فرهنگ و هنر

«ایرج پزشکزاد» درگذشت – امروزنگار

ایرج پزشکزاد، طنزپرداز و خالق «دایی ناپلئون» در سن ۹۴ سالگی در آمریکا درگذشت.

داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگ معاصر و ناشر کتاب ایرج پزشکزاد در تماسی با امروزنگار خبر درگذشت وی را تایید کرد و گفت: فرزند پزشکزاد این خبر را تایید کرده است.

همچنین صفحه این نشریه را در یادداشتی بنویسید:

«خدای عزیز
در گریه تو که خشن ترین چیزها در شیرینی کلام تو مست شد تا دردی را بدون بلند خوانی دوا کند، از گریستن شرم داریم. این راه تو نبود و ما از تو آموختیم که به جای تسلیم شدن در برابر ارتش شادی، زندگی را ستایش کنیم، رنج را مسخره کنیم و در دریای سیاه به جنگ برویم. بی نوستالژی شما را خدمت همیشگی شما به ادبیات ایران و کشور می ستایم تا جنگلی پر از شادی و عشق به زندگی و فرهنگ این مرز و بوم شود.
در سفر خود موفق باشید
برکات ما را به هفت هزار سال بفرست.
«انتشارات فرهنگ معاصر ناشر رسمی آثار بیوگرافی ایرج پزشکزاد است».

ایرج پزشکزاد (آپ آشنا) (زاده ۱۳۰۶) نویسنده و طنزپرداز معاصر ایرانی بود که در ۲۲ آذر ۱۴۰۰ در سن ۹۴ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

او بیشتر به خاطر خلق رمان «دایی ناپلئون» و شخصیتی به همین نام که در سال 1355 توسط مجموعه تلویزیونی «دایی ناپلئون» به همراه ناصر تقوایی ساخته شد، شناخته شد.

«حاج مموجعفر در پاریس» (خاطرات)، «ماشاءالله خان در دادگاه هارون الرشید» (رمان)، «بوبل» (طنز اجتماعی)، «آسمون ریسمون» (طنز ادبی)، «دایجان ناپلئون» (رمان) «نوشته شده شش “(درام)،” بین المللی کودکان و بزرگسالان” (طنز سیاسی)، “شهر فرنگ همه رنگ” (طنز سیاسی و اجتماعی)، “خانواده نیکاختر” (رمان)، “رستمسلطان” (طنز اجتماعی)،” گلگشت او از آثار به جا مانده می توان به خاطره (طنز اجتماعی)، پسر حاجی باباجان (نمایش)، به یاد دوست و کشور (خاطرات) و بلیت خانه عمو (نمایش) اشاره کرد.

همچنین ترجمه کتاب‌های «روزولت» نوشته سارا دلانو روزولت، «پادشاه نزدیک شیطان»، «دختر گرجی»، «زندانی کازابلانکا» و «مروا» نوشته موریس دوکبرا، «دزیره» نوشته ماری سلینکو، «افسونگران» دریا «توسط آلفرد» ماشار «توسط هانری بوردو»، عدالت اجرا شده «توسط ژان مک کارتی»، دو سرنوشت «توسط ویلکی کالینز»، فردا گریه خواهم کرد «توسط لیلیان راث و شویک سرباز پاک» منتشر شده توسط یاروسلاو هاسک.

«مروری بر تاریخ انقلاب روسیه»، «یاد مصدق: چند مقاله سیاسی»، «مروری بر تاریخ انقلاب فرانسه»، «طنز باشکوه سعدی»، «حافظ نفشینه پند»، «بررسی مشروطه ایران». انقلاب» و «ریشه‌های تفاوت چین و شوروی» در کارنامه ایرج پزشکزاد نیز دیده می‌شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا