عمومیمعرفی کسب و کار

تزریق ژل برای منافذ باز پوست

منافذ پوست، راه ارتباطی غدد چربی موجود در پوست با سطح آن محسوب می‌شود که وجود آنها برای پوست، الزامی است. در واقع ماده ترشح شده از غدد سباسه از طریق این منافذ به سطح پوست آمده و باعث تبادل حرارتی و مرطوب شدن سطح پوست می‌شود. همچنین این ماده پوسته‌های موجود در سطح پوست، دود و آلودگی‌های سطحی پوست را در خود حل می‌کند. مشکل، وجود این منافذ نیست بلکه مشکل زمانی آغاز می‌شود که این منافذ از حد عادی بازتر باشند. لیزر فرکشنال و مزوتراپی روشهایی برای کاهش و رفع می‌ باشد.

یک روش غیرتهاجمی است که با استفاده از لیزر دی‌اکسید کربن، لایه‌های خارجی و آسیب‌دیده پوست را از بین می‌برد. لیزر فرکشنال با هدف قرار دادن لایه اول و دوم پوست به بازسازی کلاژن و تحریک رشد آن کمک می‌کند. لیزر تنها قسمت‌های آسیب‌دیده پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از این طریق را درمان می‌ کند.

مزوتراپی روشی است که در آن اسیدهای آمینه، ویتامین، مواد معدنی و داروهای خاص در بالای لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. این ترکیب از طریق تزریق‌های میکرو به نواحی مورد نظر در پوست منتقل می‌شود و این ترکیب موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوانسازی می‌شود. فرو بردن سوزن‌های تزریق در پوست همچنین کانال‌های میکرو در پوست ایجاد می‌کند که این امر نیز موجب تحریک و الاستین در پوست می‌شود.

ما در کلینیک تخصصی صدف همواره تلاش نمودیم ؛ بهترین خدمات پوست مو و لیزر را به مراجعین محترم ارائه نماییم. در اصفهان نیز، از جمله خدمات این مرکز است که توسط پزشک متخصص پوست انجام می‌ شود؛ و نتایج رضایت بخشی را به همراه دارد.

 • ژنتیک نقشی با اهمیت در این مسئله دارد. در صورتی که والدین شما منافذ بزرگ بر روی صورت خود داشته اند، احتمال اینکه شما نیز به صورت ارثی به این مشکل دچار شوید، بیشتر است.
 • عرق کردن زیاد باعث باز شدن منافذ پوست و بزرگتر به نظر رسیدن آنها می شود.
 • ترشح چربی اضافی از غدد چربی ساز و انباشته شدن کثیفی و مواد پوستی مرده می تواند باعث ورم کردن منافذ پوست شود که در نهایت لکه و جوش سر سیاه را به همراه دارد.
 • عدم شستشوی کافی یا تمیز کردن نادرست صورت.
 • بالا رفتن سن می تواند باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاع و سفتی پوست شود. این شرایط باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ صورت می شود.
 • وارد شدن آسیب به خاطر قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید.
 • استفاده از بعضی روش های زیبایی و سایش پوست برای از بین بردن لکه های سر سیاه می تواند باعث باز شدن منافذ موجود بر روی پوست صورت شود.
 • تغییرات هورمونی
 • دی هیدراته شدن یا از بین رفتن رطوبت پوست
 • سیگار کشیدن
 • تغذیه نامناسب
 • این روش نیازی به بیهوشی ندارد و با بیحسی موضعی انجام می شود.
 • بسیار سریع انجام می شود و وقت گیر نمی باشد.
 • دوره ی نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
 • ترمیم پوست با استفاده از این لیزر به نسبت سایر لیزرهای قدیمی سریع تر بوده و همچنین عوارض آن بسیار نادر است.

ابتدا ناحیه درمان، توسط پزشک پاکسازی میشود. یک پماد بیحسی موضعی زده میشود تا احساس درد نداشته باشید. اشعه‌ی لیزر به پوست شما تابیده شده و لایه‌ای از سطح پوست شما برداشت می‌شود. همزمان لیزر به لایه‌های زیرین نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن سازی می‌شود.

لیزر فرکشنال نمی‌تواند شما را درمان کند اگر:

 1. در معرض آفتاب قرار دارید و در طی دو هفته اخیر حمام آفتاب گرفته‌اید.
 2. سابقه ترمیم غیر طبیعی پوست یا زخم پوست دارید.
 3. در 3 ماه اخیر تحت درمان قرار گرفته‌اید.
 4. در 3 روز گذشته از پوست حاوی رتینول (ویتامین A موضعی) استفاده کرده‌اید.
 5. در محل درمان، دستگاه ضربان ساز پین‌های فلزی، پلیت یا استین قرار دارد.
 6. در 4 هفته گذشته انجام داده‌اید.
 • به مدت 48 ساعت از قرار گرفتن در معرض آفتاب، برنزه شدن، سولاریوم و ورزش خودداری کنید.
 • حداقل 7 روز از ضد آفتاب SPF 50+ استفاده کنید.
 • محصولات ، از جمله ضد آفتاب می‌تواند روز بعد در منطقه تحت درمان اعمال شود.
 • حداقل از 72 ساعت بعد از از مصرف هرگونه محصولات فعال حاوی AHA، Glycolics، Retinol خودداری کنید.

ماندگاری نتایج حاصل شده به نحوه‌ی مراقبت شما از پوست خود در برابر نور خورشید و همچنین عوامل ژنتیکی و روند سالخوردگی بستگی خواهد داشت. با مراقبت مناسب از پوست، نتایج این روش درمانی می‌تواند ۲ تا ۳ سال ماندگار باشد.

با وجود اینکه لیزر فرکشنال، عارضه‌ی برای افراد نخواهد داشت؛ اما برخی از افراد باید از انجام دادن این روش خودداری کنند:

 1. افراد باردار و افرادی که در دوران شیردهی هستند.
 2. افرادی که دارای سابقه‌ی پرتو درمانی در محل مورد نظر را دارند.
 3. کسانی که بیماری مبتلا هستند.
 4. افرادی که حساسیست پوستی دارند.
 5. اشخاصی که در ۶ تا ۱۲ ماه گذشته درمانی با ایزوتینوئین ها داشته‌اند.

بعد از انجام لیزر فراکشنال، دلمه و قرمزی بر روی پوست ظاهر می‌شود که طبیعی است و ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد. برای کاهش این التهابات معمولاً پمادهای ترمیمی و کرم ضد آفتاب تجویز می‌شود. از دیگر عوارضی که بر روی پوست، بعد از لیزر ظاهر خواهد شد، خشن شدن پوست و حالت سوختگی است که معمولاً تا یک هفته با پوست اندازی در منطقه‌ای که لیزر شده است برطرف می‌شود؛ اما برای کاهش اثرات آن می‌توان از لوسیونهای سوختگی و کمپرس سرد در محل مورد نظر استفاده کرد.

انتخاب داروها و ترکیبات مورد استفاده در این تکنیک، به نیازها و اهداف فرد متقاضی بستگی دارد. با این حال اغلب مواد مورد استفاده در این تکنیک، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ویتامین‌های مختلف و مواد معدنی
 • عصاره گیاهان
 • آنزیم‌هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • هورمون‌هایی مانند کلسی تونین و تیروکسین
 • داروهای گشاد کننده عروق و آنتی بیوتیک‌ها

با تزریق مستقیم این مواد به لایه میانی پوست، شاهد اثربخشی سریع‌تر آنها خواهیم بود. تزریق این مواد به کمک سوزن‌های کوچک و در عمق مختلفی انجام می‌شود.

 • روشی بدون درد و غیر جراحی و ایمن است.
 • نتایج استفاده از این روش، به سرعت پدیدار خواهند شد.
 • علاوه بر درمان منافذ باز پوست، جوانسازی و بهبود رنگ پوست و همچنین رفع را نیز انجام خواهد داد.
 • نیازی به استراحت خاصی پس از انجام این روش نمی باشد. پس از هر جلسه از مزوتراپی، میتوانید به فعالیت های روزانه تان ادامه دهید.
 • از لحاظ هزینه نیز در مقایسه با سایر روش ها، مقرون به صرفه می باشد.

در روش دستی (با سوزن)، ترکیب آماده شده با استفاده از سرنگ بسیار ظریف و سوزن باریک، در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. در این حالت چندین تزریق سطحی با فاصله‌ ی چند میلی‌متری از هم انجام می‌شود. در روش مزوتراپی، خودکار یا بدون سرنگ، دستگاهی با چهار پروب روی پوست قرار داده می‌شود و توسط این پروب‌ها، ماده‌ی مزوتراپی به تدریج به لایه‌های زیرین پوست فرستاده می‌شود و تأثیرات مورد نظر را روی پوست می‌گذارد.

 • تا 24 ساعت بعد از مزوتراپی، استحمام و شستشوی ناحیه مورد نظر ممنوع است.
 • تا 48 ساعت پمادهای تجویز شده، طبق دستور پزشک معالج مصرف شود.
 • از کرم ضدآفتاب استفاده شود و پوست در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
 • ممکن است پس از تزریق، ناحیه مورد نظر قرمز و یا متورم شود. در صورت ایجاد تورم از کمپرس یخ استفاده شود.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

افراد باردار، مادران شیرده، افرادی که دارای بیماری دیابت و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی هستند و همچنین کسانی که بیماری های پوستی دارند، نمی توانند مزوتراپی را انجام دهند. همچنین تمامی افراد، در صورتیکه از داروی خاصی استفاده می کنند و یا هرگونه بیماری خاصی دارند، باید قبل از انجام مزوتراپی، پزشک را مطلع سازند.

روش های زیبایی دارای ماندگاری دائمی نیستند. با این وجود برای اینکه بتوانید تأثیرات این روش را به صورت دائم مشاهده کنید نیاز دارید که در دوره های 6 تا 12 ماهه زمانی که تأثیرات این روش از بین رود، به طور پیوسته را انجام دهید.

عوارض جانبی در این روش همانند هر روش دیگر وجود دارد که این عوارض جانبی و موقتی خواهد بود و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود. عوارض جانبی و احتمالی مزوتراپی عبارت است از: تورم، قرمزی و کبودی .

تعداد جلسات لازم برای انجام مزوتراپی و لیزر فرکشنال برای درمان منافذ باز پوست، در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. ممکن است فردی نیاز به 2 جلسه و فرد دیگری نیاز به 5 جلسه درمانی داشته باشد. تعداد جلسات مورد نیاز با توجه به نوع پوست، سن، شرایط عمومی پوست و بدن و … تنها توسط پزشک تعیین می گردد.

هزینه درمان به وضعیت پوست در منطقه تحت درمان، شدت آن، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و دستمزد پزشک بستگی دارد.

همشهریان گرامی ! برای دستیابی به بهترین نتایج درمان ، حتما به مراجعه نمایید. زیرا با بکارگیری نادرست و غیر اصولی این روشها توسط افراد غیر متخصص، نه تنها مشکلات کاهش پیدا نمی‌ کند؛ بلکه ممکن است دچار عوارضی شوید که به سادگی رفع نشوند.

منافذ برای پوست ما ضروری هستند و به پوست کمک می‌کنند تا هیدراته باقی بماند و به آن امکان نفس کشیدن می‌دهد. منافذ باز پوست مسئول حذف سموم بدن هستند و اغلب روی بینی که در آن غدد چربی هست، وجود دارند. گاهی اوقات این منافذ به علت مسدود شدن و انقباض از هم باز می‌شوند. منافذ به طور معمول یک عارضه‌ی پوستی نیستند که بتوانند درمان شوند، اما باعث ایجاد نگرانی مرتبط با زیبایی می‌شوند زیرا ظاهری از بافت ناصاف در پوست ایجاد کرده و باعث ایجاد رنگ کدر در پوست می‌شوند. منافذ عمدتاً بر روی گونه‌ها و بینی مشاهده می‌شوند و گاهی اوقات باید از جای جوش‌های سوراخ سوراخ تمایز داده شوند. افرادی که پوست چرب دارند، در برابر منافذ باز آسیب پذیرتر هستند. غدد چربی بیش از حد فعال رایج‌ترین دلیل منافذ باز پوستی هستند. منافذ باز باید تحت درمان قرار گیرند زیرا اغلب با چربی پوست و چرک بسته شده و منجر به ایجاد  می‌شوند.

آیا از هر روز آرایش کردن برای پوشاندن منافذ باز پوستتان خسته شده‌اید؟ منافذ باز یک نگرانی پوستی شایع برای بیماران است، به ویژه اگر قابل مشاهده باشند. منافذ باز هنگامی که فولیکول‌ها با چربی اضافی پوست یا موم اکسید شده پر شوند بیشتر قابل مشاهده هستند. اگر منافذ برای مدت زمان زیادی رها شوند، شخص می‌تواند دچار ازدحامی از جوش‌های سرسیاه و آکنه شود.

در مطب دکتر شمس ما دارای مجموعه‌ای از گزینه‌های پیشرفته‌ی درمانی هستیم که با استفاده از آنها درمان مطابق با نیازهای فرد انجام می‌گردد. پزشک، منافذ باز پوستتان را بررسی خواهد کرد تا ببیند چه گزینه‌ای در میان درمان‌های مختلفی که شامل ، پیلینگ، IPL، لیزر درمانی است، برای شما گزینه‌ی مناسب است. برای دریافت مشاوره تخصصی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر شمس می‌توانید با شماره‌های  و   تماس حاصل فرمایید.

منافذ باز پوست چیست؟ 

منافذ محلی برای تجمع فولیکول‌های مو و تشکیل چربی پوست توسط غدد چربی می‌باشند. اگر به اندازه کافی نزدیک شوید می‌توانید منافذ فولیکول مو را با چشم غیر مسلح خود ببینید، بر خلاف منافذ عرق که برای دیدن بسیار کوچک هستند. منافذ همیشه امکان بالا آمدن روغن و فولیکول مو را فراهم می‌کنند. همه دارای این منافذ باز پوست در سرتاسر بدن خود به جز کف پاها و کف دست‌ها هستند.

هنگامی که منافذ روی پوست شما تنگ است، می‌تواند نور بیشتری را منعکس کند، بنابراین پوست جوان‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسد. چربی که پوست تولید می‌کند، می‌تواند در داخل منافذ به دام افتاده، اکسید شود و پوست را تیره‌تر کند.

دلایل

ژنتیک

اگر پدر و مادر شما دارای منافذ بزرگ هستند، احتمال این وجود دارد که شما احتمالا این ویژگی را به ارث ببرید.

پوست چرب

با تولید بیش از حد چربی، منافذ مسدود می‌شوند که باعث التهاب داخل منافذ می‌شود. چربی اضافه‌ی پوست و التهاب، دیواره‌های منافذ را گسترش داده و گشاد می‌کند. در نهایت، حالت کشسانی کاهش می‌یابد و روزنه بزرگ می‌شود.

عرق کردن

عرق کردن بیش از اندازه می‌تواند منافذ را باز کرده و باعث شود بزرگ‌تر به نظر برسند.

سن

افراد سالخورده به دلیل کاهش فعالیت بازسازی سلولی؛ اغلب خاصیت کشسانی و سفتی پوست را از دست می‌دهند. این باعث می‌شود منافذ بزرگتر شوند. تخریب پروتئین‌های طبیعی که مسئول حفظ بافت و رنگ پوست هستند قابلیت کشسانی پوست را کاهش می‌دهند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور مداوم

منافذ باز همچنین می‌توانند مرتبط با قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید باشند که منجر به از دست رفتن کلاژن (قابلیت ارتجاعی) شده و ظاهری کشیده از منافذ با اندازه‌ی عادی ایجاد می‌کنند.

بهداشت

شستشوی ناکافی صورت و پاک نکردن آرایش قبل از خوابیدن می‌تواند باعث به وجود آمدن منافذ باز شود. محافظت نکردن از پوست در معرض نور خورشید نیز باعث ایجاد منافذ بزرگ می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به کلاژن موجود در پوست آسیب می‌رساند که منجر به کاهش قابلیت کشسانی پوست و افزایش اندازه منافذ پوست می‌شود.

آرایش

آرایش به جای پنهان کردن منافذ، باعث می‌شود بزرگ‌تر به نظر برسند. اگر آرایش را پاک نکنید، آرایش روی صورت حالت ماسیده می‌شود و باعث برجسته شدن و چشمگیر شدن منافذ می‌شود. همچنین، لوازم آرایشی یک آهنربا برای چربی و خاک است که منافذ پوست شما را برجسته و قابل مشاهده می‌کند.

موارد دیگر

تغییرات هورمونی یکی از دلایل اصلی برای منافذ باز پوست هستند. همچنین سیگار کشیدن نیز می‌تواند منجر به کم آب شدن پوست و ایجاد منافذ باز شود.

تصورات غلط رایج در مورد منافذ باز پوست

می‌توانید منافذ را کوچک کرده یا ببندید

این یک تصور غلط عمده است. شما نمی‌توانید منافذ را کوچک کنید یا ببندید. آنها باید باز بمانند تا پوست شما نفس بکشد و اجازه دهند چربی و سایر مواد از پوست شما خارج شوند. تنها چیزی که می‌توانید انجام دهید برای اینکه منافذ قابل دیدن نباشند، کاهش اندازه‌ی منافذ است. این کار را می‌توان با تمیز کردن مواد گیر افتاده در منافذ انجام داد که باعث می‌شود کمتر قابل مشاهده باشند.

بخار می‌تواند منافذ را باز کند

این یکی دیگر از تصورات غلط رایج است. تمام کاری که بخار انجام می‌دهد این است که کمک می‌کند مواد گیر افتاده در منافذ پوست را کم کنید تا منافذ تمیز شوند. استفاده از محصولات حرفه‌ای بسیار مهم است زیرا تمیز کردن نامناسب تنها باعث آسیب بیشتر می‌شود.

گزینه‌های درمان

گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند در به حداقل رساندن و از بین بردن منافذ باز پوست مورد استفاده قرار گیرند. این گزینه‌ها عبارتند از:

تمیز کردن

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌های کاهش منافذ باز، اجرای یک روال روزانه برای تمیز نگه داشتن دائمی پوست است. از یک پاک کننده‌ی ملایم دو بار در روز برای لایه‌برداری استفاده کنید تا پوست بیش از حد خشک نشود. شما می‌توانید پاک کننده‌ای را در نظر بگیرید که حاوی یک لاکتیک ملایم یا اسید سالیسیلیک برای باز کردن منافذ است.

لایه برداری شیمیایی

در لایه‌بردای شیمیایی از انواع مختلفی از اسیدهای تجویزی مانند سالیسیلیک، لاکتیک، رتینول و اسید تری کلرواستیک برای برداشتن لایه‌های بیرونی پوست مرده استفاده می‌شود که پوست تازه‌تر، سالم‌تر و نرم‌تر زیر آن را آشکار می‌کند.

لیزر فرکشنال

لایه‌برداری پوست با لیزر فرکشنال نواحی میکرویی از افزایش کلاژن را برای آشکار کردن پوست تازه‌تر و صاف‌تر ایجاد می‌کند. این روش می‌تواند ظاهر منافذ و همچنین  را به حداقل برساند. مدت زمان بهبودی بسیار کم بوده و همراه با قرمزی و پوسته پوسته شدن است. به طور معمول چند جلسه حتی 2 جلسه درمان برای درمان و از بین بردن منافذ باز پوست و نتایج طولانی مدت کافی است.

آی پی ال (IPL)

درمان پالس نور با شدت بالا (IPL) همچنین برای اصلاح بافت و ظاهر منافذ بسیار عالی است. پوست تنها پس از یک جلسه درمان بهبود می‌یابد. IPL  سبب تنگ شدن منافذ می‌شود، درخشش کلی به پوست می‌دهد و یا هرگونه قرمزی یا لکه‌های قهوه‌ای ناخواسته را از بین می‌برد.

بوتاکس

روش جدید استفاده از  می‌باشد، هرچند در این روش به جای عضلاتی که حرکات صورت را کنترل می‌کنند، بوتاکس بطور سطحی در لایه‌های بالایی پوست تزریق می‌شود. تاثیر بر عضلات کوچکی که تنها غدد چربی را کنترل می‌کنند به نظر از گسترش منافذ جلوگیری می‌کند، بنابراین در بیمارانی که تحت درمان با تزریق بوتاکس بصورت سطحی قرار گرفته‌اند منافذ کوچک‌تر می‌گردند.

رفع شُلی و افتادگی ابروها در طرفین صورت برای دستیابی به نتایجی ماندگار و بلند مدّت از اهداف اصلیِ انجام این عمل است از جمله خدمات زیبایی پوست و مو دکتر علی اکبری می باشد

میکرونیدلینگ

 یک روش موثر برای کاهش منافذ بزرگ پوست است. نیدلینگ پوست با نفوذ عمقی به لایه‌های زیرین پوست بصورت بی‌خطر، واکنش طبیعی بدن برای بهبود زخم را شروع می‌کند که باعث تولید و توزیع کلاژن جدید شده و با پر کردن منافذ بزرگ آنها را کوچک‌تر می‌کند.

میکرودرم ابریژن

 به حذف سلول‌های مرده و خشک از سطح پوست که باعث کاهش تراکم شده و منجر به ایجاد منافذ بزرگ می‌شود، کمک می‌کند. این روش به خصوص برای جوش‌های سر سفید که عامل اصلی منافذ بزرگ هستند، موثر است و همچنین باعث تحریک رشد کلاژن می‌شود که ظاهر سالم پوست را افزایش می‌دهد.

مراقبت از پوست

 • یک پاک کننده بر پایه اسید گلیکولیک می‌تواند به طور موثر چربی‌های اضافی و سلول‌های مرده پوست را حذف کند و باعث کاهش منافذ بزرگ می‌شود.
 • لایه‌برداری تجمع سلول‌های مرده‌ی پوست که می‌توانند منجر به انسداد و بزرگ شدن منافذ شوند را کاهش می‌دهد و باعث روشن شدن پوست می‌گردد.
 • استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب هنگام انجام درمان میکرودرم ابریژن یا لایه‌برداری شیمیایی برای کاهش هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های تیره) بعد از التهاب و واکنش رتینوئید بسیار مهم است.

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

 

 

دکمه بازگشت به بالا