جامعه

تشکیل قرارگاه ایمنی کالبدی شهر تهران / ایمن‌سازی ۱۲۹ ساختمان ناایمن در پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران از راه اندازی کمپ ایمنی فیزیکی در تهران با هدف ارتقای ایمنی در این شهر خبر داد.

به گزارش امروزنگار، علی نصیری با بیان اینکه مدتی است به دنبال تغییر رویکرد در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هستیم، گفت: بر اساس این تغییرات بر اساس اسناد ملی و بین المللی درصدد کاهش ریسک بحران هستیم. وی ادامه داد: کاهش ریسک بحران به این معناست که ما اولویت را به اقدامات پیشگیرانه می دهیم تا اقداماتی که برای آمادگی در برابر حادثه انجام می شود. همچنین تلاش ها باید بر این اصل باشد که تا زمانی که منتظر وقوع حادثه باشیم و تا زمانی که منتظر بمانیم، هیچ حادثه ای رخ نمی دهد. تا سازمان های امدادی اقدام کنند.

وی گفت: البته این به این معنا نیست که بخواهیم از آمادگی غفلت کنیم و درگیری و یا تضعیف سیاست ها در این زمینه باشیم. یعنی توجه و اولویت بندی جدی، همه جانبه و کامل به حوزه پیشگیری.

نصیری با بیان اینکه در این راستا از حدود چهار ماه پیش تغییرات ساختاری در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آغاز شد، گفت: با ارتقای ساختاری و تخصصی نیروی انسانی و از حدود دو ماه پیش طرح جامعی با عنوان استقرار تدوین شد. کمپ ایمنی بدنی در شهر تهران آغاز شد. این کمپ با رویکردی جامع به موضوع ایمنی فیزیکی در حوزه سیاست گذاری و مقیاس عملیاتی با هدف ارتقای ایمنی شهری و تجمیع اقدامات ایمنی راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه کارکرد اصلی این کمپ این است که چه باید کرد تا شهر بیشتر از وضعیت فعلی در معرض خطر قرار نگیرد، گفت: همچنین به دنبال این هستیم که برای کاهش بار خطر فعلی شهر چه کنیم. مستندات قانونی متعددی از جمله مواد 6 و 7 سیاست های کلی نظام در زمینه پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی و غیر مترقبه، مجوز بهره برداری از سامانه مدیریت بحران تهران مصوب شورای شهر، ماده 10 تبصره 1 تقویت می شود. قانون مدیریت بحران بند 14 ماده 55 ما قانون شهرداری و اساسنامه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و قانون مهندسی و کنترل ساختمان به ویژه آیین نامه اجرایی ماده 33 را داریم که سئو.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران گفت: به عنوان بازار تهران، بازار گل، بازار محلی، بافت فرسوده، ناپایدار و ناکارآمد می شود.

وی افزود: وقتی صحبت از ساختمان می شود، منظور همه ساختمان های دولتی، نهادهای دولتی و خصوصی است. در ادامه توضیح می دهم که تنها نهادهای دولتی و عمومی مانند شهرداری ها در این امر نقش دارند و بخش خصوصی نیز نقش دارد.

نصیری گفت: بحث مفصلی در حوزه گودبرداری های ساختمانی در خصوص اقداماتی از قبیل درجه بندی اماکن، اطلاع رسانی به صاحبان عیب از جمله رعایت حریم معایب و رعایت مقررات ملی ساختمان و همچنین این طرح وجود دارد که چه چیزی می توانیم. برای جلوگیری از حفره های پرخطر.” این حفره پرخطر به دلیل کاستی هایی است که در قوانین و مقرراتی وجود دارد که امکان تشکیل و تخلیه سوراخ پرخطر را فراهم می کند. همچنین در مورد دو پدیده زیر بحث مفصلی داریم: فرونشست و رانش زمین.

وی گفت: همه اینها در این طرح به خوبی پیش بینی شده است. شریان های بحرانی در این طرح مورد بحث قرار می گیرند. ایمنی حمل و نقل شهری، از مترو تا مسیرهای شهری و ناوگان و حمل و نقل مواد خطرناک. این سند همچنین بحث تاسیساتی مانند شبکه آب، شبکه انتقال و توزیع برق، شبکه گاز، مخابرات را در بر می گیرد. در حوزه ایمنی فضاهای زیرزمینی مانند تونل های مترو، زیرساخت های مشترک، سیاست ها و تدابیر لازم اتخاذ می شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: همچنین موضوع ایمنی آتش نشانی که حوزه کاری عزیزان در امر اطفای حریق است در ساختار جامع قرارگاه منعکس شده است. ذینفعان مختلفی در شهرداری تهران در این اردو حضور دارند. ما با همکاری سازمان مدیریت بحران و قوه قضائیه تلاش کرده ایم تا تعامل نزدیک و سازنده ای داشته باشیم و در این مدت با حمایت بسیار خوب عزیزان در دادستانی کل کشور، بازرسی توانسته ایم گام های مهمی برداریم. کل، دادسرای تهران و قائم مقام قضایی منجر به تشکیل یک فرآیند هماهنگ اجرایی برای برخورد با متخلفان شد.

وی افزود: از توان قوه قضائیه و سازمان حسابرسی کل کشور برای برخورد با وکلا استفاده خواهیم کرد. همچنین از توان نظام مهندسی، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران و عوامل شورای اسلامی شهر تهران استفاده شد. به ظرفیت شهرداران مناطق، معاونت های مختلف شهرداری که نقش مهمی در ایمنی دارند و به ویژه سازمان بازرسی، سازمان حراست، مرکز حقوقی شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی کمک شد. این تشکل ها اعضای اصلی این اردو هستند و قرارگاه به ریاست شهردار تهران جلسات مستمری برگزار خواهد کرد.

نصیری همچنین گفت: درست است که اکنون در پس از حادثه تلخ و غم انگیز شهر آبادان صحبت می کنیم، اما اعلام رسمی تشکیل این قرارگاه در واقع اشاره ای به اقدامات مهمی است که انجام شده است. شهردار تهران ماه ها پیش.

وی ضمن تسلیت به رهبر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران به خانواده های داغدار حادثه شهر، یادآور شد: می توانیم با افزایش درک خطر از وقوع این حوادث تلخ جلوگیری کنیم. شهردار تهران در دوره جدید مدیریت شهری از روز اول نگاه ویژه ای به موضوع امنیت شهری و همچنین اختیارات تفویضی ویژه داشت که تاثیر آن را کنترل بحران کرونا دیدیم.

شهرداری به تنهایی مسئول ایمنی شهر نیست

نصیری گفت: در بحث امنیت شهر تهران باید بدانیم که شهرداری تهران تنها مسئول ایمنی شهر نیست و همه مسئول نیستند، سازمان هایی هستند که باید با مالکان ساختمان همکاری کنند. ساخته شده در ساخت و ساز ایمن.

وی گفت: اما در مقررات ملی از 22 موضوع مهم، سه موضوع مهم مربوط به ایمنی ساخت و ساز است. ماده 12 در مورد ایمنی و حفاظت از کار در حال بهره برداری، ماده 3 در مورد حفاظت ساختمان در برابر آتش، ماده 22 در مورد مراقبت و نگهداری از ساختمان ها. اما سازمان مدیریت بحران کشور و هیئت وزیر کشور در تهران با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، هماهنگی بین بخشی را بر عهده دارند و در این زمینه برای کمک به جریان اصلی مدیریت بحران فعالیت می کنند. کشور تحت کنترل است. اما این وظیفه موجب رفع مسئولیت مالکان و بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی نمی‌شود. به خواست خدا، به خواست خدا و به قدرت راه اندازی قرارگاه امنیت فیزیکی در شهر تهران را آغاز کرده ایم و شهردار و کادر تخصصی شهرداری این پروژه را در هفته جاری به اتمام رساندند و جلسات این کمپ در اسرع وقت توسط شهردار تهران راه اندازی شد.

ایمن سازی 129 ساختمان ناایمن در تهران

نصیری درباره دستاوردهای مورد انتظار این قرارگاه نیز گفت: ایجاد تقسیم کار دقیق متناسب با ظرفیت دستگاه ها بین دستگاه های مختلف، جلوگیری از خطرات جدید در پروژه های شهری، تسریع در مرمت و احیای بافت های فرسوده با پیگیری اجرا. دستورالعمل اصلاح زلزله لرزه ای ایمنی بازار تهران بازار تهران، بازار تجریش، بازار گل و … ایمن سازی 204 چاه پرخطر تهران، افزایش ایمنی متروها اعم از تونل ها و ایستگاه ها، تاسیسات و شبکه ها ایمن سازی زیرساخت ها در تهران، معامله با قاطعیت با متخلفان در زمینه اقدامات ضد امنیتی، ایمن سازی 129 ساختمان دستاوردهای ناایمن شهر تهران و نظارت و گزارش دقیق وضعیت ایمنی شهر تهران به کارشناسان، مدیران و شهروندان تهرانی ارائه می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا