بین المللی

اشتیه: چیزی از توافق اسلو باقی نمانده است

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین با اشاره به اینکه اسرائیل اکثر بندهای پیمان اسلو را لغو کرده است، تنش اسرائیل را دستور یک انفجار بزرگ دانست که توسط اسرائیل تشویق می شود.

به گزارش امروزنگار، به نقل از شبکه خبری روسی الیوم، محمد آشتیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در ابتدای جلسه هفتگی کابینه امروز (دوشنبه) در شهر رام الله تاکید کرد: تنش اسرائیل در واقع یک گام است. انفجار بزرگی که اسرائیل و احزاب مختلف آن را به عنوان تبلیغات انتخاباتی حفظ می کنند.

شتیه گفت: جنایات رژیم اشغالگر با پنهان شدن در پشت خلاء فضای سیاسی، سرگرم کردن جهان با جنگ اوکراین و حرکت به سمت انتخابات اسرائیل پوشیده نمی شود. اسرائیل اکثر بندهای قرارداد اسلو را لغو کرده و چیزی از آن باقی نمانده است.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه تاکید کرد: جهان باید بیدار شود و ببیند اسرائیل با مردم مظلوم و تحت اشغال ما چه می کند، مردم ما مقاوم هستند و تا زمانی که اشغالگری از بین نرود هرگز تسلیم نخواهند شد.

در این ماه 6 فلسطینی به شهادت رسیدند و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 90 فلسطینی توسط نظامیان اسرائیلی در کرانه باختری به شهادت رسیده اند.

وی همچنین با اشاره به بیست و نهمین سالگرد امضای پیمان صلح اسلو بین سازمان آزادیبخش فلسطین و رژیم صهیونیستی که قرار بود در سال 1967 منجر به تشکیل کشور فلسطینی بر اساس مرزهای اشغالی شود، گفت: نه اسرائیل. از معاهده اسلو و بیشتر بندهای آن چیزی باقی نمی گذارد و بخش های سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی آن را لغو می کند و از صحبت در مورد راه حل نهایی خودداری می کند.

وی افزود: اسرائیل به اقدامات یکجانبه خود از جمله شهرک سازی و مصادره اموال فلسطینی که خلاف این توافق است ادامه داده است و همچنین از آزادی گروه چهارم زندانیان پیر و بیمار خودداری می کند.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین تاکید کرد: اسرائیل اکثر بندهای قراردادهایی را که با ما امضا کرده نقض و لغو کرده است و این موضوع ایجاب می کند که روی آن تمرکز کرده و آن را بررسی کنیم.

شتیه افزود: اسرائیل در دنیا مدعی است که به دنبال تقویت جایگاه سازمان خودگردان است، اما کاری که انجام می دهد فقط یک اقدام مستمر برای تخریب سازمان و ضربه زدن به نهادهای آن است.

وی ادامه داد: محاصره غزه، جنگ با قدس و شهرک سازی باید متوقف شود، این خواسته ما و مردم ماست.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا