استانی

بحران اقتصادی جهانی و استاندارد دوگانه رسانه‌های غربی

رسانه های غربی اقدامات بانک های مرکزی غربی را نشانه اثربخشی آنها در مهار تورم می دانند و در سایر کشورها همین اقدامات را نشانه بحران اقتصادی و ضعف در کارایی سایر نظام های اقتصادی دولت معرفی می کنند.

بر اساس گزارش رسانه های دیگر، بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی در ماه های اخیر با بحران اقتصادی مواجه شده اند، زیرا نرخ تورم در برخی از آنها به بالاترین رقم در سال های اخیر رسیده است.

آغاز اعتصاب هزاران نفر از کارکنان راه آهن و راه آهن بریتانیا در جمعه گذشته یکی از مهمترین اعتراضات اتحادیه کارگری بود که خدمات بخش ریلی را در سراسر بریتانیا فلج کرد.

پس از آنکه آمارهای رسمی انگلیس نشان داد که نرخ تورم این کشور در روز چهارشنبه در تیرماه به بالاترین حد در 40 سال گذشته و بالاتر از پیش‌بینی تحلیلگران رسیده است، بسیاری از کارشناسان اقتصادی به احتمال زیاد اعتصاب‌های گسترده‌تری درباره اثرات آن اشاره کردند. بودن.” “موج اقدام برای همبستگی” در مناطق مختلف انگلیس خوانده شد و هشدار داده شد.

در حالی که تورم افسارگسیخته بریتانیا به اوج خود می رسد، ارقام دولتی نشان می دهد که تعداد افراد 65 ساله و بالاتر شاغل در سه ماه منتهی به ژوئن با 173000 افزایش به 1.47 میلیون نفر رسیده است.

این آمار نشان می دهد که حتی افراد مسن در سن بازنشستگی نیز باید در انگلیس کار کنند.

وزارت دارایی آلمان نیز اعلام کرد: چشم انداز توسعه اقتصادی این کشور به ویژه تاریک است.

کمبود انرژی و آشفتگی اقتصادی دولت آلمان را بر آن داشت تا سیستم جیره بندی را حتی برای آب و گاز اجرا کند.

از سوی دیگر؛ پس از آنکه یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا پیشنهاد افزایش قابل توجه نرخ بهره در ماه آینده را داد، سهام های اروپایی در معاملات پرتلاطم سقوط کردند.

این اطلاعات نشان می دهد که کشورهای حوزه بالتیک بیشترین آسیب را از اعمال تحریم ها علیه سایر کشورها متحمل شده اند.

جالب هست؛ پس از جستجوی منابع جدید انرژی، اتحادیه اروپا مجبور به استفاده از زغال سنگ در یک رکود اقتصادی شد.

در این میان باید به نسخه رسانه های غربی برای کاهش بحران اقتصادی توجه کرد. این رسانه ها در عین حال اقدامات بانک های مرکزی غربی را مولفه مهمی برای حل و مقابله با تورم و درایت و کارآمدی آنها می دانند و در سایر کشورها نیز همین اقدامات را نشانه بحران اقتصادی می دانند. و ضعف در کارایی نظام های اقتصادی سایر دولت ها و تلاش برای تشویق مردم مخالف دولت است.

بی بی سی که همواره کنترل نقدینگی از طریق سود بالای بانکی در سایر کشورها را نشانه اقتصاد ورشکسته می داند، در گزارش خود می گوید: «کنترل نرخ تورم وظیفه بانک های مرکزی است… چرا بانک های مرکزی اروپا و آمریکای شمالی در چند ماه گذشته نرخ بهره را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند؟

نکته دیگر نحوه برخورد این رسانه ها با کارگران و کارمندان بخش های خدماتی است، اگرچه بی بی سی به طور غیرمستقیم مطالبات خشن خیابانی برای افزایش دستمزد در ایران را راه حلی مناسب برای حقوق کارگران، برای جوامع غربی معرفی می کند و نسخه ای است که عکس ها را به طور کامل تجویز می کند. .

این رسانه ها افزایش حقوق در انگلیس را غیرمنطقی می دانند و می گویند: بانک مرکزی انگلیس از کارگران و کارمندان خواست برای کنترل نقدینگی برای جلوگیری از چرخه ایجاد تورم از درخواست افزایش حقوق خودداری کنند!

در نگاهی دیگر به لحاظ توجیه وجود بحران اقتصادی می توان دریافت که چگونه این رسانه ها سعی می کنند ضمن پرداختن به ریشه ها و علل بروز چنین وضعیتی، آن را به عنوان یک موضوع جهانی معرفی کنند.

تغییر جدی در انتخاب و انتشار اخبار اقتصاد محور نشان دهنده تلاش رسانه ها برای مدیریت اعتراضات اتحادیه های کارگری در انگلیس است.

اخیرا با بازنشر گسترده اخبار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی، حامل های انرژی، فلزات و مواد معدنی، بی بی سی رویکرد ثابتی را برای عادی سازی بحران اقتصادی در انگلیس به عنوان بخشی از یک رویداد اجتناب ناپذیر جهانی در پیش گرفته است.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا