جامعه

اطلاعات تورها چرا ثبت می‌شود؟

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز ، سیستم “ثبت نام تور” راه اندازی شده است. مقامات وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی می گویند آنها ستاد ملی کرونا را ترغیب کرده اند تا تورهای نوروزی را به صورت تورهای مسافرتی و با رزرو محل اقامت مجاز انجام دهد.

اگرچه ستاد ملی کرونا هنوز تصمیم نهایی در مورد سفر نوروز را اتخاذ نکرده است ، اما نظارت بر سفر به دلیل اظهارات مقامات وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در مورد شرایط و ضوابط سفر پیشنهادی اکنون در نوروز. با این وجود مسئولان این وزارتخانه معتقدند که سیستم ثبت تور می تواند یکی از راه های کنترل سفرها و سفرهای توریستی در تعطیلات نوروز باشد که البته این امر به همکاری پلیس راهور ناجا و اجرای قانون بستگی دارد.

اسماعیل برات ، معاون مدیر نظارت و ارزیابی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، گفت انگیزه راه اندازی این سیستم فراتر از مدیریت و کنترل سفرها در تعطیلات نوروز و در شرایط حساس کرونا است. فن آوری های جدید برای همه دولت ها ظهور کرده است و دولت های برتر جهان طی سال ها در این راستا گام برداشته اند ، فقط به منظور کاهش هزینه های عمومی ، کارایی و اثربخشی سیستم های کنترل و مدیریت ، شفافیت و فساد. فقط برخی از مزایای آن کاهش می یابد فرآیندهای اداری الکترونیکی.

وی ادامه داد: در گذشته تعداد امکانات گردشگری محدود بوده و مشاغل آنها با استفاده از نیروهای موجود توانسته اند از مشاغل خود مراقبت کنند اما در سال های اخیر رشد صنعت گردشگری و افزایش تصاعدی تعداد گردشگران تسهیلات ، تعدد و تنوع فعالیتها و انجام کارهای سنتی عملاً غیرممکن است. در حال حاضر حدود 5300 (آژانس) دفاتر مجاز خدمات مسافرتی و گردشگری وجود دارد و وزارت گردشگری متولی قانونی این صنعت است. این ، مهم نیست که چطور نیروی انسانی زیادی وجود دارد ، هنوز هم می تواند امور را کنترل و اداره کند. دفاتر و نظارت بر عملکرد آنها این کار را نمی کنند ، خصوصاً در زمینه تورها.

برات افزود: حدود هشت سال از صدور مجوز برای دفاتر خدمات مسافرتی در زمینه سیستم الکترونیکی می گذرد ، اما اقدام برای راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات گردشگری تحت همین سیستم از چند سال پیش آغاز شده است.

وی تأکید کرد: انگیزه اصلی راه اندازی سامانه ثبت تور ، جلوگیری از فعالیت غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد مجوز ، سازماندهی سفرهای مختلف داخلی و خارجی ، جلوگیری از سفرهای غیرمجاز ، تسهیل شکایات ، بهبود شفافیت تعهد نسبت به کیفیت خدمات ، ایجاد آمار و اطلاعات دقیق سفر و پشتیبانی از دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری تحت بخش B (سفرهای مسافرتی) مجوز دارند.

معاون مدیر کل نظارت و ارزیابی گردشگری ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در این زمینه مشکلات تورهای بدون مجوز و آژانس های غیرمجاز و غیرمجاز است که نظارت بر فعالیت همه آنها دشوار بود. از طرف دیگر ، برخی از آژانس ها در قبال دریافت اخطار کتبی یا احتیاط و حتی مجازات تعلیقی تخلفاتی داشتند ، اما راهی برای تحقیق و اجرای این امر وجود نداشت. با راه اندازی سیستم ثبت تور و همچنین شناسایی تورها و آژانس های غیرمجاز و غیرمجاز ، می توان تخلفات امکانات گردشگری را بررسی کرد.

برات گفت: “موضوع مهم دیگر قرارداد بین جهانگردان (مسافر) و دفتر خدمات مسافرتی است كه از طریق آن برخی از مشكلات و اختلافات آن برطرف می شود.” از اوایل دهه 1980 ، وزارت گردشگری (سازمان سابق) ، با همکاری بخش خصوصی و بازیگران اتحادیه های صنفی ، دفاتر “از نوع تور” را برای محافظت از حقوق مسافران ، که موظف به تحمیل بخش خصوصی بودند ، آماده کرده است. در حال اجرا است و باید یک نسخه از قرارداد در اختیار گردشگران قرار گیرد. یا حقوق مسافر را به او اطلاع دهید. در حوزه رویداد دو نوع قرارداد وجود داشت که در سال 2016 با رویکرد بیشتری در حمایت از حقوق افراد و مسافران اصلاح و اصلاح شد ، اما گاهی مشاهده شد که آژانس های مسافرتی از این قرارداد برای فروش سفرهای خود استفاده نمی کنند و D برخی از دفاتر حتی اعتراف کردند که اساساً از وجود چنین قراردادی بی اطلاع نبوده اند. ما معمولاً متذکر شده ایم که وقتی قرارداد تیپ هنگام دریافت اختلاف یا شکایت بین مسافر و آژانس دریافت نشده و دفتر یا مسافر در آن زمان آسیب دیده است ، استفاده نشده است ، اما اکنون با راه اندازی سیستم ثبت نام تور ، این مسئله به دلیل قرارداد تیپ آپلود شده در سیستم به طور خودکار حل شد.

وی تأکید کرد: راه اندازی این سامانه به کلیه شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی نیاز دارد تا سفر را ثبت کرده و جزئیات مسیر و مقصد داخلی و خارجی را اعلام کنند ، درغیر اینصورت عواقب و مسئولیت نداشتن ثبت نام سفر و هرگونه مشکل سفرهای بعدی که در این موضوع اولین مورد مربوط به دفاتر و مجریان تور است. مطمئناً مردم و مسافران باید این تقاضا را از دفاتر و تورهای خریدی که در سیستم ثبت شده و کد رهگیری دارند خریداری کنند.

برات گفت: “آژانس های مسافرتی می توانند از این سیستم برای انتخاب دستورالعمل های صدور مجوز و صدور مجوز ، ثبت اطلاعات در مورد مقصد داخلی یا خارجی ، وارد كردن اطلاعات لازم مسافر برای بدست آوردن یك کد رهگیری قرارداد 15 رقمی و كد. ردیاب هایی كه به شما می گویند”. . برای مسافر تهیه کنید. علاوه بر این ، برای هر سفر ، یک “کد پاسخ سریع” یا کد QR ، که شامل یک راهنمای تور است و در سفرهای داخلی (زمینی) نصب شده است ، بر روی ماشین حمل گردشگران ارائه می شود ، به طوری که گردشگران شناسایی می شوند و آسان خواهد بود تا پلیس تورها را از گروههای غیرمجاز و غیرمجاز متمایز کند.

وی گفت: شکایات مربوط به سفرها و ردیابی مطالبی که مغایر قرارداد با خدمات بازرگان باشد از طریق این کد رهگیری و سامانه ثبت تور قابل پیگیری است. البته یک سیستم رسیدگی به شکایات برای تکمیل این سیستم در حال طراحی است و با راه اندازی آن روند رسیدگی به سفر کاملتر خواهد شد.

برات در مورد لزوم ثبت اطلاعات سفرها به سامانه ثبت تور ، علی رغم اینکه پلیس سیستم های مختلفی را برای ثبت اطلاعات سفرهای توریستی خارجی اعلام کرده است ، اظهار داشت: سامانه ثبت سفر برای همه صاحبان خانه راه اندازی شده است ، بازنشسته می شود. و سفرهای ورودی و خروجی در زمینه ورود آمار تعداد سفرها و مقصد سفر ، سازماندهی سفرها ، رسیدگی به اخطارها و تعلیق دفاتر خدمات مسافرتی و شکایات مسافران. این سیستم در سفرهای ورودی آماری بیشتری دارد.

وی گفت: گاهی درگیری های داخلی مانع پلیس می شود و گاهی اوقات با ادامه سفر با مشکل روبرو می شوند. از طرف دیگر پلیس راهنمایی و رانندگی محدودیت هایی در استفاده از اتومبیل های توریستی یا اتوبوس در جاده های شهر به ویژه در مجاورت موزه ها و استفاده از پارکینگ دارد که از استقبال و دخالت پلیس در استقرار سیستم ثبت تور استقبال کرده است. ، کد رهگیری را می توان شناسایی کرد. سفرهای مجاز را برای پلیس فراهم می کند و امیدواریم برخی از مشکلات و محدودیت ها از این طریق برطرف شود.

معاون مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور در مورد دلیل راه اندازی سیستم “SATG” از طریق اجرای قانون و درخواست از آژانس های واردات تور برای ثبت اطلاعات مربوط به گردشگران خارجی در آن سیستم ، با وجود راه اندازی ثبت نام سفر سیستم. در وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کرد: ما در مورد سیستم “Satag” اطلاعی نداریم ، اما به نظر می رسد که این سیستم با سیستم ثبت تور وزارت میراث فرهنگی و گردشگری موازی باشد.

وی گفت: سامانه رسمی اعلام شده كه كاملاً تحت نظارت وزارت مربوطه به نشانی https://ta.mcth.ir/ قرار دارد ، با ارائه خدمات وب به نیرو ، اطلاعات و نظارت را به پلیس ارائه می دهد. ما چندین جلسه با پلیس برای راه اندازی سیستم ثبت تور داشته ایم و آنها کاملاً عملیاتی هستند ، بنابراین همه دفاتر خدمات مسافرتی که در همه مناطق فعالیت می کنند لازم است اطلاعات خود را در سیستم ثبت تور ثبت کنند. مسافرت محدود و مشکلات.

وی درباره برنامه وزارت میراث فرهنگی ، جهانگردی و صنایع دستی در مورد سفر هوشمند در نوروز و درخواست منع مسافرت گفت: “این یک طرح بسیار خوب و قابل توجیه است با توجه به ظرفیت سامانه های جانا و صدرا در صورت تصویب مرکز ملی کرونا ، ما می توانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی برای اهداف گردشگری ، سفر ایمن را تضمین کنیم. بنابراین ، دفاتر خدمات مسافرتی که از طریق سیستم ثبت تور کد رهگیری دریافت می کنند ، انشا Godالله در تورهای نوروزی مشکلی نخواهند داشت. به دلیل کد رهگیری آنها ، که به صورت کد QR در دسترس راهنمای تور قرار دارد یا روی شیشه جلوی وسیله نقلیه توریستی قرار دارد ، شناسایی کارکنان جراحی عروق و پلیس آسان است.

برات که امیدوار است این سیستم باعث کاهش استفاده از سفرهای غیرمجاز و افرادی که به آژانس های غیرمجاز می روند ، گفت: “مزیت دیگر ثبت اطلاعات سفر این است که افراد کمتر به سفرهای غیرقانونی می روند.” مردم باید بدانند که فقط باید خدمات دفاتر گردشگری را از دفاتر مجاز خدمات مسافرتی و تورهای دارای کد رهگیری خریداری کنند. البته اگر صرف نظر از این موضوع ، شخصی در سفرهای بدون کد رهگیری و بدون مجوز دچار حادثه ، تصادف یا هر مشکل دیگری شود ، مسئولیت آن با شخص ابتدایی است. بنابراین ما از مردم و همکاران عزیز خود می خواهیم که به این موضوع توجه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا