سلامت و تندرستی

اعضای بدن یک جوان مرگ مغزی قمی اهدا شد

امروزنگار/قم کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای شادران امید فرسود 23 ساله که بر اثر تصادف موتورسیکلت دچار ضربه مغزی شده بود به بیماران نیازمند اهدا شد.

ولی الله صمدی، کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم امروز، سوم مردادماه، ضمن بیان این مطلب در خصوص اهدای عضو جوان 23 ساله، افزود: به دلیل شدت حادثه و مغزی شدید خونریزی، دچار مرگ مغزی شد و با رضایت خانواده نوع دوستش، اندام حیاتی او برداشته شد، این جوان به چندین بیمار بیمار زندگی و امید بخشید.

وی با اشاره به اینکه نمی توان بیمار مغزی را به زندگی بازگرداند، گفت: متاسفانه به دلیل ناآگاهی خانواده ها با وجود تعداد زیاد بیماران مرگ مغزی، این بیماران فوت می کنند و به مرحله پیوند اعضا نمی رسند.

صمدی ادامه داد: اعضای حیاتی از جمله قلب، کلیه، لوزالمعده، ریه و روده قبل از مرگ بیمار مرگ مغزی و تا 48 ساعت پس از مرگ بافت و بافت هایی مانند پوست، قرنیه، استخوان، پاندون قابل اهدا هستند. و ماهیچه های دریچه را می توان اهدا کرد قلب را می توان اهدا کرد.

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: هر اهداکننده می تواند با اهدای اعضایی مانند قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، 1 تا 8 بیمار را از مرگ نجات دهد.

وی بیان کرد: همچنین هر اهداکننده می تواند با اهدای دریچه قلب، ورید، تاندون، ماهیچه، استخوان، منسوجات و بافت، زندگی یک تا 53 بیمار را بهبود بخشد.

صمدی بیان کرد: از لحظه اعلام مرگ مغزی این بیماری تا 12 روز می توان بیمار را با بالاترین تجهیزات پزشکی نگهداری کرد، اما در این مدت اندام های حیاتی نشاط و توانایی عملکرد و عملکرد خود را از دست می دهند. ظرفیت اندام ها ضعیف می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا