جامعه

ارتقای سطح آموزش دانش آموزان و جبران کاستی ها در طرح مدرسه تابستان رضایت بخش بود؟

امروزنگار/قم معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: اما طبق ارزیابی های انجام شده از اثربخشی طرح تثبیت و جبران تحصیلی اطمینان داریم و از تعداد دانش آموزانی که در معرض خطر تکرار مقطع ابتدایی بودند مطمئن هستیم. توجه کاهش یافت و دانش آموزانی که قابل قبول بودند به مقاطع بالاتر ارتقا یافتند.

یکی از مهم ترین بخش هایی که در پایان سال 2018 به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد، آموزش بود. اگرچه این تعطیلی دیری نپایید و آموزش آنلاین به سرعت به عنوان جایگزینی برای آموزش حضوری انتخاب شد، اما فعالان عرصه آموزش و بسیاری از مسئولان اهمیت آموزش حضوری در اثربخشی و کیفیت آموزش را درک کردند. آموزش و کاستی های فضای مجازی و مکرراً که در بهترین حالت آموزش مجازی نیمی از کیفیت آموزش را پیاده می کند.

از جمله چالش‌ها می‌توان به زیرساخت‌های فنی ضعیف، عدم دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف به‌ویژه برخی از مناطق روستایی، عدم آشنایی معلمان و دانش‌آموزان با فضای مجازی، نبود مطالب آموزشی آنلاین، عدم دسترسی همه دانش‌آموزان به تلفن‌های هوشمند اشاره کرد. به دنبال آموزش آنلاین

بنابراین با از سرگیری آموزش های حضوری در کلاس های درس، نیاز به آموزش های تکمیلی و اجرای برنامه هایی برای جبران نقاط ضعف آموزش مجازی و افت تحصیلی دانش آموزان بیشتر احساس شد.

و در همین راستا وزارت آموزش و پرورش طرح جبران و تثبیت یادگیری دوره ابتدایی را به استان ها ابلاغ کرد.

در همین راستا در تیرماه در گفت و گو با معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان عنوان شد که 150 بنیاد فعال برای اجرای طرح تثبیت و جبران یادگیری داریم و بیش از 19 هزار دانش آموز ثبت نام کردند. در کلاس های تابستانی شرکت کنید

در خصوص زمان اجرای طرح و ذی نفعان آن نیز گفت: این طرح در بازه زمانی 21 تیرماه تا 21 شهریورماه برگزار می شود و پس از پایان دوره آموزشی دو ماهه، نتایج ارزیابی ها طی دوره زمانی انجام می شود. دوره آموزشی به طور خلاصه و امیدواریم که دانش آموزان بتوانند تلاش کنند تا به سطحی برسیم که بتوان آنها را به سطح بالاتری ارتقا داد زیرا قطعاً جایگاه دانش آموز در سطح آسیب می بیند.

با تکمیل این طرح، با توجه به نتایج ارزیابی و میزان رضایت از اجرای این طرح و مشکلات مرتبط با آن، مجدداً با معاونت آموزش ابتدایی مرکز آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان گفتگو کردیم. قم.

مریم سادات پهننده معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قم در گفت وگو با خبرنگار امروزنگار، طرح تثبیت و جبران یادگیری در مقطع ابتدایی را در دو مرحله اجرا کرد و گفت: مرحله اول اجرای این طرح در بهمن ماه انجام شد، اما به دلیل شرایط خاص ویروس کرونا و تغییر مجدد آموزش ها به صورت غیر شخصی و در قالب فضای مجازی، آنچه می خواستیم محقق نشد. در اجرای این طرح

پناهنده با اشاره به اینکه آغاز مرحله دوم طرح تثبیت و جبران یادگیری از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه صورت گرفت، تصریح کرد: مبادی در سطح استان تصمیم گیری شد و مدیران مدارس اسامی را وارد کردند. از دانش آموزانی که در این طرح وارد سامانه شده و بر این اساس برآورد آماری در سطح استان انجام شد.

معاون آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه طرح تثبیت و جبران یادگیری از 21 تیرماه تا 21 شهریور اجرا شد، گفت: بر اساس آمار در سطح استان 65 درصد از دانش آموزان پسر واجد شرایط شرکت کننده در کلاس ها و معلمان در مقاطع مختلف در مدارس و در محل های مشخص شده حضور فعال داشتند.

وی ادامه داد: در طول اجرای طرح ارزیابی هایی از والدین، معلمان و مدیران مدارس به ویژه دانش آموزان به ویژه مقاطع بالاتر داشتیم که از نظر سنی می توانند در جایگاه ارزیابی و نقد یک برنامه باشند. .

این پناهنده اضافه کرد: با توجه به اینکه دانش آموزان به دلیل دوری از محیط مدرسه در سایه ویروس کرونا از لحاظ شرایط روحی و روانی اشتیاق زیادی برای حضور در کلاس داشتند، در مجموع روند پروژه با رضایت بیشتر والدین مواجه شد. و دانشجویان مشغول به کار شدند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قم با تاکید بر اینکه معلمان معتقد بودند این طرح تاثیر خوبی داشته و در صورت اجرا نشدن دانش آموزان بیشتری باید سطح تحصیلی را تکرار کنند، یادآور شد: توجه به اکانت تا 12 شهریور ماه کلاس ها ادامه دارد و ارزیابی نهایی در حال انجام است بنابراین نمی توانیم عدد و رقم خاصی را اعلام کنیم.

پناهنده همچنین گفت: اما به دلیل اینکه گاهی دانش آموزان مشمول این طرح دوره را با معلم سال تحصیلی سپری نمی کردند، بنابراین معلم دوره تابستانی باید نتیجه ارزشیابی ها را به مدیر مدرسه منتقل کند. معلم دانش آموزان و در نهایت شورای مدرسه نتیجه نهایی را بررسی می کند و به دانش آموزان و اولیا اطلاع رسانی می شود و نتایج برای دریافت جمع بندی نهایی در سامانه بارگذاری می شود.

وی بیان کرد: اما با توجه به ارزیابی های انجام شده، به اثربخشی این طرح اطمینان داریم و مطمئن هستیم که تعداد دانش آموزانی که در معرض خطر تکرار مبانی بوده اند و دانش آموزانی که در سطح قابل قبولی بوده اند کاهش چشمگیری داشته است. سطوحی که قد بلندتر ارتقا یافتند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه یکی از مشکلات طرح تثبیت و جبران یادگیری، زمان اجرای آن است، تصریح کرد: زمان اجرای طرح مربوط به استان نیست. ، زیرا طرح اولیه از دوره متوسطه ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ و بومی سازی و در استان اجرا شد.

پناهنده در ادامه تاکید کرد: در کارگروه هایی که با حضور نمایندگانی از مدیران مناطق مختلف استان تشکیل دادیم به این نتیجه رسیدیم که در طول سال تحصیلی معمولا بعد از سه ماه شرایط تحصیلی دانش آموز مشخص می شود. و دانش آموزی که برای یادگیری نیاز به توجه بیشتری دارد، می تواند از ژانویه به بعد در معرض آموزش های تکمیلی قرار گیرد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قم یادآور شد: این برنامه را برای سال تحصیلی 1401-1402 با تغییرات ایجاد شده پس از کارشناسی ادامه خواهیم داد و با برنامه هایی که برای ارتقای کیفی آن برنامه ها در نظر داریم. به عنوان شاهدی بر اثربخشی این طرح برای سال تحصیلی آینده و امیدواریم با اجرای این طرح زمینه رشد و ارتقای بیشتر دانش آموزان مقطع ابتدایی را فراهم کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا