جامعه

اولین مورد “آبله میمونی” در ایران و راه‌های انتقال و علائم این بیماری

اولین مورد آبله میمون در کشور شناسایی شد. اگرچه گفته می شود این بیماری خیلی کشنده نیست، اما اکنون مهم ترین سوال این است که علائم این بیماری چیست و چگونه منتقل می شود؟

به گزارش امروزنگار، امروز 4 مرداد 1401 وزارت بهداشت اعلام کرد که اولین مورد آبله میمون در کشور کشف شد. بر این اساس پدرام پاکاین، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: با همکاری بیمار که خانمی 34 ساله است و خانواده وی با مشاهده ضایعات پوستی این بیمار، این مورد شناسایی شد.

به گفته پاکاین، این بیمار ساکن اهواز بلافاصله قرنطینه شد و پس از تایید آزمایشات اولیه و نهایی، دوره بیماری خود را در منزل سپری می کند.

لازم به ذکر است که به گفته کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت، عامل بیماری آبله میمون برای اولین بار در میمون ها گزارش شد که پیش از این عمدتاً به عنوان یک بیماری بومی آفریقای مرکزی شناخته می شد و بر این اساس آن را نامگذاری کردند. آبله میمون اما در جوندگانی مانند خرگوش، خوکچه هندی و … نیز مشاهده شده است.

راه های انتقال “آبله میمون”.

لازم به ذکر است یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با حیوان آلوده است. یا لاشه حیوان یا حیوان زنده. در عین حال، انتقال این بیماری می تواند ناشی از تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس میمون باشد که از طریق قطرات تنفسی و ذرات تنفسی، ترشحات فرد مبتلا و آمیزش جنسی با فرد آلوده، تماس با . وسایل شخصی بیمار و غیره

علائم آبله میمون

در عین حال به گفته متخصصان، علائم این بیماری شامل سردرد، بدن درد، درد عضلانی، خستگی، تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

به گفته کارشناسان بهداشت، میمون خیلی کشنده نیست و میزان انتقال آن کمتر از میزان انتقال بیماری هایی مانند سارس، مرس و کووید-19 است. در عین حال آبله میمون در دوره نهفته بیماری قابلیت انتقال و بیماری زایی را ندارد اما با بروز علائم بیماری قادر به انتقال بیماری است. با این حال، باید مراقبت لازم انجام شود.

از سوی دیگر گفته می شود افرادی که واکسن آبله را دریافت کرده اند و در کشور ما بالای 50 سال سن دارند 90 درصد از این بیماری مصون هستند. بنابراین، واکسن آبله می تواند بین 85 تا 90 درصد ایمنی ایجاد کند. همزمان در هفته های اخیر واکسن اختصاصی آبله میمون در اروپا و انگلیس تایید شد.

در عین حال، پیش از این اعلام شده بود که سازمان بهداشت جهانی سطح هشدار را در مورد آبله میمون ها به ویژه برای کشورهایی که تعامل زیادی با آفریقا دارند، افزایش داده است. کشورهای آفریقایی و اروپایی باید به هشدارها در این زمینه توجه کنند. بنابراین اکنون که اولین مورد این بیماری در کشورمان شناسایی شده است، باید هوشیار و آماده پیشگیری از انتقال بیشتر باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا