جامعه

استقرار انجمن اهدا عضو در ایستگاه متروی مدافعان سلامت 

تفاهم نامه همکاری بین شرکت بهره برداری مترو تهران و انجمن اهداکنندگان عضو ایران به منظور بهره برداری از ظرفیت و امکانات سخت افزاری، نرم افزاری، تبادل اطلاعات و تعامل بهتر برای ارتقای آگاهی عمومی از مقوله مرگ مغزی و نهادی امضا شد. اهدای عضو فرهنگ معنوی

به گزارش امروزنگار، مهدی شایسته خر – مدیرعامل شرکت بهره برداری تهران و مترو حومه – در مراسم امضای تفاهم نامه با انجمن اهدای عضو ایران، اظهار کرد: در حال حاضر روزانه یک و نیم میلیون مسافر از متروی تهران استفاده می کنند و ما هم از متروی تهران استفاده می کنیم. در حال پیش بینی هستند. که این تعداد تا پایان سال به دو نفر می رسد و به یک میلیون مسافر می رسد. همین منبع می تواند به فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو کمک کند تا خانواده ها برای اهدای اعضای عزیزانشان در دوران طلایی متحد شوند.

وی با بیان اینکه یک ایستگاه مترو به صورت ویژه برای فرهنگ سازی در این منطقه انتخاب شده است، افزود: ایستگاه آنلاین مترو 7 مدافعان سلامت را برای فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو از طریق نمایشگاه دائمی و اهدای عضو در نظر گرفته ایم. پایه، به صورت مستمر، خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه خاطرنشان کرد: راه اندازی انجمن اهداکنندگان عضو در ایستگاه مدافع سلامت به معنای فعال نبودن ایستگاه های دیگر در این حوزه نیست، بلکه این انجمن می تواند در حوزه های آموزش شهروندی مشارکت داشته باشد. شهرستان با کمک معاونت فرهنگی و اجتماعی رئیس جمهور نیز به زیرزمینی می روند.

سیسته عسل همچنین گفت: امیدواریم در راستای توسعه فرهنگی مناسب بتوانیم عملکرد بهتری در حوزه اهدای عضو داشته باشیم.

وی افزود: پخش تیزرهای مربوط به اهدای عضو بر روی مانیتور قطار و ایستگاه و تامین فضای مناسب در سطح ایستگاه مترو برای آموزش و فرهنگ سازی مسافران بخشی دیگر از همکاری های شرکت بهره برداری مترو برای فرهنگ سازی در این حوزه است.

پیرهادی -عضو شورای اسلامی شهر تهران- در ادامه این نشست با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) در سال 68 و دو هفته قبل از رحلت امام خمینی (ره) فتوای اهدای عضو را صادر کردند، گفت: این فتوا از جمله فتواهایی است که ایشان دارند. اکثر. فتواها مهم هستند زیرا اهدای عضو هزاران نفر را نجات داده است.

پیرهادی در ادامه بیان کرد: ما نمایندگان مردم شورای اسلامی شهر تهران تلاش می کنیم تا جایی که در توان داریم به جامعه اهدای عضو کمک جدی کنیم و از شهرداری تهران می خواهیم در خصوص اهدای عضو اقدام کند.

وی با بیان اینکه زمان برای پیوند اعضا بسیار مهم است، گفت: اگر این تصمیم در کمتر از 24 ساعت اتخاذ شود می توان جان 8 نفر را نجات داد. در حال حاضر 25000 نفر در لیست انتظار اهدای عضو هستند که 23000 نفر از آنها نیاز به پیوند کلیه دارند.

یکی از اعضای شورای شهر تهران با بیان اینکه تجمعات مختلف در شهرداری تهران می تواند به حل مشکلات حوزه پیوند کمک کند، گفت: اگر شهرداری تهران در مسیر درست حرکت کند، می تواند در اهدای عضو نقش آفرینی کند.

دکتر کتایون نجفی زاده – مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایران – نیز با بیان اینکه سالانه حدود 2500 تا 4000 مرگ مغزی در ایران با امکان اهدای عضو رخ می دهد، افزود: حدود 3000 نفر با اندام های کاملا سالم جان خود را از دست می دهند. و از این تعداد فقط 1000 نفر در مرحله اهدای عضو هستند.

نجفی زاده تصریح کرد: هر بیمار مغزی فوت شده می تواند 8 عضو اهدا کند و حتی اگر خانواده متوفی کمی تأخیر داشته باشند باز هم سه عضو قابل انتقال است اما طبق آمار سالانه 6 هزار عضو سالم با ارزش اهدا نمی شود. و در مقایسه با هفت نفر، روزانه 10 نفر به دلیل کمبود عضو جان خود را از دست می دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 25 هزار نفر در لیست انتظار دریافت اعضای مختلف هستند، گفت: در صورت اصلاح فرهنگ اهدای عضو، عملاً نیمی از مرگ های مغزی با اهدای عضو برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه مرگ عامل ایست قلبی شناخته شده است، خاطرنشان کرد: مرگ مغزی برای انسان مشخص نیست و مشخص نیست زیرا حرکت مغز انسان به دلیل دستگاه متصل به او و قلب او مانند مرگ است. ضربان و حتی برخی حرکات واکنشی نیز دارد. این انجمن هنوز مرگ مغزی را به طور کامل نمی پذیرد، بنابراین خانواده ها به راحتی رضایت نمی دهند.

نجفی زاده با بیان اینکه بیشترین عامل مرگ مغزی تصادفات جاده ای است و میانگین سنی این افراد بین 20 تا 40 سال است، گفت: بنابراین اعضای سالم و جوانی داریم که متأسفانه به دلیل ناآگاهی خانواده ها دفن می شوند بدون رضایت برای اعطا، و بسیاری از بیماران در لیست انتظار هستند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری مترو تهران و هوم، مدیرعامل انجمن اعطای اعضای بدن ایران خاطرنشان کرد: سازمان هایی مانند مترو که هر روز میزبان مخاطبان زیادی است می توانند برای اثبات گام های بلندی بردارند. فرهنگ در این زمینه هرچند قبل از این یادداشت، همکاری خوبی با شرکت بهره برداری مترو تهران برای انجام یک نظرسنجی تنفسی داشتیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا