سلامت و تندرستی

احتمال ابتلای مجدد به کرونا چقدر است؟

به گزارش شفاف ، در ماه های اخیر ، در جامعه علمی بحث های زیادی در مورد عود و عفونت مجدد با بیماری کووید 19 وجود داشته است. میزان قابل مقایسه پایین آلودگی مجدد به ویروس SARS-CoV-2 در مقایسه با سایر عوامل ویروسی تنفسی (در طی حدود یک سال) در بسیاری از کشورها و براساس محورهای ویروس شناسی بسیار پیش بینی می شود. اما این مسئله هنوز در ایران مورد بحث است و به طور کلی اغراق آمیز است.

بر این اساس ، محققان از کمیته سازماندهی تحقیقات Covid-19 ، کمیته ملی اپیدمیولوژی Covid-19 و دانشگاه علوم پزشکی اراک در مقاله تحقیقاتی مسئله عفونت مجدد Covid-19 را بررسی کردند.

برگ گفت: “بر اساس دانش ما از عوامل تنفسی عفونی ویروسی مانند آنفلوانزا ، پاراآنفلوانزا ، سایر ویروس های کرونا ویروس فصلی ، و غیره ، هنگامی که افراد برای اولین بار در معرض این ویروس ها قرار می گیرند ، عفونت معمولاً شدیدتر می شود و بنابراین این مصونیت نسبی است.” ) رخ می دهد ، که بیشتر افراد را در طی چند ماه یا چند سال در برابر عفونت محافظت می کند ، و پس از چند سال ، در صورت ابتلای فرد ، عفونت بدون علامت یا بسیار خفیف است. به همین دلیل ، ویروس SARS-CoV-2 نیز از این قاعده مستثنی نیست و رفتار آن دقیقاً همان رفتار ویروس های کرونا ویروس تنفسی انسان و سایر دستگاه های تنفسی است. مصونیت قبلی در جامعه وجود نداشت اما مدتی حرکت کرد تا مانند سایر ویروس ها تعادل ایجاد کند.

محققان این پیشنهاد ، با مرور مقالات متعدد در این زمینه ، می گویند دلیل اعتقاد زیاد به عفونت مجدد این واقعیت در ایران است که در بیشتر موارد (نه در همه موارد) ، روشهای آزمایشگاهی ، CT یا تشخیص بالینی در یکی از اولین موارد مورد یا در حالت دوم ، آنها اشتباهات نادرست و موارد مثبتی مرتکب شدند.

محققان گفتند: “با ظهور Covid-19 ، سیستم مراقبت های بهداشتی ما ناگهان سیل عظیمی از نمونه ها را برای آزمایش به وجود آورد.” در چند هفته اول ، تنها چهار مرکز در کشور ویروس را شناسایی کردند و سپس بسیاری از آزمایشگاه های مولکولی در این کشور منفجر شدند. بسیاری از افراد از تخصص های آزمایشگاهی غیرمرتبط ، گروه های تشخیص مولکولی و ویروسی را تاسیس کرده اند و چندین حوزه تحقیقاتی وارد این حوزه شده اند. توسعه کمی آزمایشگاه ها توسط افراد بی تجربه می تواند کیفیت را فدا کند. حتی آزمایشگاه های باتجربه به طور نمایی تعداد آزمایشات را افزایش می دهند.

دکمه بازگشت به بالا