عمومیمعرفی کسب و کار

بزرگ‌تر نشان دادن خانه های کوچک چگونه امکان پذیر است؟

این روزها سبک زندگی تغییر کرده و خانه‌ها و آپارتمان‌ها کوچک‌تر شده‌اند. فضای کوچک‌تر در کنار مزایایی که دارد ممکن است شما را محدود کند. گاهی اوقات فضاهای کوچک با دکوراسیون اشتباه، کوچک‌تر از آن چیزی که هستند به نظر می‌رسند و نحوه‌ی چیدن وسایل باعث می‌شود که فضای کمتری از آنچه که واقعا در اتاق وجود دارد، استفاده شود. با چند راهکار می‌توانید اتاق‌های کوچک را بزرگ‌تر کنید! با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱۱ روش برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق کوچک

اتاق‌ها و فضاهای کوچک مزایای متعددی دارند. تغییر دکور آن‌ها راحت‌تر است، راحت‌تر و سریع‌تر تمیز می‌شوند و سازمان‌دهی و مرتب کردن آن‌ها راحت‌تر است. وقتی محدودیت فضا داریم، چاره‌ای نیست جز اینکه با به کار بستن شیوه‌ها و ترفندهای مختلف، فضا را بزرگ‌تر کنیم. با راهکارهای زیر بدون اینکه هزینه‌ی زیادی کنید، می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر نشان دهید و از فضایی که در اختیار شما می‌گذارد، به بهترین شکل استفاده کنید.

۱. اتاق را خلوت کنید

یکی از اولین چیزهایی که معمولا نادیده گرفته می‌شود، خلوت کردن اتاق است. اتاق خلوت نه تنها بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد، بلکه روی آرامش روان و کاهش استرس هم تأثیر مثبت دارد. بسیاری از افراد دوست دارند وسایل تزیینی و کمدها و وسایل متعدد را داخل اتاق خود بگذارند. بسیاری از این وسایل استفاده‌ی کمی دارند و فقط محیط را شلوغ می‌کنند. هر چقدر که وسایل شما دور از دید باشد، اتاق‌تان بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. مثلا اتاق کوچکی را فرض کنید که روی همه‌ی دیوارها قفسه‌هایی نصب شده و روی قفسه‌ها پر از وسیله‌ی تزیینی و کاربردی است.

خرید آینه قدی در اصطلاح به معنی آینه است که تصویر آدم را به صورت تمام قد نشان می دهد

این ظاهر شلوغ می‌تواند اتاق را کوچک‌تر از آن چیزی که هست نشان دهد.

راهکارها

 • برای مرتب کردن اتاق اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که بیش از حد وسیله‌ی تزیینی نخرید.
 • وسایل داخل اتاق را با دقت انتخاب کنید. ابعاد کمدها، تعداد قفسه‌ها و… را موقع خرید در نظر بگیرید.
 • از فضاهای مرده‌ی اتاق استفاده کنید. مثلا اگر گوشه‌ای از اتاق دارای فرورفتگی است، قفسه‌ای مناسب پر کردن آن گوشه تهیه کنید.
 • تا جایی که ممکن است وسایل را دور از دید قرار دهید. مثلا آن‌ها را در کمد، باکس‌های نظم‌دهنده و… بگذارید.

۲. وسایل را از سر راه بردارید

بسیاری از وسایل و کمدهایی که در اتاق می‌گذارید، جلوی راه را می‌گیرند و نمای اتاق را از بین می‌برند. قسمت‌هایی از اتاق اصلا نباید هیچ وسیله‌ای داشته باشد؛ مثلا جلوی پنجره، جلوی در کمد و… علاوه بر این، حجم و اندازه‌ی وسایل هم بسیار مهم است. برای خرید کمد و وسایل یک اتاق حتما باید به ابعاد آن توجه کنید. هر نوع وسیله‌ای مناسب اتاق کوچک نیست. مثلا تخت‌هایی که بسیار بزرگ هستند و تزیینات بزرگ بالای تخت دارند، نمی‌توانند جلوه‌ی زیبایی در یک اتاق کوچک داشته باشند.

هر چقدر فضای کوچک‌تری در اختیار داشته باشید، باید وسایل ساده‌تری انتخاب کنید. این قانون را در نظر داشته باشید که هر چقدر بیشتر بتوانید کف اتاق را ببینید، اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

راهکارها

 • وسایل اتاق را با توجه به ابعاد اتاق انتخاب کنید. وسایل خیلی بزرگ برای اتاق کوچک مناسب نیست.
 • جلوی پنجره‌ها را نبندید.
 • تعداد وسایل اتاق‌های کوچک را کمتر کنید تا سطح بیشتری از کف اتاق مشخص باشد.

۳. رنگ‌های روشن انتخاب کنید

استفاده از رنگ‌های تیره‌تر و گرم‌تر، محیط را دنج و گرم‌ونرم نشان می‌دهد و هر چقدر در دکوراسیون اتاق از رنگ‌های روشن‌تر و خنثی استفده کنید، محیط دلبازتر می‌شود. اگر اتاق کوچکی دارید که می‌خواهید بزرگ‌تر دیده شود، برای دیوارها، پرده‌ها، وسایل اتاق و فرش از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

راهکارها

 • تا جایی که می‌توانید سعی کنید با پرده‌ها رنگ روشن، نور طبیعی بیشتری را به داخل اتاق هدایت کنید.
 • دیوارها را رنگ نکنید و سفید بگذارید یا از رنگ‌های بسیار روشن استفاده کنید.
 • وسایل اتاق به‌خصوص وسایل بزرگ‌تر مثل کمد، تخت و روتختی را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید.
 • استفاده از رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز هم می‌تواند فضا را دلبازتر کند.

۴. از طیف رنگ‌های خنثی استفاده کنید

هر چقدر از رنگ‌های خنثی استفاده کنید اتاق شما روشن‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد. سعی کنید رنگ‌ها را از یک طیف انتخاب کنید. رنگ‌هایی مثل کرم روشن و طوسی روشن اتاق را بزرگ‌تر می‌کنند و می‌توانید برخی تزیینات اتاق را از رنگ‌های مختلف با این رنگ‌های خنثی ست کنید.

بزرگ‌تر نشان دادن خانه های کوچک چگونه امکان پذیر است؟ - ژورنال آریامرز

۵. رنگ وسایل و دیوارها را هماهنگ کنید

اگر رنگ وسایل و دیوارهای اتاق با هم تضاد زیادی داشته باشند، اتاق شما کوچک‌تر از آن چیزی که هست به نظر می‌رسد. وسایلی که رنگ آن‌ها با رنگ دیوار هماهنگی دارد، بهتر با محیط ترکیب می‌شوند و فضایی باز و یکدست ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود اتاق شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

بخوانید : چگونه پذیرایی کوچک را بزرگ نشان دهیم

راهکارها

 • ابتدا درباره‌ی رنگ دیوار تصمیم بگیرید و بعد وسایل اتاق را متناسب با آن انتخاب کنید.
 • سعی کنید وسایل اتاق از نظر رنگ مشابه دیوار یا نزدیک به رنگ دیوار باشند.

۶. از نور طبیعی استفاده کنید

هر اتاق اگر به‌خوبی نور بگیرد، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. سعی کنید تا جایی که ممکن است از نور طبیعی بهره ببرید و با پرده‌های ضخیم یا تیره، مانع رسیدن نور به داخل اتاق نشوید. اگر نور طبیعی ندارید، با نورپردازی زیبا و هماهنگ می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر کنید.

راهکارها

 • پرده‌های رنگ روشن و نازک انتخاب کنید.
 • جلوی پنجره را با گذاشتن وسایل بزرگ، سد نکنید.
 • اتاق را نورپردازی کنید و از نورهایی که در سطح اتاق پخش می‌شوند به جای نورهای نقطه‌ای استفاده کنید.

۷. از سطوح انعکاسی استفاده کنید

هر سطحی که بتواند نور را منعکس کند، باعث می‌شود که اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. مثلا یک آینه‌ی بزرگ را در نظر بگیرید که در یکی از دیوارهای اتاق نصب شده است. با کمک آینه و سطوح انعکاسی، نور در اتاق بازتاب پیدا می‌کند و روشن‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. علاوه بر دیوار، حتی روی میزها و کنار کمدها هم می‌توانید از سطوح براق و آینه‌ای استفاده کنید.

راهکارها

 • می‌توانید در یکی از دیوارهای اتاق، یک آینه‌ی بزرگ کار بگذارید یا آینه‌ای بزرگ دارای قاب را به دیوار وصل کنید.
 • کمدهایی بخرید که روی در آن‌ها آینه تعبیه شده باشد.

۸. وسایل بزرگ‌تر را انتخاب کنید

قبلا هم اشاره کردیم که برای اتاق کوچک باید وسایل مناسبی بخرید. وسایل خیلی بزرگ می‌توانند فضای اتاق را بگیرند و آن را کوچک‌تر کنند. اما اگر می‌خواهید چندین وسیله‌ی جداگانه بخرید، بهتر است چند وسیله‌ی جدا و کوچک را به یک وسیله‌ی بزرگ‌تر تبدیل کنید. مثلا به جای اینکه چندین کمد کوچک برای وسایل مختلف بخرید، یک کمد بزرگ‌تر تهیه کنید که وسایل مختلف شما به‌راحتی در آن جا شود.

۹. وسایل و تزیینات ساده بخرید

برای وسایل داخل اتاق، تزیینات و پرده، طرح‌های ساده را انتخاب کنید. هر چقدر که نقش و نگار و رنگ و تضاد طرح‌های پارچه و وسایل و حتی تابلوها بیشتر باشد، محیط اتاق را شلوغ‌تر و کوچک‌تر جلوه می‌دهد. در واقع علاوه بر اینکه رنگ‌های روشن و خنثی انتخاب می‌کنید باید در انتخاب طرح آن‌ها هم دقت کنید و مدل‌های ساده و تک‌رنگ را انتخاب کنید.

۱۰. وسایل کوتاه‌تر انتخاب کنید

برای اتاق خواب کوچک‌تر وسایلی بخرید که کوتاه‌تر هستند مثلا کمدهای کوتاه و تختی که به زمین نزدیک‌تر است. با این روش، فاصله‌ی وسایل از هم بیشتر می‌شود و فضای بیشتری از دیوار را مشاهده می‌کنید. هر چقدر فضای بیشتری از دیوارها و کف اتاق مشخص باشد، اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

ساخت انواع کابینت وکمد دیواری درب ریلی.ساخت انواع شلف وباکس دیواری و دکوری را به دکوبیست بسپارید.

۱۱. پارچه‌های روشن و دلباز بخرید

هر چیز پارچه‌ای که در اتاق وجود دارد، مثلا پرده، روتختی و رومیزی را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید. به‌خصوص برای پرده حتما نازک بودن آن را هم در نظر بگیرید. اگر دوست دارید پارچه‌ی طرح‌دار بگیرید، دقت کنید که طرح‌های ساده‌تر، گل‌های ریزتر یا طرح‌های راه‌راه و چهارخانه را انتخاب کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا