حوادث

برخورد با تورها چرا واکنش‌برانگیز شد؟

کاوش تورهای گردشگری در توران از اواخر هفته گذشته شدت بیشتری داشته است. تورهای غیرقانونی ، اینستاگرام و کانال های مجازی بارها و بارها خواستار اقدامات قانونی شده اند ، اما واکنش ها و انتقادات زیادی در ابتدای نظارت وجود داشته است.

به گزارش امروزنگار ، معاون وزیر گردشگری تهران گفت: تورهای گردشگری برای پایبندی بهتر به پروتکل های سلامت تشدید می شوند. به گفته علی رفیعی ، رفتار غیرحرفه ای برخی از آژانس های مسافرتی لطمه بزرگی به این شرکت گردشگری وارد می کند. اگرچه هدف از این نظارت ، پیروی از پروتکل بهداشتی در سفرهای توریستی همزمان با اوج ویروس کرونا است ، اما معاون وزیر گردشگری گفت که با سفرهای غیرقانونی نیز برخورد خواهد شد.

با این حال ، اولین نظارت که اواخر هفته گذشته با حضور معاون وزیر گردشگری استان تهران و انجمن راهنمایان استان این استان انجام شد ، واکنش ها و اعتراضات بسیاری را در پی داشت. در یک حسابرسی مشخص شد که مسافران تور با آژانس قرارداد ندارند و اگرچه کارتی از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ندارند اما فاقد ضمیمه بیمه سفر ، برنامه سفر یا دستور آژانس است. مسافران همچنین گفتند که از طریق تبلیغات در یک صفحه شخصی در اینستاگرام جذب این سفر شده اند. پروتکل های بهداشتی در اتوبوس تور مشاهده نشد. بنابراین ، مدیر آژانس که راهنما از طریق آن ادعا کرد که تور در حال ارسال به اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در استان تهران است ، برای توضیحات فراخوانده شد.

اما چرا این نوع اکتشاف و برخورد با چنین شبکه ای ، همانطور که اکثر فعالان گردشگری سالها ادعا کرده اند ، یک حرکت “چشمگیر” ، “مقطعی” و “بی اثر” تلقی می شود؟ به گفته برخی فعالان گردشگری ، احتمال انتقاد و اعتراض به افزایش نظارت از اپراتورهای غیرقانونی گردشگری وجود دارد. با این حال ، دیگر تورگردانان معتقدند که چنین بازرسی هایی باید محدود به گروه های غیرمجاز باشد ، نه تورهای آژانس مسافرتی و راهنمای کارت از وزارت میراث فرهنگی و جهانگردی که ویروس کرونا را محدود کرده و به عقب می کشند.

با این وجود محمد منظرنژاد ، مدرس گردشگری و نویسنده كتاب “راهنمای تور و قوانین و مقررات” معتقد است كه این بازرسی ها مطابق با قوانین و اصول است و حتی بر لزوم حضور ضابطان دادگستری در بازرسی ها تأكید می كند. این امر خواستار برخورد بیشتر با گروههای غیر مجاز است. . وی با اشاره به داستان “صحا رضانژاد” جهانگردی که در سفر به یکی از این سفرها در جنگل های استان گلستان جان خود را از دست داد ، به امروزنگار گفت: “وقتی چنین حادثه ای اتفاق می افتد ، همه در آن مسیر شکست می خورند. و او می خواهد. ” آنها شدیدترین دعوا هستند ، اما وقتی کارت راهنما به دلیل عدم رعایت قوانین نگهداری می شود یا از جابجایی سفر جلوگیری می شود ، همه ناگهان از حقوق و اعتراض های راهنما دفاع می کنند که چرا چنین خندقی رخ داده است!؟

سپس کارشناس و راهنمای تور ، موضوع بازرسی از تورها و جلوگیری از تورهای افراد غیرمجاز را بررسی کردند و گفتند: “من همیشه معتقد بوده ام که در هر فعالیت و شغلی ابتدا باید قوانین را یاد بگیرم. ؛ بنابراین ، در کل تاریخ آموزش و یادگیری ، من این سوال را به دانش آموزان منتقل کردم. این می تواند به رانندگی اشاره کند ، آیا کسی می تواند ماشین و ماشین بخرد و پشت سر بگذارد چرخ و رانندگی بدون گواهینامه رانندگی؟ مطمئناً ، آنها باید آموزش های لازم را ببینند و قوانین و مقررات را بیاموزند ، و پس از آزمایش و بررسی مهارت ها ، به فرد گواهینامه رانندگی در قالب مجوز و امیدوارم که قوانین را رعایت کنیم در صورت نقض ، افسران پلیس راهنمایی و رانندگی با آن برخورد می کنند.

وی گفت: گردشگری یک فعالیت است و متولی آن را وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی نیز می نامند ، دارای استاندارد و چارچوبی است که افراد علاقه مند به کار در این زمینه به قوانین و دوره های آموزشی ، اسناد و مدارک نیاز دارند. مجوزهای مربوطه را دریافت کنید. ” مدت هاست که از تعداد زیادی از مردم شنیده ایم که در حال راه اندازی “یک سفر دوستانه” هستیم! من این کلمه غیرمعمول را راهی برای محافظت از افراد نامشروع می دانم و سوال من از آنها این است که آیا منافع اقتصادی دارید؟

منظرنژاد گفت: “گاهی اوقات توسعه فعالیت های فردی در شبکه های مجازی و استفاده روزمره افراد در این رسانه ها مانند سرگرمی ، تجارت و ارتباطات اجتماعی دیده می شود. افراد بدون مجوزهای لازم برای تبلیغ و فروش تور و” تور دوستانه “دیده می شوند آنها جدای از قوانین می بینند و اکنون شرکت برای رقابت با این افراد در خانه هستند و موبایل تورها و برنامه های سفر را تبلیغ می کند. جدا از این بخش ، مسیر تور نیز بسیار مهم است و در نتیجه ، شرکت های خدمات مسافرتی مجوز دارند ، طبق قوانین و مقررات استاندارد ، از چارچوب عملیاتی و استاندارد پیروی می کنند سفرهای غیر مجاز و دوستانه اغلب بدون رعایت چارچوب و قوانین کار می کنند. ما صدمات زیادی به طبیعت وارد می کنیم و به منطقه هدف و حتی دلسرد کردن جامعه محلی ، به این دلیل که برخی از مقاصد در برابر ورود گردشگر مقاومت می کنند.

این مدرس گردشگری ادامه داد: تقریباً هفت سال و بیشتر ، بازرسی های استاد برای بررسی تورها انجام می شد و بسیاری از کارشناسان و مردم در این بازرسی ها حضور داشتند. در حال حاضر معاون گردشگری استان تهران به منظور بررسی عملکرد شرکت های خدمات مسافرتی ، راهنمایی افراد و شناسایی افراد غیرمجاز و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی ، بازرسی هایی را بهمراه کارشناسان اصناف استان انجام داده است. لازم به توضیح است که معاون وزیر گردشگری تهران در طول سالهای فعالیت خود در زمینه گردشگری در کلیه بازرسی های قبلی حضور داشته و دارای تجربه و دانش کافی در مورد تخلفات و موارد است و همچنین نوع بازرسی این کاملاً با اصول نظارت متولی مطابقت دارد.

وی تأکید کرد: یک شرکت خدمات مسافرتی باید قوانین اجرای سفر را رعایت کند. راهنما باید از قوانین پیروی کند. برای انجام سفر به دستورالعمل راهنما ، کارت راهنمای توریستی معتبر ، ضمیمه بیمه مسافر (بیمه مسئولیت مدنی) ، برنامه سفر و لیست مسافران نیاز دارید. یک راننده اتوبوس توریستی نیز باید قوانین را رعایت کند ، زیرا پلیس راهنمایی و رانندگی مدارک و پروانه های وی را بررسی می کند.

این کارشناس گردشگری گفت: معاینات اخیر بر نظارت بر عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی ، هدایت عملکرد ، شناسایی گروه های غیر مجاز و رعایت اصول بهداشتی متمرکز بوده و کاملاً مطابق با قوانین و اصول است و افسران قضایی باید در این بازرسی ها حضور داشته باشند حتی در حضور گروه های غیرمجاز ، اقدامات قضایی باید با دستور دادستان در محل آغاز شود و به نظر من حتی باید از سفرهای غیرمجاز که بصورت شخصی انجام می شود ، جلوگیری و برخورد شود.

منظرنژاد گفت: در حال حاضر بازرسی های صنفی بر اساس اخطارها و تحقیقات درباره تخلفات توسط عوامل گردشگری انجام می شود و بازرسی ها با چندین سال تجربه انجام می شود. شناسایی گروه های غیر مجاز در فضای شبکه مجازی به راحتی قابل بررسی است و کارشناسان اداره کل و اصناف صنف نیز می توانند این رشته را شناسایی کنند. در حال حاضر هیچ اقدامی اجباری انجام نشده است ، اما افراد اجباری باید جدی گرفته شوند.

وی گفت: “همچنین ، در راستای اهداف آموزش و توسعه پایدار ، اقدامات به راحتی انجام می شود تا بازیگران غیر مجاز بتوانند با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی و مطابق با قوانین ، فعالیت قانونی داشته باشند و سرانجام شاهد هم افزایی و ایجاد یک ساختار استاندارد هستیم. ” ما در سفر خواهیم بود.

وی با اشاره به تشویق این نظارت که علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی است ، گفت: در حال حاضر علی رغم بیماری بیماری کرونا قلب و هشدارها و توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی ، کلیه شرکت ها و دفاتر خدمات باید قوانین را رعایت کنند. و میهمانان را ملاقات کنید. ” آنها همچنین باید در این شرایط حساس باشند. امروزه سلامت ملی به رفتار اجتماعی همه ما بستگی دارد و هرگونه رفتار غلط منجر به وقایع و اتفاقات برگشت ناپذیر می شود.

منظرنژاد گفت: ما سالهاست که شعار توسعه پایدار را می شناسیم ، اما آیا آن را عملی می کنیم؟ اگر شخصی بدون مجوز سفر گروهی ترتیب دهد ، اگر همه خانه خود را به محل اقامت مسافر اختصاص دهند ، هر وسیله نقلیه باری مانند وانت و كامیون مسافری ، هر قایق را از هر نقطه و خارج از حوض خدمات توریستی حمل می كند. از آنجا که هرکسی می تواند یک رستوران بدون کارت بهداشت و مجوز راه اندازی کند و نظارت بر آن انجام نشود ، آیا می توان به توسعه و پایداری دست یافت؟

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا