حوادث

از «جزیره» تا «دهکده»؛ جزئیاتی از طرح جدید پلیس برای معتادان متجاهر

رئیس پلیس پایتخت یک هفته پیش در حاشیه بازدید از کهریزک و بازدید از مرکز توانبخشی آنلاین سروش که توسط نیروی انتظامی برای نگهداری و درمان معتادان متجاهر راه اندازی شده است، از طرح جدیدی به نام «شهر» یا به عبارتی دیگر خبر داد. کلمه “دهکده سلامت”. «معتادان» اعلام کردند که معتادان باید آرام آرام و اصولی به جامعه بازگردند. رئیس پلیس تهران بزرگ اکنون جزئیات بیشتری از این طرح ارائه کرده است.

به گزارش امروزنگار، معضل اعتیاد یک معضل اجتماعی پیچیده است که همراه با اثرات جسمی و روانی بر فرد، سلامت جامعه را از هر نظر به خطر می اندازد و به جرات می توان گفت کشور امنی پیدا نمی شود.

قوانین و سیاست های مختلفی از سوی کشورهای مختلف برای مقابله با این آسیب اجتماعی اتخاذ و اجرا شده است و در ایران اولین قانون رسمی ممنوعیت مصرف در سال 1290 هجری شمسی با عنوان «قانون محدودیت تریاک» به تصویب رسید و از آن پس به طور خاص قوانین و مقررات مختلفی تصویب شد. طرح هایی به اجرا گذاشته شده است. با وجود این بلای فاجعه بار در کشور اجرا شده است که از آن جمله می توان به پایان خدمت یا اخراج معتادان، توزیع کوپن مواد افیونی، ایجاد مراکز بازپروری و … اشاره کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی، ستادی به نام ستاد مرکزی هماهنگی مبارزه با اعتیاد تشکیل شد که وظیفه تعیین خط مشی و خط مشی کلی، برنامه ریزی، استانداردها و ضوابط مواد مخدر را بر عهده داشت. در آن زمان اگرچه دولت موقت برای ادامه سیاست توزیع کوپن تریاک در کشور دستور کار خود را مشخص کرد، اما چند ماه بعد سیاست های کشور در زمینه مواد مخدر و مبارزه با مواد مخدر و پدیده اعتیاد شدیدتر شد. تا جایی که پروژه هایی مانند «جزیره فارو»، «اردوگاه کار اجباری» و… در دستور کار قرار گرفته است. حالا در جدیدترین اقدام پلیس از طرح جدیدی خبر داده که معتادان تهرانی را به «دهکده سلامت» می آورد.

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ ابتدا با اعلام این خبر، 23 آذرماه سال جاری با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز و توسعه مرکز نگهداری و درمان و آسیب های ماده 16 سروش گفت: سلامت آغاز شده است. طرح آزمایشی کامل آن را ارائه کرده ایم تا این شهرک 10000 نفری و همچنین مکان هایی از قبیل تفریحی، تفریحی، ورزشی و … راه اندازی شود و افراد درگیر مرحله تدریجی شوند. اعتیاد به جامعه، کار و “اجازه دهید زندگی برگردد.”

هر چند آنچه سردار رحیمی درباره ویژگی های دهکده سلامت بیان کرد، شبیه «جزیره» اعتیادآور دهه شصت نبود، اما برخی از شرایط آن مانند دوری از مناطق شهری، انزوای محیطی و … شباهت هایی با جزیره در ذهن مردم وجود دارد. برخی از فعالان مبارزه با مواد مخدر

سردار مهدی ابویی که در اواخر دهه 60 مدیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر انقلاب اسلامی بود در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفت: خدا “خدا رحمت کند شهید لاجوردی”. او در آن زمان رئیس سازمان زندانهای کشور بود و در آن سال من با او (سال 68) به جزیره فارور رفتم و قرار شد تمام امکانات زندگی برای آن معتادان در این جزیره فراهم شود و فکر کنید که این جزیره آنها نتوانستند فرار کنند، پس از استقرار معتادان در این جزیره متروک تصمیم گرفته شد که آنها به امور روزمره خود مانند آشپزی و مدیریت کمپ رسیدگی کنند. البته این کمپ به سازمان بهزیستی واگذار شد اما تصور می شد تامین امنیت این کمپ از خارج جزیره بر عهده کمیته باشد. یادم هست آن سال یک میلیارد تومان برای راه اندازی کمپ جزیره ای و تهیه خوابگاه، حمام، آشپزخانه و… هزینه شد و به حال خودشان رها شد. وقتی تعدادی معتاد به جزیره فرستاده شدند که اگر درست یادم باشد حدود 150 تا 200 نفر بود. با این حال، نام کمپ برای معتادان به قدری ترسناک بود و نام جزیره آنقدر پیچیده بود که بسیاری از خانواده های معتاد از ترس اعزام شدن به جزیره، قول دادند که به تنهایی به این جزیره بروند.

اما آنچه سردار رحیمی درباره راه اندازی مرکز تفریحی و تفریحی دهکده سلامت بیان کرد، نشان از تغییرات دیگری در مواجهه با معتادان متجاهر دارد. رئیس پلیس پایتخت به ویژه با انتقاد از وضعیت کنونی بازپروری معتادان تاکید کرد: پلیس نسبت به فرآیندهای بازپروری و اقداماتی که در حال حاضر در بسیاری از مراکز بازپروری در حال انجام است انتقاد دارد و باید این موارد اصلاح شود. به نظر می رسد انتقادها باعث پیگیری ایجاد همین دهکده های سلامت شده است.

رحیمی گفت: این شهرک های بهداشتی دارای امکانات دیگری از جمله مسکن آنلاین نیز خواهند بود که حداقل 30 مورد آن در دست ساخت است، رحیمی با بیان اینکه پیوند معتاد با خانواده وی و همچنین مراکز ورزشی تقویت می شود، گفت:

تسهیلات برای دهکده سلامت معتادان فراهم شده است

اما دهکده سلامت اعتیاد که برنامه بازپروری و آموزش 10 هزار نفر را دارد، چه زمانی تکمیل می شود؟ سرهنگ گفت. عبدالوهاب حسنوند، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، جزئیات: هزار متر مربع، 21 مدرسه در دو ساختمان مجزا، احداث 20 کارگاه، هتل آپارتمان، خانه کارگر، ساختمان چند منظوره، سینما، تئاتر، ساختمان معتادان زیر پارک 18 ساله مجهز به سبک مدرن و خاص با سایت های مختلف از جمله پارک علم و فناوری، مرکز مطالعات بالینی دارو، سایت پیاده و دوچرخه سواری، چهار باغ هنری شامل کتاب باغ، هنر، فلسفه و صنایع دستی، زمین های ورزشی، جاده سلامت و در طراحی این روستا آبنماهای مختلفی در نظر گرفته شده است. “

به گفته وی، پیش بینی می شود فاز اول این روستا در مدت دو سال و فاز دوم آن طی سه سال تکمیل شود و به اعتباری حدود یک هزار میلیارد تن نیاز دارد که البته با کمک دولت قابل اجرا است. و اهداکنندگان

پیشنهاد دهکده سلامت برای جایگزینی روند توانبخشی فعلی

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در گفت و گو با امروزنگار وی در خصوص داده های دهکده سلامت معتادان گفت: یکی از موضوعاتی که مرتباً مورد انتقاد قرار می گرفت، روند بازپروری معتادان بود که طرح دهکده سلامت را پیشنهاد داده ایم و در حال انجام آن هستیم.

رحیمی در پاسخ به این سوال که آیا پلیس در برخورد با معتادان متجاهر که در مرکز آنلاین سروش برگزار می‌شود، مطابق با روش‌ها و فرآیندهایی عمل می‌کند، گفت: در حال حاضر 800 نفر در مجتمع سروش مستقر هستند که تمامی فرآیندها در آن انجام می‌شود. مورد دهکده بهداشتی پیشنهادی “

به گفته رئیس پلیس پایتخت، در طول مراحل درمان در مرکز سروش، هیچ گونه قرص یا شربت دارویی به عنوان متادون به معتادان داده نمی شود و در عین حال تلاش می شود تا به مددجویان این مرکز شغل و حرفه آموزش داده شود.

وی پس از ایجاد دهکده سلامت، پس از مدتی که حاضران توانستند از محل خارج شده و به جامعه بازگردند، گفت: این افراد در صورت عدم وابستگی به مصرف دارو، قرص، شربت و دارو می توانند از این مراکز خارج شوند. ربطی به مواد مخدر ندارد نکته دیگر این است که این افراد حتما در اختیار خانواده هایشان قرار می گیرند.

به گفته رئیس پلیس تهران بزرگ، دهکده سلامت معتادان مانند شهری با تمامی امکانات بازپروری، درمان، مشاوره و آموزش بازگشت به زندگی و خانه و خانواده خواهد بود و حتی خانه‌هایی ساخته می‌شود که پیوند بین فرد و خانواده باید در آنها مستقر شود».

رحیمی همچنین درباره محدودیت زمانی حضور این افراد در دهکده سلامت به امروزنگار گفت: نباید روند درمان را اینگونه ببینیم، همین الان در مرکز آنلاین سروش ما فردی است که بیش از این در آنجا بوده است. یک سال و نیم اتفاقاً زمانی باید به جامعه برگردد که واقعاً آماده ورود به جامعه باشد و زندگی سالم و غیر اعتیادی داشته باشد، چرخه های قبلی تکرار نشود. برای این افراد.”

رحیمی با بیان اینکه چه زمانی طرح دهکده سلامت به طور کامل اجرا و اجرا می شود، گفت: تا جایی که بتوانیم اقدامات خود را آغاز کرده ایم و به زودی قابلیت های جدیدی به مجموعه آنلاین سروش اضافه می شود. کمک ها چه کمک های دولتی باشد و چه کمک های مردمی، اما امیدواریم این طرح زودتر اجرایی شود.»

فاصله زمانی «جزیره» تا «دهکده سلامت» بیش از 30 سال است که از میانگین سنی معتادان که اخیراً توسط یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بین 23 تا 24 سال اعلام شده، بیشتر است. اما آنچه در این سال‌ها همواره مورد توجه بوده است، مبارزه با مواد مخدر است، مبارزه‌ای که تصمیم ملی می‌خواهد و ابعاد بسیاری دارد که یکی از آن‌ها درمان اعتیاد است، موضوعی که به نظر می‌رسد سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری بوده است. تا به امروز اجرا شده است. آنچنان مثمر ثمر نبود که دوباره طرح جدیدی به او ارائه شد. حال باید منتظر ماند و دید که آیا در نهایت این روستا به جزیره متصل می شود یا به الگویی جدید برای مبارزه با پدیده اعتیاد تبدیل می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا