سلامت و تندرستی

استرس مزمن خطر مرگ بر اثر سرطان را دو برابر می‌کند

بر اساس یک گزارش واضح، استرس نه تنها بر ذهن، بلکه بر بدن نیز تأثیر می گذارد. به گفته محققان کالج پزشکی جورجیا، بدن ما به طور کلی می تواند این شرایط را تحمل کند، اما استرس مزمن خطرات زیادی دارد و می تواند خطر ابتلا به سرطان را در طول زمان افزایش دهد.

به گزارش SF، دکتر جاستین خاویر مور، اپیدمیولوژیست در کالج پزشکی سرطان جورجیا، گفت: در پاسخ به عوامل استرس زای بیرونی، بدن شما هورمون استرسی به نام کورتیزول ترشح می کند و پس از پایان استرس، این سطوح باید بیایند. پایین. با این حال، اگر استرس‌های روانی-اجتماعی مزمن و مداوم دارید که هرگز به شما اجازه آرامش نمی‌دهند، این می‌تواند بدن شما را در سطح بیولوژیکی فرسوده کند.

در این مطالعه، مور و تیمش با تجزیه و تحلیل یک مطالعه قبلی که شامل داده های بیش از 41000 نفر بود، اثرات مضر بالقوه را ارزیابی کردند. این تحقیق شامل داده های 41 هزار نفری است که بین سال های 1988 تا 2019 جمع آوری شده است.

اینها شامل فشار خون دیاستولیک و سیستولیک، کلسترول تام (کلسترول کل خون)، هموگلوبین A1C (نشانگر مهم دیابت)، آلبومین و کراتینین (معیارهای ارزشمند عملکرد کلیه) و پروتئین واکنشی C (یک نشانگر اصلی التهابی) بود. که مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی این مقادیر به محققان کمک کرد تا بار آلوستاتیک یا تخلیه بدن را تعیین کنند.

بار آلوستاتیک تخلیه بدن است که وقتی فرد در معرض استرس مکرر یا مزمن قرار می گیرد تجمع می یابد. این اصطلاح در سال 1993 توسط Bruce McEwen و Setlar ابداع شد و به اثرات فیزیولوژیکی مواجهه مزمن با نوسان یا افزایش فعالیت عصبی یا عصبی غدد درون ریز در پاسخ به مواجهه مزمن یا طولانی مدت با استرس اشاره دارد.

شرکت کنندگان با امتیاز سه یا بالاتر در دسته بار آلوستاتیک بالا قرار گرفتند. محققان داده‌های شرکت‌کنندگان را با داده‌های شرکت‌کنندگان در شاخص ملی مرگ، که توسط مراکز ملی آمار بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اداره می‌شود، مقایسه کردند تا مشخص کنند چه کسی و چه زمانی بر اثر سرطان فوت کرده است.

محققان دریافتند، حتی بدون تعدیل متغیرهای مخدوش کننده مانند سن و نژاد، افرادی که بار آلوستاتیکی بالایی دارند، 2.4 برابر بیشتر از افرادی که بار آلوستاتیک پایینی دارند، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند.

پس از کنترل سن، محققان دریافتند افرادی که بار آلوستاتیک بالایی دارند، همچنان 28 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند. این بدان معناست که اگر یکی از این دو جوان 20 ساله بار آلوستاتیک بالایی داشته باشد، احتمال مرگ آن فرد در اثر سرطان بسیار بیشتر از دوستش خواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله SSM Population Health منتشر شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا