اقتصادی

تشریح جزئیات بسته‌های حمایتی ۸ گانه «برنامه جهش تولید دانش‌بنیان» صندوق نوآوری

نشست مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی با روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، با هدف معرفی بهتر بسته‌های حمایتی هشت‌گانه برنامه «جهش تولید دانش‌بنیان» برگزار شد.

به گزارش امروزنگار، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده است، صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه ویژه‌ای تحت عنوان «جهش تولید دانش‌بنیان» را برای شرکت‌های دانش‌بنیان تدارک دیده است. این برنامه در قالب ۸ بسته حمایتی شامل جهش، توانا، رویش، ۱۰۰۰ فناور، کارآفرین، شکوفا، حامی و ضامن تدوین شده است. 

با هدف معرفی هرچه بهتر و فراهم کردن امکان بهره‌مندی حداکثری شرکت‌های دانش‌بنیان به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، نشستی با حضور دکتر سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه و مهندس محسن نوتاش مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از رؤسای پارک‌های علم و فناوری به صورت مجازی (آنلاین) برگزار شد. 

ملکی‌فر در ابتدای این نشست ضمن اشاره مختصر به خدمات متنوع صندوق نوآوری و شکوفایی در ۴ گروه تسهیلات، ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی گفت: با حمایت‌هایی که از سوی دولت سیزدهم صورت گرفت، سرمایه صندوق به ۱۰ هزار میلیارد تومان (۱۰ همت) رسیده است و تاکنون بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان (۶۰ همت) انواع خدمات مالی را به شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور ارائه کرده‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر حدود ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور مشغول فعالیت هستند که حدود ۷۰ درصد آنها، دانش‌بنیان‌های نوپا هستند، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، سهم اقتصاد دانش‌بنیان از GDP تا پایان برنامه هفتم توسعه باید به ۷ درصد برسد و برای تحقق این هدف، علاوه بر رشد تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، باید به توسعه کسب‌وکار شرکت‌ها نیز کمک کنیم. صندوق نوآوری با این هدف و در راستای تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم»، «برنامه جهش تولید دانش‌بنیان» را طراحی و تدوین کرده است. 

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن معرفی مختصر بسته‌های هشت‌گانه «برنامه جهش تولید دانش‌بنیان» تاکید کرد: تعدادی از این بسته‌های حمایتی مانند جهش و ۱۰۰۰ فناور برای تحقق بخش نخست شعار سال یعنی «جهش تولید» و گروه دیگر از جمله کارآفرین، شکوفا و ضامن، برای تحقق بخش دوم شعار سال یعنی «مشارکت مردم» طراحی و تدوین شده‌اند. 

به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، در جریان برگزاری این نشست مجازی، جزئیات بسته‌های هشت‌گانه برنامه جهش تولید دانش‌بنیان توسط معاون توسعه و مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت کامل تشریح شد. در انتهای این نشست نیز به سؤال‌های رؤسای پارک‌های علم و فناوری درخصوص نحوه استفاده شرکت‌ها و شتابدهنده‌های دانش‌بنیان از بسته‌های حمایتی این برنامه پاسخ داده شد. 

معرفی بسته‌های هشت‌گانه برنامه «جهش تولید دانش‌بنیان» 

* بسته جهش

با هدف جهش تولید و فروش شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت اثرگذاری آنها در اقتصاد کشور، برنامه‌ «جهش» اجرا می‌شود. شرکت‌های دانش‌بنیان برای تأمین هزینه‌های جاری (سرمایه در گردش)، تولید (از قبیل مواد اولیه، دستمزد، برون‌سپاری و …) و کسری نقدینگی مورد نیاز اجرای قراردادهای مرتبط با محصولات/ خدمات دانش‌بنیان خود می‌توانند از این تسهیلات با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار استفاده کنند.

شرکت‌های دانش‌بنیان که شرایط تعیین‌شده در این برنامه از جمله فروش کل بیشتر از ۵ میلیارد تومان و کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲، داشتن برنامه عملیاتی مشخص برای رشد تولیدات دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۳ داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات «بسته جهش» بهره‌مند شوند. 

تسهیلات بسته «جهش» با بازپرداخت حداکثر ۱۲ ماهه تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت می‌شود.

بسته ۱۰۰۰ فناور

برنامه حمایتی «۱۰۰۰ فناور» با هدف تبدیل ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان «نوپا» به «فناور» اجرایی می‌شود. تسهیلات قرض‌الحسنه برنامه «هزار فناور» در راستای تأمین هزینه‌های جاری مورد نیاز تولید (سرمایه در گردش) برای توسعه کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان «نوپا» و کمک به تبدیل آنها به شرکت‌های دانش‌بنیان «فناور» در نظر گرفته شده‌ است. 

شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا که شرایط تعیین‌شده از جمله فروش کل کمتر از ۵ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲، برنامه‌ عملیاتی مشخص برای افزایش فروش محصولات/ خدمات دانش‌بنیان و افزایش تعداد نیروی انسانی بیمه‌شده‌ به بیش از ۱۰ نفر تا پایان سال ۱۴۰۳ را داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات «بسته ۱۰۰۰ فناور» بهره‌مند شوند. 

تسهیلات بسته «۱۰۰۰ فناور» به طور یکجا، بدون تنفس و با دوره بازپرداخت حداکثر ۴۸ ماهه تا سقف ۳ میلیارد تومان، با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی و از سوی بانک‌های عامل به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت می‌شود. 

بسته ضامن

هدف از اجرای برنامه حمایتی «ضامن»، تسهیل تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق بازار سرمایه و تقویت اثرگذاری آنها در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است؛ بر این اساس، صندوق نوآوری و شکوفایی از انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

شرکت‌های دانش‌بنیان که شرایط تعیین‌شده در این برنامه از جمله فروش کل بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ و داشتن برنامه عملیاتی مشخص برای رشد میانگین سالانه حداقل ۱۰ درصدی تولید محصولات/ خدمات دانش‌بنیان داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات این برنامه بهره‌مند شوند. 

در قالب بسته «ضامن» شرکت‌ها برای ضمانت انتشار اوراق صکوک مورد نیاز خود می‌توانند معادل ۵۰ درصد مبلغ اصل و فرع اوراق تا سقف ۳۰۰ میلیارد تومان، از «ضمانتنامه اعتباری» صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند.

بسته توانا

حمایت از ایجاد یا توسعه زیرساخت‌های تولیدی، آزمایشگاهی و عملیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، نوآور و فناور کشور، هدف اصلی برنامه حمایتی «توانا» است.

شرکت‎‌های دانش‌بنیان حائز شرایط از جمله با میزان فروش کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان یا با میزان فروش بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان و سهم کمتر از ۵۰ درصدی فروش دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات بسته «توانا» برای تأمین هزینه‌های سرمایه ثابت مورد نیاز برای ایجاد یا توسعه خط تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان خود (از قبیل تجهیزات تولید، تجهیزات آزمایشگاهی، تأسیسات و …) بهره‌مند شوند.

تسهیلات بسته «توانا» تا سقف ۵۰ میلیارد تومان با دوره اجرای حداکثر ۱۸ ماه، با دوره تنفس و بازپرداخت حداکثر ۴۸ ماه پرداخت می‌شود.

بسته کارآفرین

برنامه حمایتی «کارآفرین» با هدف کمک به توسعه کارآفرینی اجرا می‌شود؛ براین اساس، با اعطای تسهیلات لیزینگ به خریداران (حقوقی یا حقیقی) که برای راه‌اندازی کسب و کار خود، اقدام به خرید محصولات دانش‌بنیان می‌کنند، از توسعه کارآفرینی حمایت می‌شود. 

تسهیلات بسته «کارآفرین» تا مبلغ ۵۰ میلیارد تومان تا سقف ۸۰ درصد مبلغ فاکتور (بدون ارزش افزوده) با نرخ سود ۳ درصد کمتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و با دوره بازپرداخت ۲۴ ماه (قابل افزایش تا ۳۶ ماه) به خریداران (حقیقی و حقوقی) محصولات دانش‌بنیان اعطا می‌شود. 

بسته رویش

هدف از اجرای برنامه حمایتی «رویش»، کمک به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان جدید است. صندوق نوآوری و شکوفایی قصد دارد در این بسته، با حمایت از شتابدهنده‌های دانش‌بنیان در قالب هم‌سرمایه‌گذاری، تسهیلات و خدمات توانمندسازی، زمینه را برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان جدید فراهم کند. 

به شتابدهنده‌هایی که بتوانند در قالب یک برنامه، زمینه را برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان جدید فراهم کنند، تسهیلات قرض‌الحسنه سرمایه بذری تا سقف ۲ میلیارد تومان اعطا شده و این امکان را دارند تا سقف یک میلیارد تومان نیز از هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری برای طرح‌های منتخب شتابدهنده بهره‌مند شوند.

اعطای کمک‌هزینه بلاعوض تحقیق و توسعه (موسوم به گرنت) تا سقف سالانه ۵ طرح، هرکدام به میزان حداکثر ۵۰۰ میلیون تومان، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه رهن تا سقف ۳ میلیارد تومان به هر شتابدهنده، اعطای تسهیلات بلند مدت با نرخ ۱۶ درصد برای خرید تجهیزات فنی و آزمایشگاهی در مقیاس محدود تا سقف ۵۰ میلیارد تومان از جمله دیگر خدمات صندوق در بسته حمایتی «رویش» است.

بسته شکوفا

در قالب بسته حمایتی «شکوفا»، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تا سقف ۲۵ میلیارد تومان سرمایه مورد نیاز خود را با استفاده از سرمایه‌های خُرد مردمی و از طریق سکوهای تأمین مالی جمعی دارای مجوز از فرابورس ایران تأمین کنند. اصل سرمایه همه سرمایه‌گذاران توسط صندوق نوآوری و شکوفایی تضمین می‌شود.

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند به صورت مستقیم به صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه و این خدمت را دریافت کنند (صندوق تقاضای شرکت را در اختیار سکوهای مجاز قرار خواهد داد). همچنین سکوهای تأمین مالی جمعی نیز می‌توانند شرکت‌های دانش‌بنیان حائز شرایط را به صندوق نوآوری و شکوفایی برای بهره‌مندی از تضمین اصل سرمایه معرفی کنند.

بسته حامی

در برنامه حمایتی «حامی» تلاش می‌شود با استفاده از ظرفیت خیرین، شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند و همچنین تسهیل ورود سرمایه‌های مردمی به توسعه نوآوری اجتماعی کمک شود. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا