بین المللی

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

جنگ روسیه علیه اوکراین با وجود شکست چندین دور مذاکرات صلح و تحریم های شدید اقتصادی علیه روسیه از سوی کشورهای غربی، به پنجمین ماه خود نزدیک می شود.

جنگ فقط در خاک اوکراین در جریان است. با ادامه تشدید تنش ها با غرب، رئیس جمهور روسیه از طریق تبلیغات در رسانه های روسی جنگ در اوکراین را تبلیغ می کند.

این تبلیغات مؤثر است زیرا ریشه در تاریخ روسیه دارد. تبلیغات پوتین از اطلاعات نادرست در مورد دوران امپراتوری روسیه تا داستان های قدیمی در مورد غرب شیطانی را شامل می شود. و موفقیت آنها در تکرارهای مکرر آنهاست.

تقاضای پوتین به شدت در حال افزایش است، به طوری که 83 درصد از مردم در آخرین برآوردها در آوریل 2022 از رهبر خود حمایت می کنند. اکثریت روس ها نیز از جنگ در اوکراین حمایت می کنند.

ما فکر می کنیم که محبوبیت پوتین و نفوذ گسترده تبلیغات او تصادفی نیست. پوتین چیزی را به روس‌ها می‌دهد که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 از دست داده‌اند: افزایش غرور ملی.

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

توسل به اخلاق سابق

بیشتر روس ها خود را میهن پرست می بینند و آماده جان باختن برای یک هدف بزرگتر هستند: برای رهایی اروپا از نازیسم و ​​نفوذ زهرآگین غرب، و همچنین متحد کردن کشورهای تقسیم شده تحت حاکمیت امپراتوری از 1721 تا 1917. در طول جنگ های متعدد این دوره. در دوره، ارتش امپراتوری روسیه خود را به خاطر حفظ روسیه قربانی کرد.

امپراتور سابق روسیه، پتر کبیر، در قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم در حالی که علیه سوئد و دیگران برای گسترش قلمرو روسیه جنگ می کرد، به نماد ملی غرور و قدرت تبدیل شد. پوتین در اعلامیه های خود به شباهت های خود با پیتر کبیر اشاره می کند.

رهبران سیاسی در سال های بعد به عنوان افراد قدرتمند در روسیه عمل کردند. به عنوان مثال، پس از انقلاب روسیه در سال 1917، ولادیمیر لنین، رهبر کمونیست روسیه، به نماد ملی جدید قدرت روسیه تبدیل شد. مجسمه های صورت و بدن او در هر میدان مرکزی هر شهر، شهر و روستا در سراسر اتحاد جماهیر شوروی قابل مشاهده بود، که بسیاری از آنها تا به امروز زنده هستند.

جوزف استالین پس از مرگ لنین در سال 1924 به قدرت رسید و در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک نماد و رهبر ملی به شهرت رسید. جنگ یک تجربه هویت سازی برای شهروندان شوروی بود. حدود 27 میلیون نفر در اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ جان باختند و خود را فدای استالین و اتحاد جماهیر شوروی کردند.

مرد رنسانس

مردی سرسخت اما دوست داشتنی بیست سال بعد، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رهبر سیاسی دیگری به عنوان نماد ملی جدید اتحاد ظهور کرد: ولادیمیر پوتین.

در سال 2000، پوتین به عنوان یک رهبر قاطع مردانه و نترس شناخته شد که از پای حاکمان مورد احترام قبلی مانند لنین و استالین پیروی می کرد. پوتین مانند اسلاف خود یک میهن‌پرست غیرهمنوایی بود که در تاریخ و حوزه‌های سیاسی روسیه تسلط داشت. اما پوتین همچنین کسی بود که یک روسی می توانست به او به عنوان “یکی از ما” نگاه کند. پوتین نقش یک پدر سخت گیر اما دلسوز را برای شهروندان روسیه ایفا می کند.

در ممنوعیت خشونت خانگی، پوتین همچنین کنفرانس های تلفنی سالانه برای رسیدگی به نیازهای فوری شهروندان برگزار کرد. پوتین ماهی می گیرد، اسب سواری می کند و با دلفین ها شنا می کند. همه اینها تصویری سفت و سخت و در عین حال دوست داشتنی و قابل ارتباط ایجاد می کند.

امروزه محبوبیت پوتین به ایده احیای تاریخ روسیه برای بازگرداندن اخلاق آن نیز گره خورده است. این تمایل برای بازسازی روسیه، جنگ پوتین با اوکراین و درگیری های سیاسی و اقتصادی مداوم این کشور با غرب را توجیه می کند.

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

بازگشت به اتحاد جماهیر شوروی

پوتین از نخستین روزهای ریاست جمهوری خود یادآور تاریخ باشکوه روسیه بوده است. در سال 2003، او بخشی از سرود ملی اتحاد جماهیر شوروی را بدون تغییر ملودی با اشعار جزئی به سرود ملی جدید روسیه اضافه کرد.

پوتین در سال 2005 خواهان انحلال اتحاد جماهیر شوروی در بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن شد و بر دستگیری هزاران روس در خارج از کشور تاکید کرد. نوستالژی پوتین برای اتحاد جماهیر شوروی به او کمک کرد تا از درگیری های مختلف مانند حمله به گرجستان در سال 2008 دفاع کند.

پوتین در سال 2014 از ارتباط اجباری کریمه با اوکراین به عنوان اتحاد مجدد با روسیه دفاع کرد. به همین ترتیب، پوتین می گوید که منطقه دونباس در شرق اوکراین همیشه روسی بوده است.

خرس روسی طبق جهان بینی خود توله های ولگرد خود را جمع آوری می کند.

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

صورت به عقب

یکی دیگر از جنبه های جذابیت پوتین از روس ها نحوه دفاع او از کشور در برابر قدرت های غربی است.

پوتین به‌عنوان مستثنی از انتقاد غرب، اغراق‌ها و غرب، به‌ویژه ایالات متحده، حمایت از اوکراین و تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را رد می‌کند.

کنترل رسانه ای سنگین روسیه به طور منظم خطوط تعیین شده توسط دولت را مشخص می کند. به عنوان مثال، آنها به دروغ گزارش می دهند که تحریم ها علیه روسیه اقتصاد جهان را نابود می کند. این تبلیغات روس ها را متحد می کند در حالی که انتقاد غربی ها بر روسیه تأثیر معکوس دارد و روس ها را بیشتر متحد می کند و میهن پرستی آنها را تقویت می کند.

تبلیغات پوتین ریشه در تاریخ روسیه دارد

واقعیت های متفاوت

داستان‌های روسیه درباره همه چیز، از جنگ در اوکراین گرفته تا وضعیت اقتصادی، واقعیت بسیار متفاوتی با آنچه در خارج از کشور می‌دانند، دارند. ترکیبی از نوستالژی و تبلیغات دولتی در روسیه حمایت عمومی از جنگ فعلی را تضمین می کند. فراخوان برای مبارزه با “اوکراین نازی” پس از مرکز فریادها برای شکست “آلمان نازی”. روسیه با الهام از خاطره نبرد روسیه با نازیسم در طول جنگ جهانی دوم، اکنون در خط مقدم جنگ مقدس دیگری قرار دارد. حرف Z نماد جدیدی از جنگ در روسیه است که با مشاهده خودروهای نظامی روسی در خیابان‌های اوکراین در اواخر فوریه آشکار شد.

از آن زمان، تقاضا برای Z افزایش یافته است و به صورت گرافیتی بر روی وسایل نقلیه نظامی و غیرنظامی، ساختمان های اداری روسیه و روی دیوارها ظاهر می شود. برخی از روس ها حتی روی لباس های خود علامت Z می گذارند. دولت روسیه اعلام کرده است که Z به معنای پیروزی، اتحاد و موج جدیدی از میهن پرستی روسیه است. روحیه این میهن پرستی در نسل ها از جمله در بین کودکان و نوجوانان قوی بوده است.

جنگ تبلیغاتی روسیه که با تبلیغات قدرتمند و قیاس تاریخی متقاعد کننده هدایت می شود، ادامه دارد و به این زودی متوقف نخواهد شد.

*نویسندگان:

جولیا خربتان-هورهاگر

اوگنیا پیاتوسکایا

* منبع:

گفتگو

311311

دکمه بازگشت به بالا