جامعه

اعلام آمادگی سازمان بازرسی در حمایت از ایمن‌سازی بازار تهران

معاون نظارت و بازرسی سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور طی جلسه ای در شهرداری منطقه 12 از حمایت همه جانبه این سازمان برای تسهیل و تداوم بازار تهران خبر داد.

به گزارش امروزنگار و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 12، صبح روز شنبه 4 تیرماه مصادف با هفته قضات، سازمان بازرسی کل کشور با حضور احمد اسعدیان معاون سیاسی و قضایی معاونت سیاسی و قضایی شهرداری منطقه 12 دیدار و گفتگو کرد. سازمان بازرسی محمودرضا مهرورز، بازرس وزارت کشور و شهرداری سازمان بازرسی کل کشور، مهدی برومندی، بازرس سازمان بازرسی وزارت کشور و شهرداری، مجید آرون، معاونت آماده سازی و شورای عملیات. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، امیر یزدی شهردار منطقه 12، تدبیر و امید و تعدادی از مدیران شهری این منطقه در سالن اجتماعات شهرداری منطقه 12 برگزار شد.

در این نشست که به منظور بررسی ایمنی بازار تهران برگزار شد، یزدی در گرامیداشت هفته قضات گزارش مبسوطی از اقدامات انجام شده از نخستین روزهای شروع دوره جدید مدیریت شهری در این منطقه ارائه کرد که طی آن مهمترین وی بازار پرخطر را وضعیت مالکیت ساختمان و پیچیدگی های قانونی ناشی از آن عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد شهرداری مسئول صدور پروانه تعمیرات بالا باشد. بازار تهران به دلیل وجود اموال موقوفه، قوانین میراث فرهنگی یا املاک سرقفلی، اجاره ای و دارای چند مالک، بدون اخذ مجوز و استعلام نمی توانست مجوز این تعمیرات را صادر کند.

وی حل این مشکلات حقوقی را در جلسات کمیته حراست بازار تهران که هر دو هفته یک بار به ریاست استاندار تهران و معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران و نمایندگان معتمدین، اهالی و کسبه بازار برگزار می شد، یادآور شد. شهرداری منطقه با امضای معاون دادستان تهران، شرایطی مانند بازسازی تیمچه حاجب الدوله که دچار آتش سوزی شده است را فراهم کند تا امکان تعمیرات عالی فراهم شود. اگر در مدت 5 روز استعلامات لازم را دریافت نکردند، ساختمان ها را به خطر می اندازد.

وی با تاکید بر نقش حمایتی نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور در ارتقای امنیت بازار تهران، ادامه داد: این حمایت می تواند به مدیران جرات انجام کارهای بزرگ را بدهد. با توجه به شرایط بحرانی بازار در زمینه ایمنی سازه های فرسوده، اقدامات اساسی با کمک و حمایت همه دستگاه های مسئول در کشور از بروز بلایای جبران ناپذیر جلوگیری می کند.

اسعدیان معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در راستای ایمن سازی بازار تهران گفت: یعنی اول امنیت است و بعد مسائلی مثل رفاه، بهداشت، آموزش و …. بنابراین، اگر بین مثلاً امنیت و درآمد تعارض وجود داشته باشد، اولویت امنیت است و در تعارض با هر چیز دیگری هم همینطور است.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی بازار تهران، گفت: وضعیتی در این حوزه وجود دارد که اگر به آن رسیدگی نشود، می‌تواند به یک فاجعه منجر شود و به گفته کارشناسان، از همه مهم‌تر این حوزه نه فقط در تهران. در کل کشور؛ به همین دلیل از همه دستگاه ها می خواهیم که تکالیف خود را در این زمینه انجام دهند.

اسعدیان شهرداری ها را به عنوان حافظ ایمنی کلیدی در حوزه شهرسازی و معماری حوزه شهری معرفی کرد و به نقش شهرداری در این زمینه ادامه داد: به عبارت دیگر، در بسیاری از کشورها، همه ارائه دهندگان خدمات زیرمجموعه شهرداری هستند. بنابراین شهرداری باید در بحث ایمنی ساختمان ورود کند و از دستگاه های دیگر کمک بگیرد.

وی تاکید کرد: سازمان حسابرسی کل کشور آمادگی دارد با هر دستگاهی که در این زمینه وظیفه ای دارد و به آن عمل نمی کند برخورد کند. حتی اگر این رویکرد محدود به فعالیت رسانه ای باشد. چون برای مملکت ما زیبنده نیست که بلایی سر برخی فروشگاه های بازار بیفتد، خدا را اذیت نکنید و کاری نکنید.
در ادامه حاضرین در دیدار میدانی از منطقه به بررسی جزئیات بیشتر موضوعات مطرح شده در جلسه پرداختند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا