حوادث

اعلام بیشترین جرائم سایبری در سال جاری/ افزایش کلاهبرداری‌های اینترنتی

رئیس پلیس فتای شهرستان فرجا با تشریح بزرگترین جرایم اینترنتی در کشور از افزایش قدرت کشفی پلیس فتا به 94 درصد خبر داد.

سردار وحید مجید در حاشیه نشست ارتباط مستقیم با مردم در مرکز نظارت مردمی 77 در گفت وگو با امروزنگار، وی در خصوص جلسه ای که برگزار شد، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده توسط بازرسی کلانتری فرجا، ماموران پلیس تخصصی باید در مرکز 197 حضور میدانی داشته باشند و پاسخگوی تماس های تلفنی و مراجعه حضوری مردم و شهروندان باشند. . در این جلسات مردم مشکلات، پیشنهادات، انتقادات و حتی تمجیدهای خود را مطرح می کنند و در مواردی که قابل حل باشد، در محل بررسی و رفع می کنیم. در برخی موارد، زمانی که ما این کار را انجام می دهیم، به راهنمایی نیاز است.

وی ادامه داد: در برخی موارد نیاز به پیگیری است و ما هم پیگیری و نتیجه را هم به بازرسی و هم به مراجعین اعلام می کنیم. البته این حضور در مرکز 197 علاوه بر پاسخگویی منظم پلیس فتا از طریق مرکز تماس 096380 و چت آنلاین در سایت پلیس فتا می باشد. همچنین سامانه 77 پاسخگوی تماس های مردم عزیز در امور پلیسی نیز می باشد.

رئیس پلیس فتایی فرجا درباره بیشترین موارد مطرح شده از سوی مراجعه کنندگان و مراجعه کنندگان به این مرکز گفت: بیشترین موارد مطرح شده مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، هک اینترنتی، افترا و نشر اکاذیب و یک مورد یا عدم دسترسی غیرمجاز به داده ها بوده است. . بیشتر پرونده های مطرح شده در پلیس فتا تشکیل شد و در دادگاه و نزد مراجع قضایی باقی ماند و توضیحات لازم را به این افراد ارائه کردیم. برخی از پرونده ها که زیاد هم نبود، در پلیس فتا پرونده است و باید تسریع شود. برخی از پرونده ها مربوط به حوزه ماموریت پلیس فتا نبود که این افراد را هدایت کردیم.

مجید افزود: برخی تماس ها در خصوص تشکر و قدردانی و انتقاد و پیشنهاد بوده که به آنها نیز توجه خواهد شد. هزاران تماس تلفنی و بازدید از مجموعه انجام شد و خود من و معاونین پلیس فتا به مشکلات مطرح شده از سوی مردم رسیدگی کردیم.

قدرت درک شده پلیس فتا افزایش یافت

شایع ترین جرایم اینترنتی در کشور چیست؟

رئیس پلیس فتای شهرستان فرجا نیز آمار اقدامات پلیس فتا در این هشت ماه از سال 1401 را مورد تاکید قرار داد و گفت: کشفیات پلیس فتا از ابتدای سال تا پایان آبان 15 درصد افزایش داشته است. همچنین شاهد افزایش 9 درصدی دستگیری ها بودیم. میزان تشخیص نیز 1.5 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین درباره بیشترین جرایم در فضای مجازی در هشت ماه سال جاری به امروزنگار گفت: اولویت های ما بر اساس فراوانی جرایم در فضای مجازی است و بر این اساس کلاهبرداری اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به اینترنت، افترا و نشر اکاذیب است. در فضای مجازی و دسترسی غیرمجاز به داده ها مزاحمت اینترنتی یکی از رایج ترین جرایم در فضای مجازی است.

افزایش کلاهبرداری اینترنتی

مجید با تاکید بر اینکه بیشتر جرایم ما مربوط به کلاهبرداری اینترنتی است گفت: جرایم مربوط به کلاهبرداری اینترنتی نسبت به سال گذشته 37 درصد افزایش داشته است. مشکلی که ناشی از عدم توجه کاربران به توصیه ها و هشدارهای پلیس فتا است.

رئیس پلیس فتا فرجا درباره تعداد موارد کشف شده توسط پلیس فتا گفت: قدرت کشف پلیس فتا در سال 1401 افزایش یافته و ضریب کشف پلیس فتا حدود 94 درصد است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا