سلامت و تندرستی

تشخیص بروز سکته زودهنگام به کمک گروه خونی

بر اساس یک گزارش روشن، به نظر می رسد در مقایسه با سایر گروه های خونی، افراد دارای گروه خونی “A” بیشتر در معرض سکته مغزی قبل از 60 سالگی هستند، البته این تفاوت زیاد نیست و مراقبت های غیر ضروری یا غربالگری بیشتر نیست.

گروه های خونی طیف وسیعی از مواد شیمیایی روی سطح گلبول های قرمز را توصیف می کنند. از معروف ترین آنها «الف» و «ب» نامیده می شوند.

حتی در این گروه های خونی اصلی، تفاوت های ظریفی در نتیجه جهش در ژن ها وجود دارد. تحقیقات ژنومی اکنون یک رابطه واضح بین ژن زیرگروه A-1 (A1) و سکته اولیه را شناسایی کرده است. محققان داده های 48 مطالعه ژنتیکی را تجزیه و تحلیل کردند که شامل حدود 17000 نفر با سابقه سکته مغزی و نزدیک به 600000 نفر بدون سابقه سکته بود. همه شرکت کنندگان بین 18 تا 59 سال سن داشتند.

یک جستجوی گسترده ژنومی دو مکان را شناسایی کرد که به طور قابل توجهی با خطر سکته اولیه مرتبط است. یکی از این موقعیت ها مربوط به نقطه متناظر ژن های گروه خونی است. تجزیه و تحلیل دوم بر روی انواع خاصی از ژن های گروه خونی نشان داد افرادی که ژنوم آنها برای گروه خونی A کدگذاری شده است، 16 درصد بیشتر احتمال دارد که قبل از 60 سالگی دچار سکته مغزی شوند. در افراد دارای گروه خونی O1، این خطر 12 درصد کمتر است.

با این حال، محققان گفتند که خطر اضافی سکته مغزی در افراد دارای گروه خونی A کم است و بنابراین نیازی به مراقبت یا نظارت و غربالگری اضافی برای این افراد نیست. در ایالات متحده، سالانه حدود 800000 نفر دچار سکته مغزی می شوند که حدود سه چهارم آن در افراد 65 سال و بالاتر رخ می دهد. پس از 55 سالگی، خطر سکته مغزی هر 10 سال دو برابر می شود.

یکی از نتایج مهم این مطالعه از مقایسه سکته مغزی در سنین پایین تر 60 سال با افراد بالای 60 سال به دست آمد. برای این منظور، محققان از داده های حدود 9300 نفر که سکته مغزی بالای 60 سال داشتند و همچنین حدود 25000 نفر بالای 60 سال که سکته مغزی نکرده بودند استفاده کردند.

آنها دریافتند که سکته‌هایی که در اوایل زندگی اتفاق می‌افتند ممکن است مکانیسم متفاوتی نسبت به سکته‌هایی که در سنین بالا رخ می‌دهند داشته باشند. سکته مغزی در افراد جوان کمتر با رسوبات چربی در شریان ها مرتبط است، اما بیشتر به لخته شدن خون مربوط می شود.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که بخشی از ژنوم که برای گروه خونی کد می‌کند، به نام جایگاه ABO، با کلسیفیکاسیون عروق کرونا ویروس مرتبط است که جریان خون را محدود می‌کند و با حمله قلبی مرتبط است.

منبع: Science Alert

دکمه بازگشت به بالا