سلامت و تندرستی

تاثیر شفگت‌انگیز و معجزه‌آسای ماده موجود در مخاط گاو

محققان موسسه سلطنتی فناوری KTH یک روان کننده از مخاط گاو ساخته اند که توانایی محافظت در برابر انتقال HIV و تبخال را دارد. این ژل نرم شده 70 درصد در برابر انتقال HIV و 80 درصد در برابر تبخال در آزمایشات آزمایشگاهی موثر بود.

بیشتر بخوانید:

آزمایشات مهاری بر روی این ویروس ها در آزمایشگاه و بر روی چندین نوع سلول انجام شد. هونگجی یان، محقق زیست مواد در مؤسسه فناوری سلطنتی KTH، گفت: نتایج امیدوارکننده این مطالعه این امیدواری را ایجاد می‌کند که می‌تواند به معکوس کردن روندهای نگران کننده در گسترش عفونت‌های مقاربتی پس از در دسترس قرار گرفتن ژل به عنوان یک محصول کمک کند.

این نرم کننده از موسین تولید می شود که جزء اصلی مخاط تولید شده در بدن انسان نیز هست، البته محققان از موسین اصلاح شده گاو (Bovinae) برای ساخت این هیدروژل استفاده کردند.

هونگجی در این باره گفت: پیچیدگی طبیعی مولکول‌های موسین دلیلی است که این ژل مصنوعی بدون خطر عوارض جانبی یا ایجاد مقاومت مانند سایر ترکیبات ضد ویروسی در توقف HIV و تبخال مؤثر است. در بدن ما، مولکول‌های موسین می‌توانند به ذرات ویروس بچسبند و آن‌ها را به دام بیندازند، و سپس موسین‌ها با ترشح موکوس فعال پاک می‌شوند. Hongjie می گوید ژل مصنوعی این عملکرد خود ترمیمی را تکرار می کند، که مخاط را روان می کند و از عفونت جلوگیری می کند.

هونگجی افزود: این ژل می تواند به افراد بیشتری کمک کند تا بر سلامت جنسی خود کنترل بیشتری داشته باشند. موسین موجود در ژل مصنوعی همچنین به کاهش فعال شدن سلول های ایمنی کمک می کند. این مهم است زیرا سلول های ایمنی فعال شده تکثیر HIV را تحریک می کنند.

این پروژه نتیجه تلاش مشترک محققان موسسه سلطنتی فناوری KTH، دانشگاه فنی مونیخ و موسسه کارولینسکا است. Martin Kretschmer از دانشگاه فنی مونیخ تجزیه و تحلیل خواص ژل روان کننده را انجام داد و Rafael Ceña-Diez آزمایش های ویروسی را در موسسه Karolinska انجام داد.

5858

دکمه بازگشت به بالا