عمومیمعرفی کسب و کار

برنامه کرک شده یعنی چه

دانلود و نصب نرم افزار کرک شده برای گوشی یا سیستم خود ممکن است در نگاه اول پرفایده به نظر برسد. اما خوب است بدانید که استفاده از این نرم افزارها خطرات و مشکلات خاص خود را دارد. چرا که نرم افزارهای کرک شده توسط هکرها ساخته می شوند بنابراین با استفاده از آن ها امکان دسترسی به فایل های خصوصی خود را برای هکرها فراهم می کنید.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با مفهوم نرم افزار کرک شده، نحوه ساخت و معایب آن بیشتر آشنا کنیم.

منظور از فایل کرک شده چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از نصب یک برنامه، متوجه شوید نرم افزار موردنظر قابل اجرا نیست یا بعد از مدت کوتاهی کار نمی کند. دلیل آن می تواند دانلود و نصب نسخه آزمایشی برنامه باشد.

در واقع اکثر شرکت های نرم افزاری برای فروش بهتر برنامه های خود ابتدا یک نسخه آزمایشی و رایگان از محصولاتشان را به عنوان تست همراه با محدودیت هایی در اختیار کاربر قرار می دهند. حال در صورت علاقه مندی به این برنامه لازم است جهت خرید نسخه کامل برنامه اقدام کرد.

در چنین شرایطی اگر بخواهید این نرم افزارها را به صورت رایگان و بدون محدودیت در دسترس داشته باشید، باید از فایل کرک شده آن ها استفاده کنید. منظور از فایل کرک شده یعنی فایل هک شده که توسط هکرها یا کرکرها انجام می شود.

دقت داشته باشید کرک کردن نرم افزارها در سطح جهانی یک کار غیرقانونی است. متاسفانه در کشور ما با توجه به محدودیت خرید اینترنتی و یک سری عوامل دیگر در برخی مواقع مجبور به استفاده از نرم افزار کرک شده هستیم.

البته در مورد برخی از برنامه ها مانند آفیس بهتر است از فایل کرک شده آن استفاده نکنیم. زیرا افرادی که آفیس و ویندوز را کرک می کنند اهداف مختلفی خواهند داشت. بنابراین به دنبال باشید.

نرم افزار کرک شده برنامه ای است که با ایجاد تغییر در آن و حذف روش های حفاظتی از قبیل جلوگیری از کپی، شماره سریال و از بین بردن واتر مارکت، می توان از برنامه به طور کامل استفاده کرد.

نرم افزارهای کرک شده هیچ گونه امتیازی برای سازندگان آن برنامه ندارد و غالباً هم فاقد قابلیت به روز رسانی هستند.

مجموعه ما کرک برای اولین بار طرحی را در قالب همکاری در فروش ارائه کرده است که تحت شرایطی و در صورت امکان بازاریابی میتوانید هزینه سفارش کرک نرم افزار را کاهش داده و کسب درامد کنید و همچنین از بروزترین نرم افزارها بهرمند شوید.

کرک به چه معنا است؟

کرک برنامه ای است که باعث تغییر در برنامه های اجرایی نرم افزار می شود و در مواقعی (dl) یا (so) را به برنامه می افزاید. کرک کردن یعنی دستیابی، به عنوان مثال امکان دستیابی به ابزار یا شماره سریالی که از طریق آن می توان برنامه را تغییر داد.

تفاوت نرم افزار کرک شده و اصل چیست؟

نرم افزارها به عنوان یک اثر هستند که سازندگان آن برای ساخت و طراحی برنامه زحمت زیادی کشیده اند. بنابراین برای استفاده از یک برنامه، مالک آن باید راضی باشد. چرا که هرگونه استفاده غیر مجاز از نظر شرعی حرام و دزدی محسوب می شود. بنابراین درک تفاوت نرم افزار کرک شده و اصل از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان مثالی از تفاوت کرک یک برنامه با اصل آن، ویندوز را بیان می کنیم. ویندوز یکی از برنامه های پرکاربرد است که نصب آن جهت استفاده از سیستم لازم و ضروری است و مسلماً همه با آن کار کرده اند. با این حال کمتر کسی تفاوت ویندوز کرک شده با اصل آن را می داند.

خطای فعال سازی

یکی از تفاوت های بارز نسخه کرک شده ویندوز با اصل آن، خطای فعال سازی است. این ارور هر چند وقت یکبار هنگام اتمام زمان اعتبار کرک ویندوز یا اتصال به اینترنت نمایش داده می شود. در صورتی که با ، این مشکل هیچ گاه به وجود نمی آید. در نتیجه می توان از همه مزیت های نسخه اورجینال نظیر پشتیبانی مایکروسافت به طور دائمی، سرعت عمل بهتر، امنیت بالاتر و دریافت رایگان آپدیت های ویندوز بهره مند شد.

قابلیت نصب برنامه از ویندوز استور

در ویندوز اورجینال، به راحتی می توان از طریق استور مایکروسافت، برنامه یا نرم افزار موردنیاز خود را دانلود و نصب کرد. در صورتی که در نرم افزار کرک شده این امکان وجود ندارد.

پشتیبانی

یکی از تفاوت های دیگر نرم افزار کرک شده از جمله ویندوز با اصل این برنامه، استفاده از خدمات پشتیبانی شرکت سازنده در نسخه اصل آن است. چرا که برای بسیاری از کاربران همچون ادارات و سازمان ها استفاده از خدمات پشتیبانی جهت حفظ و نگهداری اطلاعات و جلوگیری از بروز مشکل لازم و ضروری است.

به روز رسانی ویندوز

در مواقع اختلال عملکرد ویندوز، به روز رسانی آن کارساز خواهد بود. این کار در نسخه های کرک شده ویندوز ممکن است به قیمت تعویض ویندوز باشد.

معایب نرم افزارهای کرک شده

البته کرک کردن برای برخی از برنامه ها از جمله آنتی ویروس باعث آسیب به دستگاه نمی شود. چرا که هیچ کدام از فایل های آنتی ویروس بر اثر کرک شدن تغییر نمی کنند. از دیگر معایب این نرم افزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

منبع بدافزار

نرم افزارهای کرک شده به عنوان منبعی از بدافزارها محسوب می شوند. در واقع با نصب برنامه کرک شده روی سیستم، یک بدافزار هم با آن نصب می شود که ممکن است آسیب های وارد شده از طرف آن بیشتر از هزینه واقعی نرم افزار اصل باشد.

دسترسی به دستگاه

می توان گفت دانلود و نصب نرم افزارهای کرک شده به عنوان ایجاد یک توافق بین شما و کرکرها محسوب می شود. که در مقابل دسترسی نرم افزار به صورت رایگان، کرکرها دسترسی به دستگاه شما را پیدا می کنند.

در واقع با نصب نرم افزار کرک شده، هکرها می توانند جهت انجام اقدامات مجرمانه خود از دستگاه شما استفاده کنند.

محروم از خدمات پس از فروش شرکت سازنده نرم افزار، محروم از ضمانت محصول و آسیب به رونق تولید کشور از دیگر معایب استفاده از نرم افزار کرک شده است.

تفاوت لایسنس و کرک

لایسنس در واقع یک کد اختصاصی است که شرکت های نرم افزاری در اختیار مشتری و کاربر خود قرار می دهند تا از آن طریق بتواند فعال سازی قانونی نرم افزار اورجینال را انجام دهد.

در صورتی که کرک نقطه مقابل لایسنس است. چرا که کرک کردن اقدامی غیرقانونی جهت هک کردن نرم افزارها و فعال سازی غیرمجاز آن بر روی دستگاه است. هزینه خریداری لایسنس نیز نسبت به کرک خیلی بالاست. در صورتی که شما با کمترین هزینه و حتی گاهی رایگان می توانید نرم افزار کرک شده را در دسترس داشته باشید.

جمع بندی

  • کرک ترفندی غیرقانونی جهت شکستن دسترسی های نرم افزارهای مختلف است.
  • یک نرم افزار کرک شده، برنامه ای است که با ایجاد تغییر در آن، امکان دسترسی کامل به آن فراهم می شود.
  • کرک کردن نرم افزار توسط هکرها، از نظر قانونی در سطح جهان جرم محسوب می شود.
  • این عمل معایب بسیاری دارد که از مهم ترین معایب آن می توان به امکان ویروسی شدن سیستم و دسترسی به فایل های خصوصی شما توسط هکرها اشاره کرد.

کرک کردن فایل به چه معناست؟

فایل کرک شده فایلی است که با ایجاد تغییر در آن می توان به طور رایگان بدون هیچ گونه محدودیت از آن استفاده کرد.

آیا کرک ها نرم افزارهای مخربی هستند؟

بله. نرم افزارهای غیرقانونی کرک غالباً از بدافزارهای خطرناک تشکیل شده است که باعث آسیب رسیدن به دستگاه شما می شود.

برنامه اصلی با ترم افزار کرک شده چه تفاوتی دارد؟

در برنامه اصلی خدماتی مانند پشتیبانی، امکان به روز رسانی برنامه و همچنین عدم نمایش خطای فعال سازی وجود دارد. در حالی که در برنامه کرک اینطور نیست.

دکمه بازگشت به بالا