جامعه

برای کنترل آسیب‌های اجتماعی باید مردم را پای کار بیاوریم

امروزنگار/ مراسم معاون پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی بیش از هر چیز باید مردم را سر کار آورد چرا که برنامه های اجتماعی بدون همکاری مردم قابل اجرا نیست.

دکتر آرزو ذکایی فر امروز (6 آذر) در نشست تخصصی پیشگیری از خودکشی در کرمانشاه با تاکید بر لزوم توجه به موضوع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: چه چیزی جز بحث «ممنوعیت» مغفول مانده است که اما این موضوع واقعا در جامعه کم است.

ذکایی فر با تاکید بر لزوم اجرای برنامه های پیشگیری از سنین پایین گفت: پیشگیری باید از دوران کودکی به ویژه در سنین زیر هشت سال شروع شود و اگر بتوانیم عاطفی، عاطفی و… را از این سنین پرورش دهیم می توانیم آموزش دهیم. زیاد اجتناب کنید مشکلات و جلوگیری از آسیب های اجتماعی آینده.

وی تاکید کرد: امیدواریم در برنامه هفتم توسعه به پیشگیری بیشتر توجه شود و قوانین خوبی در این زمینه تصویب شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه «رصد» یکی دیگر از موقعیت های مهم در حوزه آسیب های اجتماعی است، گفت: بدون اطلاع رسانی و رصد دقیق وضعیت موجود نمی توان برنامه مناسبی در حوزه پیشگیری و درمان آسیب داشت، بنابراین از آنجایی که. در سال 2010، پایش آسیب های اجتماعی در برنامه کار تنظیم شد و اولین بررسی آسیب در سال 1394 اجرا شد.

وی با بیان اینکه این رصد در حوزه خودکشی نیز انجام شده است، گفت: آخرین بررسی ما در این حوزه در سال گذشته در سطح 470 شهر انجام شده و امسال نیز ادامه دارد و نتایج آن به اطلاع سازمان سنجش و آموزش کشور خواهد رسید. استان ها .

وی گفت: بر اساس این آمار دو نوع مداخله در دستور کار قرار گرفته است که یکی مربوط به استان های پرخطر و دیگری مداخله در استان هایی است که احتمال دارد به زودی آمار خودکشی افزایش یابد.

وی بیان کرد: یکی از راهکارهای مهم برای کاهش و کنترل این آسیب شناسایی و رفع عوامل مرتبط با خودکشی است که در استان های مختلف متفاوت است و باید ابزارهای خودکشی از جمله قرص برنج از دسترس مردم خارج شود. .

ذکایی فر گفت: رسانه ها نیز باید پای کار بیایند و از روحانیون بخواهیم که به عنوان مبلغ در حوزه این آسیب و نحوه اطلاع رسانی صحیح وارد شوند.

این مسئول گفت: در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی بیش از هر چیز باید مردم را پای کار گذاشت چرا که برنامه های اجتماعی بدون همکاری مردم قابل اجرا نیست.

وی از تدوین برنامه جامع کنترل و کاهش خودکشی در سطح کشور خبر داد و گفت: این برنامه دارای چندین بخش مهم از جمله تحلیل وضعیت مناطق و مناطق کشور در حوزه خودکشی، حمایت از افرادی که می توانند کمک کنند برای ما در شرایط فعلی و استفاده از منابع افرادی که می توانند نقش تسهیلگران محلی را ایفا کنند.

وی افزود: هر استانی باید بتواند با توجه به اکوسیستم خود برنامه های کنترل و کاهش آسیب را در حوزه این معضل پیشنهاد دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا