فرهنگ و هنر

بحثی درباره رقابت ربات‌ها با نویسنده‌ها

علیرضا طبایی درباره ارتقاots ربات ها از سوی شاعران و نویسندگان می گوید اگر ربات ها مانند انسان احساس کنند ، ممکن است قادر به انجام کارها و ارائه آثار باشند ، اما این تقریباً غیرممکن است.

شاعر و منتقد ادبی در مصاحبه با امروزنگار ، پیرو اظهار نظر کازوئو ایشی گورو ، نویسنده ژاپنی و برنده جایزه نوبل ، در مورد این واقعیت که “در آینده ، ماشین ها می توانند با رمان نویسان رقابت کنند و از آنها پیشی بگیرند” اظهار نظر کرد. خطری که شاعران و نویسندگان ایرانی در مورد خلق آثار ادبی توسط ربات ها از طریق هوش مصنوعی ایجاد می کنند و امکان سنجش این سال: آنچه من اکنون می خواهم ، به قول استاد سخنرانی ، سعدی ، “نهی از خدا” است. انسان مرزهای هنر ، علم و سایر مرزها را ارتقا می دهد و فراتر می رود و از آنچه تصور می کند فراتر می رود.

وی سپس بر نیاز به احساسات در روبات ها برای خلق یک اثر ادبی تأکید کرد: “آنچه در آینده اتفاق می افتد قابل تأیید یا انکار نیست ، اما اگر روبات ها بتوانند همان احساس را داشته باشند و بتوانند احساسات خود را بیان کنند.” ، آنها ممکن است بتوانند برای انجام کارها و ارائه کار ، اما این تقریباً غیرممکن است.

طبایی افزود: همه کسانی که درگیر تأمل انسان هستند می دانند که انسان موجوداتی با چندین لایه و لانه است. انتظار اینکه بتوانیم اقدامات و واکنشهای انسان را در برابر هر رویداد جدیدی از آهن ، پیچ ، مهره و پلاستیک ببینیم غیرممکن است. از آنجا که ربات ها از مجموعه ای از این مغزها و مغزهای مصنوعی تشکیل شده اند و از آنجا که قادر به پرداختن به لایه های درونی ذهن انسان نیستند ، بعید است در آینده بتوانند کارهای ادبی را اجرا کنند.

وی در ادامه با اشاره به احتمال اینکه ربات هایی که ربات تولید می کنند مانند کار انسان باشد ، ادامه داد: فکر می کنم اگر ربات ها می توانستند این کار را انجام دهند ، حداقل سطح کمی از آنچه بشر ارائه می دهد و چیز جدید را نشان می دهند. ما نمی دهیم . زیرا خروجی به همان اندازه که داده می شود و به همان اندازه که می تواند چیزهایی را ارائه دهد ، وجود دارد ، اما این خروجی فاقد نوآوری ، نوآوری و احساس زیبایی و طراوت و خلاقیت کلمه است.

علیرضا طبایی همچنین در مورد امکان تطبیق زبان فارسی با یک زبان ماشینی و انگلیسی که فراتر از زبان فارسی است در خلق آثار ادبی توسط روبات ها گفت: “بعید است که انسان بتواند از مرزهای جدید عبور کند. ما اکنون نمی توانیم در مورد آن قضاوت کنیم تا آنجا که انسان می تواند بروید ، و تا آنجا که ربات ها می توانند این عادت را ترک کنند ، ما باید درک درستی از این مسائل در آینده ارائه دهیم.

نتیجه گیری این شاعر این بود: “با این حال ، بعید می دانم که انسان با توجه به خلاقیتی که به او سپرده شده ، بتواند سرگرمی ها را در ربات ها بگنجاند.” خلاقیت تنها چیزی است که نمی تواند در چیزی مصنوعی دمیده شود ، از نظر من تقریباً غیرممکن است ، اما این یک دنیای شگفت انگیز است. یک انسان نمی تواند کاری کند جز تعجب از شگفتی هایی که می بیند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا