اختیار دارند.

حزب دموکراتیک کره جنوبی اقدام دادستان‌های این کشور علیه لی جائه میونگ را محکوم کرده است. به گفته این حزب، اقدام داستانی «یک اقدام خشونت آمیز بی سابقه به منظور ناتوان کردن حزب مخالف و حذف دشمن سیاسی رئیس جمهور» بوده است.

اقدام داستان‌های کره جنوبی علیه رهبر اپوزیسیون و رقیب اصلی «یون سوک یول» رئیس‌جمهور این کشور در شرایطی خبرساز شده که او پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان دادستان مشغول به کار بود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا