عمومیمعرفی کسب و کار

اسپرسو چگونه خورده می شود؟

آیا تا کنون به آداب نوشیدن اسپرسو فکر کرده بودید؟ آیا اصلاً می‌دانستید که خوردن اسپرسو دارای روش و آداب مخصوص به خودش است؟! جالب است بدانید که قهوه‌خوران حرفه‌ای، روش‌های مخصوصی برای نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو دارند.شما تنها در صورتی می‌توانید از طعم، مزه و بوی نهایت استفاده را ببرید که با روش نوشیدن اسپرسو آشنا شوید؛ بدانید که افراد حرفه‌ای و ایتالیایی‌ها، چگونه اسپرسو میل می‌کنند. با مطالعه این مطلب شما هم می‌توانید با نحوه خوردن قهوه اسپرسو آشنا شده و به‌مانند یک حرفه‌ای قهوه بنوشید. همچنین ما شما را برای خرید قهوه راهنمایی می کنیم

از نوشیدن اسپرسو نهایت لذت را ببرید

اسپرسو یک نوشیدنی تلخ اما بسیار محبوب است. یک فنجان قهوه اسپرسو دارای طعم بسیار قدرتمندی است که شاید ناخوشایند به نظر برسد. اما مزه متفاوت و جذاب آن موجب شده تا طرف‌داران زیادی در سراسر دنیا به دست بیاورد. بااین‌حال اگر همچنان طعم اسپرسو شما را اذیت می‌کند، می‌توانید از شیر و یا شکر برای تغییر مزه آن استفاده کنید.

هرچند که اضافه‌کردن این موارد به قهوه، جزو روش نوشیدن اسپرسو نیست. باید اشاره کرد که اسپرسو (Espresso) یک نوشیدنی ایتالیایی است. ازاین‌رو روش خوردن اسپرسو نیز باید به‌مانند ایتالیایی‌ها باشد. بااین‌حال، هنوز هم در سراسر دنیا، افراد زیادی وجود دارند که نمی‌دانند خوردن اسپرسو نیاز به آداب و یا روش‌های خاص خودش را دارد.

چگونه همانند یک حرفه‌ای اسپرسو بنوشیم؟

در ابتدای پاسخ به این سؤال باید اشاره داشت که علاقه‌مندان قهوه اسپرسو، از روش‌ها و آداب مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌کنند. هنوز هم بحث بر سر اینکه کدام یک از این روش‌ها از مابقی آن‌ها بهتر است، بسیار داغ است. بااین‌وجود، پیشنهاد می‌کنیم که بسته به سلیقه خودتان، روش نوشیدن اسپرسو را مشخص کنید.

بهترین روش برای نوشیدن Espresso، روشی است که شما آن را انتخاب می‌کنید. بااین‌وجود، ما در این قسمت قصد داریم تا برخی از مهم‌ترین آداب نوشیدن اسپرسو را به شما آموزش دهیم. این آداب بیشتر در کشور ایتالیا پیاده شده و آن‌ها این روش‌ها را ابداع کرده‌اند:

اسپرسو را سریع بنوشید

یکی دیگر از آداب نوشیدن اسپرسو این است که نباید زیاد خوردن آن را طول داد. به همین دلیل نباید اجازه دهید تا اسپرسو خنک شده و سپس آن را بخورید. روی اسپرسو یک خامه غلیظ وجود دارد که حاوی روغن‌ها و مواد جامد اسپرسو است. درصورتی‌که نوشیدن آن را زیاد طول دهید، این خامه از بین خواهد رفت.

زمانی که خامه اسپرسو محو شود، مزه، بو و عطر اسپرسو حالت کامل سابق خودش را از دست می‌دهد. پس اگر می‌خواهید تا طعم اصیل اسپرسو را بچشید، آن را سریعاً بعد از سرو، میل کنید.

اسپرسویی که خامه ندارد را نخورید!

خامه‌ای که روی اسپرسو تشکیل می‌شود، سریعاً از بین می‌رود. ازاین‌رو اگر اسپرسو را از مکانی سفارش دادید و متوجه شدید که خامه روی آن وجود ندارد، بدانید که اسپرسو یا بدون کافئین است، یا اینکه از زمان تهیه آن مدت طولانی گذشته است. به همین دلیل نباید برای خوردن اسپرسو، آن را سر میز سفارش دهید.

اسپرسو را جرعه‌جرعه بخورید

اگر بخواهیم در خصوص روش نوشیدن اسپرسو صحبت کنیم، بدون شک باید به جرعه‌جرعه خوردن آن اشاره کرد. با اینکه برخی از افراد، عنوان داشته‌اند که نحوه خوردن قهوه اسپرسو به این صورت است که آن را در یک شات و به‌سرعت بخورید، اما این کار بدون شک مانع از آن خواهد شد که شما تمام طعم قهوه را متوجه شوید. برای آن که طعم قهوه روی زبان شما باقی بماند، بهتر است آن را جرعه‌جرعه نوش جان کنید. بدین صورت زبان شما قادر خواهد بود تا مزه قهوه را دریافت کند.

آیا خوردن اسپرسو دبل با سینگل تفاوت دارد؟

شاید شما هم در کنار اسپرسو، نام را شنیده باشید. منظور از اسپرسو دبل، اسپرسویی است که برای تهیه آن از میزان شات گیری بیشتری، معمولاً دوبرابر استفاده می‌شود. این کار موجب می‌گردد تا طعم تلخ قهوه بیشتر شده و از سویی، میزان کافئین آن هم افزایش پیدا کند. حال سؤالی که شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد، این است که آیا آداب نوشیدن اسپرسو دبل با سینگل متفاوت است؟

باید اشاره کرد که هر دو آن‌ها، اسپرسو هستند. تنها تفاوت آن‌ها در طعم تلخ‌تر اسپرسو دبل و کافئین بیشتر آن است. البته که به دلیل بیشتر بودن شات گیری در زمان سرو، میزان خامه تشکیل شده روی آن، بیشتر است. به همین دلیل نحوه خوردن قهوه اسپرسو دبل با سینگل تفاوتی نخواهد داشت.

باید بدانید که خوردن اسپرسو دارای آداب به‌خصوص خودش است. اما هدف از آداب نوشیدن اسپرسو، لذت‌بردن از آن است. پس بهترین روش برای نوشیدن اسپرسو، روشی است که شما می‌پسندید. اما به‌صورت کلی نحوه خوردن قهوه اسپرسو به این صورت است که باید آن را در بار، نه پشت میز، سفارش دهید.

روی اسپرسو یک‌لایه خامه وجود دارد که مزه و طعم اسپرسو را نگه می‌دارد. این لایه به‌سرعت از بین خواهد رفت. به همین دلیل هرچه سریع‌تر اسپرسو آماده شده خود را نوش جان کنید. همچنین اگر متوجه شدید که اسپرسو شما خامه ندارد، بدانید که از تهیه آن مدت‌زمان طولانی گذشته است.

یکی دیگر از آداب نوشیدن اسپرسو این است که قبل از آن آب بخورید تا مزه‌های قبلی از زبان شما پاک شود. همچنین برای لذت‌بردن از اسپرسو، آن را جرعه‌جرعه بخورید. در کنار اسپرسو می‌توانید آب، شکلانحوه خوردن قهوه اسپرسو دوبل با دیگر قهوه ها تفاوت چندانی ندارد و به راحتی با خواند این آموزش می توانید اسپرسو دوبل را سرو کنید.

نحوه نوشیدن اسپرسو دوبل به بهترین روش: به عنوان یک ایتالیایی

  • ابتدا فنجان اسپرسو خود را گرم کنید.
  • سپس – آب گازدار بنوشید.
  • حالا خامه را برداشته و هم بزنید.
  • سرانجام – بنوشید و لذت ببرید.
  • حالا شما می دانید که چگونه اسپرسو بنوشید.

همچنین این یک انتخاب بسیار سالم تر از انواع معمول قهوه است که بسیاری از افراد در طول روز می نوشند. به جای اینکه خود را با قندها و کرم ها پر کنید ، می توانید از اسپرسو همانطور که هست لذت ببرید و این کالری ها و چربی های اضافی را به جا بگذارید. شما می توانید بدون افزایش سلامتی ، این تقویت انرژی را بدست آورید.

آموزش خوردن قهوه اسپرسو دوبل

دوستداران اسپرسو دوست دارند تشریفات نوشیدن اسپرسو را دنبال کنند و در مورد اینکه کدام روش بهتر است بحث کنند. بسیاری از نظرات و روشهای رایج در زیر شرح داده شده است ، اما حتی متخصصان نمی توانند در مورد “بهترین” کدام یک توافق کنند.

اسپرسو را بو کنید. فنجان را روی بینی خود قرار دهید و با برداشتن آهسته و طولانی مدت رایحه را استشمام کنید. رایحه قسمت اصلی طعم است.
به کرم نزدیک شوید. لایه “خامه ای” قهوه ای روشن تلخ ترین قسمت این نوشیدنی است ، بنابراین “مبتدیانی” که اسپرسو می نوشند اغلب نمی خواهند آن را صاف میل کنند. در اینجا برخی از رویکردها ذکر شده است که حداقل توسط برخی از افراد مشروبات الکلی استفاده می شود:

  • خامه را با یک قاشق مخلوط کنید یا فنجان را به صورت دایره ای برگردانید تا با بقیه اسپرسو مخلوط شود. (قاشق را لیس نزنید مگر اینکه طعم ساده و تلخ خامه را بخواهید.)
  • کرم را بنوشید تا یک انفجار تلخ شروع شود. برخی از افراد سپس بقیه کرم را مخلوط می کنند ، اما برخی دیگر به نوشیدن مابقی کرم ها ادامه می دهند.
  • کرم را برداشته و دور بریزید. این گزینه ممکن است سنت گرایان را به وحشت بیندازد ، اما حتی برخی از آشپزها یک نوشیدنی شیرین ، سبک و با بافت یکدست ترجیح می دهند.

روش “جرعه” را در نظر بگیرید. طعم اسپرسو در طی 15 تا 30 ثانیه پس از کشیدن شروع به تغییر می کند (برخی می گویند بدتر می شود) و کرم شروع به حل شدن در فنجان می کند. نوشیدن یک گلوله به یک یا دو پرستو ارزش این را دارد که حداقل یک بار امتحان کنید تا ببینید که چطور طعم تغییر می کند ، اما انتظار یک ضربه شدید را دارید.

 

دکمه بازگشت به بالا