اقتصادی

بورس مثل ققنوس از خاکستر بلند می‌شود

امروزنگار / البرز یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دوره های صعود ، نزول و رکود در بورس سهام دائمی نیستند و شاخص پس از هر صعود سقوط می کند ، تثبیت شده و دوباره رشد می کند.

همایون دارابی در گفت وگو با امروزنگار ، در مورد وضعیت بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس از نرخ بهره نادرست و سیاست های بانک مرکزی رنج می برد ، اظهار داشت: با بهره فعلی بین نرخ 18 تا 21 درصد ، هیچ فعالیت اقتصادی توجیه پذیر نیست “و این روند مانند یک ضربه ، جریان نقدینگی به بخشهای تولید و سرمایه گذاری را قطع کرده است.

دارابی با نرخ سود 18 تا 21 درصد گفت که بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می دهند پول خود را به جای سرمایه گذاری در تولید و دریافت سود بدون دردسر در بانک بگذارند ، افزود: در حال حاضر ، بانک ها با انباشت سپرده روبرو هستند و حدود 100000 میلیارد توم در ماه سود سپرده های بانکی پرداخت می کنند. با اضافه شدن این میزان نقدینگی به اقتصاد کشور ، اکنون باید نسبت به اثرات فاجعه بار آن ، از جمله گرانی در آینده ، هشدار دهیم.

وقتی بانک 21 درصد سود می دهد ، چه کسی به دنبال تولید است؟!

وی گفت: “یك تولیدكننده در اقتصاد ایران به سختی می تواند بین هشت تا 12 درصد بازده سالانه سرمایه خود را بدست آورد ، بنابراین وقتی سود بانك 18 تا 21 درصد است ، هیچ دلیلی برای سرمایه گذاری در تولید و تولید وجود ندارد. سرمایه گذار برای حل این وضعیت سرمایه خود را به بانک می دهد. “ما در ماه های گذشته کمبود تولید و در نتیجه گرانی را شاهد بودیم ، اما در ماه های آینده علاوه بر گرانی های ناشی از کمبود تولید ، به دلیل ورود ماهانه 100000 میلیارد حجم نقدینگی نیز شاهد رونق خواهیم بود. .

دارابی گفت: “به عنوان مثال ، در ونزوئلا ، اگر مرغ مثلاً 100 میلیون پزو معامله شود ، این امر به دلیل کمبود تولید مرغ و پول و نقدینگی زیادی در اقتصاد است.” در حال حاضر در مرحله کمبود کالا هستیم و با این روند در ماه های آینده پول اضافی اضافه می شود. امیدواریم قبل از اضافه شدن مازاد بر نقدینگی ، این جریان متوقف شود و نرخ بهره پایین بیاید.

نرخ سود بانکی در 10 کشور منفی و در اکثر کشورها صفر است

این کارشناس بازارهای مالی در پاسخ به اینکه نرخ بهره باید چگونه تعیین شود تا این مشکلات در اقتصاد پیش نیاید گفت: از این رقم کمتر باشید تا فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه شود.

وی در مورد تجربیات سایر کشورهای جهان خاطرنشان کرد: اکنون در بیش از 10 کشور ، نرخ سود منفی است ، به این معنی که بانک به دلیل نگهداری پول از مشتریان هزینه می گیرد ، اما به طور کلی در اکثر اقتصادهای جهان ، نزدیک به آن صفر است.

دارابی ادامه داد: در یک معادله اقتصادی ، نرخ بهره معمولاً یک چهارم نرخ تورم برآورد می شود ، بنابراین طبق این معادله ، وقتی تورم در ایران 30 درصد است ، نرخ بهره باید کمتر از هشت درصد باشد ، هرچند که آن 20 درصد سود نرخ تورم برابر با 80٪ است.

وی گفت: “متأسفانه ، هیچ دولتی در ایران طی سالهای اخیر سیاستهای اقتصادی مداوم و مدونی نداشته است و تصمیمات اقتصادی بیشتر به دلیل نظر شخصی سیاستگذاران بوده است.” “این دولت کارهایی را در اقتصاد انجام داده است که باورنکردنی است.”

سهام مانند یک پدیده از خاکستر بالا می رود

دارابی در مورد تأثیر بازگشت ایران و ایالات متحده بر برنامه جامع اقدام مشترک و احیای برجام بر اقتصاد و اینکه آیا این حادثه می تواند افزایش قیمت ها را متوقف کرده و اوضاع را تثبیت کند ، گفت: دارویی می خواهد به کشور پنج درصد از مشکلات ما را حل کند و امروز ما در سیاست های اقتصادی به منطقی بیشتری نسبت به برجام نیاز داریم که امیدواریم در دولت بعدی اتفاق بیفتد.

وی همچنین درباره مشکلاتی که در چند ماه گذشته بورس را به خطر انداخته و اینکه در شرایط فعلی سرنوشتی در انتظار بورس است ، گفت: بورس سهام همیشه مانند آب شیرین از خاکستر بالا رفته است. دوره های انتشار ، افت و رکود در بورس اوراق بهادار دائمی نیستند و شاخص پس از هر صعود کاهش ، تثبیت و رشد مجدد می یابد. بنابراین ، به سهامداران توصیه می شود صبور باشند و انتظار دارند سیاست های منطقی پس از انتخابات به اقتصاد برگردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا