جامعه

بررسی راهکارهای پیشرفته و مدیریت هماهنگ سیل در کشور

جلسه بررسی راهکارهای پیشرفته و مدیریت هماهنگ سیلاب در کشور عصر امروز سه شنبه به ریاست معاون هماهنگی و برنامه ریزی مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان و کارشناسان حوزه آب برگزار شد. و منابع طبیعی، سازمان هواشناسی و مدیریت بحران کشور در محل مرکز مطالعات راهبردی.

به گزارش امروزنگار، در این نشست مسئولان و کارشناسان این حوزه راهکارهای مختلفی را برای جلوگیری از خسارات احتمالی سیل در کشور، موضوعاتی از جمله توجه به الگوهای جامع سیلاب، اولویت مدیریت پیشگیرانه به جای بازسازی مناطق تخریب شده، ارائه راهکارهای مختلف ارائه کردند. . راهکارهایی برای کنترل سیلاب، تدوین سیاست های آبخیزداری در کشور، کنترل سیل در طرح های کاربری اراضی، استفاده از سیستم های پایش و هشدار و همچنین رعایت ملاحظات زیست محیطی در مدیریت سیلاب مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کارشناسان حاضر در این جلسه همچنین بر لزوم ارائه راهبرد مدیریت هماهنگ سیل در کشور و پرهیز از اقدام به صورت ایزوله در زمان وقوع آن، ارتقای درک کنترل سیل در هنگام وقوع سیل، کنترل سیلاب به صورت جامع و فرا سازمانی تاکید کردند. . مدیریت در ابعاد علمی و اجرای آن بر سازوکار ترکیبی «ساختار یافته» و «بدون ساختار» برای مقابله با سیل در کشور تاکید کردند.

عبدالرحیم پدرام، رئیس مرکز مطالعات و آموزش راهبردی وزارت امور داخله به تشریح راهکارهای پیشرفته مدیریت هماهنگ سیل و برشمردن روش های مختلف مقابله با سیل در کشورهای سیل خیز جهان پرداخت. تنوعی که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشورمان در کمترین زمان می توان از آن لذت برد.

در پایان این جلسه سید جواد سادات فریزنی معاون هماهنگی و برنامه ریزی مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری در سخنانی با بیان اهمیت تدوین استراتژی فردی برای مدیریت هماهنگ سیلاب در کشور گفت: : ما در مرکز مطالعات راهبردی آماده دعوت از کارشناسان نهادهای مرتبط و نخبگان این حوزه و استفاده از منابع تحقیقاتی برای همکاری در این زمینه هستیم. همچنین آمادگی داریم در تهیه لایحه مدیریت هماهنگ سیل در کشور با کمیسیون های مربوطه در دولت همکاری لازم را داشته باشیم.

لازم به ذکر است معاونت فنی، بازسازی و احیای سازمان مدیریت بحران، مدیر کل توسعه کاربردهای هواشناسی سازمان هواشناسی کشور، معاونت کنترل سیلاب سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را در کارنامه خود دارد. یکی از پژوهشکده تحقیقات هواشناسی و علوم جوی، مدیر کل دفتر مدیریت بحران و حفاظت غیرعامل شرکت منابع آب و همچنین رئیس و کارشناسان مرکز مطالعات و آموزش راهبردی وزارت کشور داخلی از جمله میهمانانی بودند که در این جلسه حضور داشتند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا