فرهنگ و هنر

تصاویر «قصه های خوب برای بچه های خوب» دوباره جان گرفتند

نمایشگاه مصور «قصه های خوب برای بچه های خوب» به همت انجمن تصویرگران ایران و به یاد مهدی آذریزدی از 19 تا 30 تیرماه در گالری های استاد ممیز، زمینار و تالار استاد شهناز خانه ایرانیان برگزار می شود. هنرمندان

به گزارش خبرنگار امروزنگار، مراسم افتتاحیه نمایشگاه تصویرسازی «قصه های خوب برای بچه های خوب» جمعه 19 تیرماه از ساعت 17 تا 20 در تالار استاد شهناز خانه این هنرمند برگزار شد. معرفی برندگان مسابقه

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با پخش سرود ملی آغاز شد و سپس علی بوذری مدیر عامل انجمن تصویرگری و داور این مسابقه با خاطره ای از دوران جوانی آذریزدی را زنده کرد.

وی یادآور شد: تابستان ها خانه مادربزرگم می ماندم و بعد از خرید همیشه به انتشارات امیرکبیر در خیابان خواجه نصیر می رفتیم. کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» را برایم می خرد. حالا نه از مادربزرگ، نه از خانه و نه از کتابفروشی خبری نیست، از 9 شعبه انتشارات امیرکبیر فقط چهار شعبه در آموزش باقی مانده و جای تاسف است، اما آن کتاب ها و تأثیرشان همچنان باقی است. همچنین مرتضی مامیز، علی اکبر صادقی، محمد بهرامی و سایر عزیزان تاثیر زیادی در تولید این کتاب ها داشتند. تصاویری آوانگارد و خلاقانه که گویی دیروز خلق شده اند و همچنان شاهد تاثیر ماندگار آنها هستیم.

وی همچنین از همکاری «شورای کتاب کودک» قدردانی کرد و گفت: مایه تاسف است که نماینده ای از انتشارات امیرکبیر در این مراسم حضور ندارد.

در ادامه این مراسم طی پیام صوتی نوش آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک و نوجوان که برای حاضران پخش شد، وی با تبریک انجمن تصویرگری و شورای کتاب کودک به علی بوذری گفت: حضور ما باعث افتخار ماست که نسل جدید تصویرگران.”

انصاری در بخشی از این پیام صوتی گفت: مورخان تاریخ ادبیات کودک و نوجوان باید به اواسط دهه 30 توجه کنند زیرا زمان آن رسیده بود که به قصه گویی فکر کنیم و به ادبیات آموزشی خود ادامه دهیم. “

وی تجدید چاپ «قصه های خوب برای بچه های خوب» با استفاده از تصاویر جدید را اتفاقی مثبت دانست و گفت: این اتفاق نسل های جدیدی را وارد این عرصه می کند.

همچنین فروغ الزمان جمالی، کارشناس ادبیات کودک و نوجوان با تشکر از انجمن بزرگداشت آذریزدی: «همه می دانیم که آذر یک نویسنده بازنویسی شده است و روش درخشان فردوسی را انتخاب کرده است. کلمه «فردا» در کلام عصار بسیار وجود داشت. به این معنا که در دنیای امروز از برخی واژه ها و مفاهیم استفاده نمی شود، بنابراین اصالت از دیگر ویژگی های آذر است.

او مهدی آذریزدی را «فرزند زمان» خواند و به او گفت: آذر در زمان حرکت می کند و اگر با او و زمان ارتباط برقرار کنیم ده سال عجیبی در پیش خواهیم داشت. دهه ای پر از آشفتگی و اشتیاق.»

جمالی همچنین از مهدی آذریزدی به عنوان نماد «هویت جویی در ادبیات» یاد کرد و مقاله دکتر حبیبی را بهترین مقاله موجود دانست.

در پایان مقداد صادقی، دبیر فراخوان نمایشگاه مصور «قصه های خوب برای بچه های خوب» به تشریح روند شکل گیری این رویداد پرداخت. وی برپایی این نمایشگاه را حاصل شش ماه تلاش مستمر دانست.

مقداد صادقی در حاشیه این مراسم در گفت وگو با امروزنگار در توضیحات بیشتر در این خصوص اظهار کرد: برای آثار در بخش های اصلی و ویژه فراخوان داده شد. بخش اصلی شامل بخش داستان این نمایشگاه با الهام از هشت داستان آذریزدی است. بخش ویژه نیز به شخصیت خود مهدی آذریزدی می پردازد.

وی در خصوص درج تصاویر نمایشگاه در کتاب و تجدید چاپ آن گفت: این نمایشگاه فقط جنبه رقابتی داشت اما ممکن است ناشر تصمیم بگیرد در آینده از تصاویر استفاده کند.

در این مراسم خانم های مرکزی، محمدی و علی بوذری داوری این دوره از مسابقات را بر عهده داشتند.

در مسابقات برتر پدرام کازرونی، نیلوفر عطایی فرد و آروین فولادی فر تندیس این مسابقات را دریافت کردند و به آرمین فتحی، زهرا ایمانی و سحر خراسانی لوح تقدیر اهدا شد.

در بخش ظاهر ویژه که به شخصیت و فعالیت های ادبی مهدی آذریزدی می پردازد از حنانه ملک پور تجلیل شد. نجلا مهدوی با تصویر و تمجید از این مقاله تقدیم شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا