حوادث

ایمنی چه ساختمان‌هایی در تهران ارزیابی می‌شود؟

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران جزئیات تفاهم نامه اخیر این سازمان با هشت سازمان و نهاد دیگر برای ارتقای ایمنی ساختمان های پایتخت را تشریح کرد.

اسماعیل سلیمی در گفت وگو با امروزنگار وی به انعقاد قرارداد همکاری چند جانبه برای همسویی اقدامات چند نهاد برای ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه شهر تهران اشاره کرد و گفت: این توافقنامه گامی مهم و موثر در جهت ارتقای ایمنی ساختمان های پایتخت خواهد بود. . و امیدواریم با کمک و مشارکت همه نهادها بتوانیم در این راه شاهد کاهش تعداد ساختمان های ناایمن و ارتقای ایمنی در این ساختمان ها باشیم.

وی گفت: بر اساس بند 5 ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور، «ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه با کاربری های مختلف با اولویت کلانشهرها در برابر آتش سوزی، زلزله، فرونشست و ریزش زمین» این وزارتخانه اعلام کرد. . راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی) واقع شده است، گفت: در این زمینه چندی پیش وزیر کشور و نایب رئیس شورای عالی مدیریت بحران بخشنامه ای صادر کردند. کشور در خصوص تشکیل کارگروه استانی نظارت بر ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه کارگروه شهر تهران با مسئولیت شهردار تهران قرار گرفت. همچنین بر اساس مصوبه دادستان کل کشور که با هدف همسویی و ارزیابی اقدامات نهادهای ذیربط در خصوص ایمنی ساختمان های شهر تهران صادر شد، مقرر شد این تفاهم نامه امضا شود. بین 9 سازمان در مجموعه شهرداری و خارج از آن.

معاون پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه در این تفاهم نامه از وظایف اساسی سازمان ها غفلت نشده است، گفت: با توجه به تفاهم در زمینه ایمن سازی، گفت: این تفاهم نامه بین راه، مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران است. استان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و پیشگیری تهران و مدیریت بحران امضا شد.

ارزیابی ایمنی ساختمان ها در تهران جدی تر شده است/ کدام ساختمان ها از نظر ایمنی ساختمان ارزیابی می شوند؟
اسماعیل سلیمی

سلیمی مهم ترین موضوع این تفاهم نامه را تشکیل تیم های مشترک ارزیابی ایمنی ساختمان در تهران دانست و گفت: اهداف کلی این تفاهم نامه شامل همکاری های چند جانبه به منظور تشکیل شاخص های ارزیابی ایمنی، تشکیل تیم های مشترک بازرسی ایمنی، شناسایی است. . ساختمان‌های ناایمن شهر تهران و طبقه‌بندی ساختمان‌ها از نظر درجه خطر.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران درباره محورهای همکاری هر یک از طرفین در این تفاهم نامه گفت: یکی از این محورها ایجاد بانک اطلاعاتی است و در این راستا اطلاعات سازمان فناور است. و ارتباطات جمع آوری داده ها و اصلاح اقدامات مربوط به ایمنی ساختمان بر عهده شهرداری تهران است.

چه ساختمان هایی در پایتخت از نظر ایمنی ارزیابی می شوند؟

وی در خصوص ساختمان هایی که مشمول این تفاهم نامه می شود، گفت: موضوع این تفاهم نامه شامل ساختمان های مهم و بلندمرتبه گروه (ج) و (د) موضوع ماده 12 آیین نامه اجرایی نظام مهندسی ساختمان است. قانون و ساختمان های بسیار مهم موضوع بند 1-6 ویرایش چهارم استاندارد 2800 با هر نوع کاربری و مالکیت و در سطح مناطق 22 گانه شهرداری تهران در حال ساخت و بهره برداری می باشد. بر این اساس ساختمانهایی با مقیاس کاربری شش طبقه یا روی زمین یا حداکثر مساحت زیربنای 5000 متر مربع یا بیشتر مشمول این تفاهم نامه می شوند.

سلیمی ادامه داد: همچنین بر اساس بند 1-6 ویرایش چهارم استاندارد 2800، ساختمان ها با توجه به نوع کاربری و میزان آسیب ناشی از آسیب به چهار گروه اهمیت تقسیم می شوند و در این تفاهم نامه تاکید شده است: ساختمان های مهم این گروه شامل دو دسته ساختمان های ضروری و ساختمان های خطرناک می باشد. ساختمان‌های ضروری شامل ساختمان‌هایی هستند که از نظر قابلیت استفاده پس از زلزله اهمیت ویژه‌ای دارند و اختلال در عملکرد آنها به طور غیرمستقیم باعث افزایش تلفات و خسارات می‌شود. مانند بیمارستان ها و درمانگاه ها، مراکز آتش نشانی، مراکز و تأسیسات آبرسانی، ساختمان های نیروگاه و تأسیسات برق رسانی، برج های کنترل فرودگاه، مراکز مخابراتی، رادیو و تلویزیون، مراکز نظامی و انتظامی، مراکز امدادی و به طور کلی کلیه ساختمان هایی که در امر امداد و نجات استفاده می شوند. و تسکین موثر است.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره ساختمان‌های خطرناک نیز گفت: این گروه شامل ساختمان‌ها و تأسیساتی است که آسیب‌دیدگی آنها باعث انتشار گسترده مواد سمی و مضر در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای محیط‌زیست می‌شود. مانند کارخانه هایی که مواد شیمیایی خاص تولید می کنند.

به گفته وی فهرست و مشخصات ساختمان های مهم و بلندمرتبه ناایمن بارگذاری و از طریق سامانه مدیریت و نظارت بر توسعه استان های کشور (منتک) مسئولیت بحران تهران به وزارت کشور ارسال شود. سازمان پیشگیری و مدیریت با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران خواهد بود.

چک لیست ارزیابی ایمنی ساختمان را تهیه کنید

سلیمی تهیه چک لیست ارزیابی ایمنی را از دیگر مفاد این تفاهم نامه برشمرد و گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید شاخص های ارزیابی ایمنی و چک لیست مربوط به وزن هر شاخص را در رابطه با در مجموع، اعم از شاخص‌های ایمنی سازه، شاخص‌های ایمنی آتش‌سوزی و HSE، ریسک‌های اولویت‌دار شهر تهران به‌ویژه زلزله، ریزش (آوار) و آتش‌سوزی و همچنین فرآیند اولویت ساختمان را در نظر می‌گیرند.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره روند ارزیابی این ساختمان‌ها نیز گفت: ارزیابی‌های تیم‌های مشترک به ارزیابی سریع بصری (RVS) و ارزیابی کیفی محدود می‌شود و اگر بر اساس شاخص هایی که در چک لیست تعیین شده است، در صورت نیاز به بررسی کمی و دقیق، اداره کل راه و شهرسازی استان موضوع را به متولی گزارش می دهد تا کار را به مهندسین مشاور یا اشخاص حقوقی ذیصلاح ارجاع دهد تا نسبت به تهیه گزارش تفصیلی اقدام شود. ارزیابی ایمنی با توجه به شرح خدمات خاص به مالک. همچنین اداره کل راه و شهرسازی استان موظف است پس از تکمیل فرآیند ارزیابی، نتایج خود را به نهادهای محافظه کار اعلام کند تا روند پیگیری رفع خطر آغاز شود.

وی درباره نحوه اجرا و نظارت بر این تفاهم نامه نیز گفت: شهرداری تهران برای ارزیابی ها تیم های مشترکی در قالب 22 تیم منطبق با مناطق تهران متشکل از نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی تهران تشکیل می دهد. استان به عنوان سرپرست تیم، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استان تهران به عنوان بازرس کار، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان مهندس عمران – سازه و مهندس تاسیسات، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه، سازمان آتش نشانی و سازمان خدمات ایمنی شهر تهران به عنوان بازرس آتش نشانی و HSE دبیرخانه بهداشت، ایمنی و بهداشت منطقه توسط شهرداری سازماندهی می شود.

به گفته سلیمی پایش، اقدامات این تفاهم نامه از طریق سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان دبیرخانه ستاد ایمنی بدنی کلانشهر تهران که مربوط به کارگروه استانی نظارت بر ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه است انجام می شود. . ساختمان.

بیشتر بخوانید:


لیست خطرناک


25 پل شهری تهران مقاوم سازی شد


بررسی ایمنی ساختمان در تهران از 3 منظر

معاون سازمان مدیریت و پیشگیری از خطرات شهر تهران ابراز امیدواری کرد: با اجرای این تفاهم نامه، گام اجرایی موثری در جهت ارتقای ایمنی ساختمان های شهر تهران برداشته شود و تدابیری سریعتر برای اطمینان حاصل شود. با آنها.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا