عمومیمعرفی کسب و کار

تعطیلات کریسمس در قبرس چند روز است

تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف دنیا از جذاب‌ترین و زیباترین روزها در تقویم کشورهای مسیحی و کشورهایی است که سال نو میلادی را به عنوان شروع سال جدید جشن می‌گیرند. اما مراسم کریسمس در کشورهای مختلف جهان طی چند روز برگزار می‌شود؟ تعطیلات کریسمس در آلمان چند روز است؟ آیا چیزی در مورد تعطیلات کریسمس در ترکیه می‌دانید؟ کدام کشور کریسمس را در تابستان جشن می‌گیرد؟ در این مقاله از سرویس در می‌توانید با تعطیلات سال نو میلادی در کشورهای مختلف بیشتر آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد تعطیلات کریسمس پاسخ خواهیم داد.

تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف

کریسمس درواقع روز تولد حضرت عیسی مسیح است. هر چند که در مورد تاریخ تولد حضرت عیسی مسیح اطلاعات کمی وجود دارد، اما مسیحیان کاتولیک روز ۲۵ دسامبر را به عنوان تولد حضرت مسیح جشن می‌گیرند. مسیحیان ارتدکس نیز روز ۷ ژانویه را به عنوان این روز جشن می‌گیرند.

در بسیاری از کشورها تعطیل است. این روز در کشورهایی مثل استرالیا، کانادا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا تعطیل است. در این روز همه ادارات دولتی، مؤسسات آموزشی، دفاتر پستی و بسیاری از مشاغل دیگر تعطیل هستند. در برخی از کشورها همانند هلند نیز چیزی به عنوان تعطیلی برای کارمندان وجود ندارد و مردم معمولاً این روز را بعد از ساعات کاری خود جشن می‌گیرند.

چه کشورهایی کریسمس را جشن می‌گیرند؟

با نزدیک شدن به زمان تعطیلات کریسمس احتمالاً این سوال در ذهن خیلی از افراد ایجاد می‌شود که کریسمس در چه کشورهایی است و تاریخ شروع تعطیلات کریسمس کی است؟ باید بدانید که کریسمس جشن مسیحیان است و در روز تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود.

در برخی کشورها آغاز تعطیلات کریسمس از روز تولد حضرت مسیح آغاز می‌شود و تا تعطیلات سال نو میلادی ادامه دارد. معمولاً تاریخ شروع تعطیلات ژانویه در کشورهای مختلف متفاوت است و در هر کشور طبق قوانین اجرا می‌شود. همانطور که گفته شد معمولاً مدت زمان تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف متفاوت است.

اما از آنجایی که تعطیلی کریسمس فاصله نزدیکی با تعطیلات سال نو میلادی دارند، از همین رو در بسیاری از کشورها تعطیلات کریسمس چند روزه است و تا پایان سال نو میلادی ادامه پیدا می‌کند.

۱تعطیلات رسمی سال نو میلادی در استرالیا چه زمانی است؟

در استرالیا روز کریسمس در ۲۵ دسامبر است. در این روز حتی افرادی که مسیحی نیستند، جشن می‌گیرند و در مراسم جذاب کریسمس شرکت می‌کنند. جالب است بدانید که در استرالیا برخلاف سایر کشورها، جشن کریسمس در وسط تابستان برگزار می‌شود. در واقع این موضوع به دلیل قرار گرفتن استرالیا در نیمکره جنوبی زمین اتفاق می‌افتد.

از همین رو زمانی که همه جا زمستان است، استرالیا در تابستان به سر می‌برد. در استرالیا روزهای ۲۵ و ۲۶ دسامبر تعطیل رسمی هستند و از همین رو مردم به پارک‌ها و مراکز تفریحی می‌روند و این روز را در کنار اعضای خانواده و دوستان جشن می‌گیرند.

۲تعطیلات جشن کریسمس در کانادا چگونه است؟

تعطیلات کریسمس در کانادا همانند تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف در ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود. در این روز همه مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. این روز در سال ۲۰۲۱ در روز شنبه است و از همین رو برخی از کارمندانی که در اداره‌های خاص و اورژانسی فعالیت دارند، سر کار می‌روند.

در این روز حتی بسیاری از سازمان‌ها و بسیاری از لوازم حمل و نقل عمومی تعطیل هستند و خدمات محدودی ارائه می‌دهند. مردم کانادا در این روز به هم هدیه می‌دهند و در مراسم ویژه کلیسا شرکت می‌کنند. مسیحیان ارتودکس در کانادا تولد حضرت مسیح را در ۷ ژانویه جشن می‌گیرند.

۳تعطیلات کریسمس در آلمان چند روز است؟

در آلمان معمولاً مردم کریسمس را از روز ۲۴ تا ۲۶ دسامبر جشن می‌گیرند. اما تنها روز ۲۵ دسامبر به عنوان شب کریسمس تعطیل است. در این روزها اکثر مشاغل و کسب و کارها تعطیل هستند.

معمولاً سیستم حمل و نقل عمومی، مکان‌های گردشگری و برخی فروشگاه‌ها در این ایام باز هستند و به مردم و گردشگران خدمات رسانی می‌کنند. مردم آلمان معمولاً روز کریسمس را با خانواده و دوستان خود سپری می‌کنند و آن را به بهترین شکل ممکن با به جا آوردن جشن می‌گیرند.

۴تعطیلات کریسمس در انگلیس چگونه است؟

در کشور انگلیس تعطیلات کریسمس از روز ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود. در این روز همانند تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف دنیا همه مشاغل و کسب و کارها تعطیل هستند و مردم با دور هم جمع شدن و خوردن غذاهای خاص شب کریسمس را جشن می‌گیرند.

۵تعطیلات کریسمس در آمریکا چند روز است؟

اطلاعات عمومی کشورهای مختلف می‌تواند به ما کمک کند تا برای سفر به سایر کشورها زمان مناسب‌تری را انتخاب کنید و یا با مورد شیوه زندگی و تعطیلات رسمی کشورها آشنا شوید. کریسمس در نقاط مختلف دنیا در روزهای مشابهی برگزار می‌شود. تعطیلات کریسمس در امریکا برای مدارس به مدت ۲ هفته است و معمولاً بخش‌های اداری دانشگاه‌ها نیز برای ۱۰ روز تعطیل هستند.

اکثر دانشگاه‌ها برای سال نو به مدت ۴۰ روز تعطیل هستند. تعطیلات رسمی سال نو در آمریکا همانند جشن کریسمس در نقاط مختلف دنیا در روز ۲۵ دسامبر یعنی میلاد حضرت مسیح برگزار می‌شود.

در تقویم رسمی این کشور تنها روزهای ۲۵ دسامبر، ۱ ژانویه و ۲ ژانویه تعطیل هستند. مردم آمریکا در این روز خانه‌های خود را با و اکسسوری‌های خاص کریسمسی تزئین می‌کنند و سراسر شهرها با چراغ‌هایی رنگی و زیبا مزین می‌شود. هدیه دادن و دور هم جمع شدن و خوردن از رسوم کریسمس در آمریکا محسوب می‌شود.

۶تعطیلات کریسمس در اسپانیا چند روز است؟

هر چند که مراسم کریسمس در کشورهای مختلف جهان به طور متفاوتی برگزار می‌شود، اما روز کریسمس معمولاً در بیشتر کشورها در ۲۵ دسامبر یعنی تولد حضرت مسیح برگزار می‌شود. در اسپانیا نیز ۲۵ دسامبر یک روز تعطیل است. مردم اسپانیا کریسمس را از ۲۵ دسامبر تا ۶ ژانویه جشن می‌گیرند.

۷تعطیلات رسمی سال نو میلادی در فرانسه چگونه است؟

تعطیلات سال نو میلادی در فرانسه از روز ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود. این روز در سراسر کشور تعطیل است و بیشتر کسب و کارها و حتی مراکز پست و بانک‌ها نیز تعطیل هستند. در مورد تعطیلات رسمی سال نو میلادی و کریسمس در فرانسه نیز باید بدانید که حتی سیستم حمل و نقل عمومی در این روزها برنامه مشخصی دارد و معمولا برخی ایستگاه‌های قطار و اتوبان‌های اصلی باز هستند.

در این روز افرادی که دوست دارند در مراسم کریسمس کلیسا شرکت کنند می‌توانند به کلیسا بروند. اما سایر بازدیدکنندگان و توریست‌ها نمی‌توانند از کلیسا دیدن نمایند. اما سوال اینجاست که در فرانسه تعطیلات کریسمس چند روز است؟ تعطیلات کریسمس در فرانسه از ۱۸ یا ۱۹ دسامبر شروع می‌شود و معمولاً تا ۳ ژانویه ادامه دارد.

۸تعطیلات کریسمس در روسیه چند روز است؟

در زمان اتحاد جماهیر شوروی، کریسمس در روسیه روز مهمی تلقی نمی‌شد. جالب است بدانید که پس از انقلاب در سال ۱۹۱۷ جشن گرفتن در روز کریسمس ممنوع شد و این موضوع تا سال ۱۹۳۵ در این کشور ادامه داشت. در این زمان مردم روسیه به صورت پنهانی و در خفا این روز را به همراه اعضای خانواده جشن می‌گرفتند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ جشن کریسمس دوباره در روسیه رواج پیدا کرد. کریسمس در روسیه در ۷ ژانویه جشن گرفته می‌شود و تنها برخی از کاتولیک‌ها آن را در ۲۵ دسامبر جشن می‌گیرند. تعطیلات رسمی کریسمس در روسیه از ۳۱ دسامبر تا ۱۰ ژانویه ادامه دارد.

۹تعطیلات کریسمس در اتریش چند روز است؟

مراسم کریسمس در اتریش شباهت زیادی به حال و هوای کریسمس در آلمان دارد، اما به هر حال آداب رسوم مردم اتریش با آلمانی‌ها متفاوت است و از همین رو این مردم اتریش کریسمس را به شیوه خودشان جشن می‌گیرند.

در اکثر شهرهای اتریش از اواخر نوامبر یا اویل دسامبر بازارهای کریسمس راه اندازی می‌شوند و مردم برای خرید انواع تزئینات و شیرینی‌های عید به خیابان‌ها می‌روند. تعطیلات کریسمس در اتریش ۲۵ و ۲۶ دسامبر است و روز ۱ ژانویه نیز به دلیل شروع سال نو میلادی تعطیل است.

۱۰تعطیلات کریسمس در هلند چند روز است؟

۵ دسامبر در هلند روز شگفت انگیزی برای کودکان هلندی محسوب می‌شود. در این بابانوئل برای بچه‌ها هدیه‌های کریسمس می‌آورد و از همین رو شب ۵ دسامبر همه کودکان در هلند منتظر کادوهای خود هستند. روز کریسمس در هلند مثل جشن کریسمس در کشورهای دنیا در ۲۵ دسامبر برگزار می‌شود.

این روز در هلند تعطیل است و خانواده‌ها فرصتی پیدا می‌کنند تا خانه را تزئین کنند و دور هم جمع شوند. بسیاری از مردم هلند در روز کریسمس در مراسم ویژه کلیسا شرکت می‌کنند. جالب است بدانید که در هلند کارمندان هیچ روزی به عنوان تعطیلی و مرخصی ندارند و از همین رو خیلی از مدارس، اداره‌ها، مشاغل و فروشگاه‌ها باز هستند.

۱۱تعطیلات کریسمس در رومانی چگونه است؟

روز ۲۵ و ۲۶ دسامبر در رومانی تعطیل است و همه مدارس و اکثر مشاغل در این روز تعطیل هستند. مردم در این روز تولد حضرت مسیح را جشن می‌گیرند و با تزئین درخت کریسمس،  و هدیه دادن این شب را برای خودشان و اعضای خانواده به یاد ماندنی‌تر می‌سازند.

۱۲تعطیلات کریسمس در ترکیه چند روز است؟

کریسمس در ترکیه همانند کشورهای اروپایی جشن گرفته نمی‌شود. این روز یعنی ۲۵ دسامبر اصلاً در تقویم ترکیه به عنوان تعطیل رسمی ثبت نشده است و درست مثل بقیه روزها یک روز کاملاً معمولی است.

بد نیست بدانید از سال ۱۹۲۶ ترکیه تقویم خود را به تقویم میلادی تبدیل کرد و ۳۱ دسامبر به شب آخر سال در ترکیه تبدیل شد. در سال ۱۹۳۵ با تصویب پارلمان، روز اول ژانویه، به عنوان اولین روز سال جدید، تعطیل رسمی اعلام شد.

از آنجایی که تنها ۰/۲ درصد از جمعیت ترکیه مسیحی هستند و بیشتر آن‌ها مهاجر هستند، این روز معمولاً در کلیساهای فراوان ترکیه جشن گرفته می‌شود. در بسیاری از شهرها در شب کریسمس می‌توانید خیابان‌های چراغانی شده و درخت‌های کریسمس بزرگی را مشاهده کنید که حال و هوای کریسمس را در ترکیه زنده می‌کنند. شام شب کریسمس در ترکیه هم است.

۱۳تعطیلات کریسمس در ایتالیا

در کشور ایتالیا نیز همانند فرانسه، تعطیلات کریسمس و سال نو از ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود. بسیاری از مردم ایتالیا از شب قبل از کریسمس در ۲۴ دسامبر خودشان را برای جشن آماده می‌کنند. تعطیلات کریسمس معمولاً در ایتالیا تا ۶ ژانویه ادامه دارد. در زمان تعطیلات کریسمس بیشتر مراکز دولتی، اداره‌ها، بانک‌ها و مدارس و مؤسسات آموزشی تعطیل هستند.

در طول تعطیلات کریسمس کلیه لوازم حمل و نقل عمومی نظیر تاکسی و قطار در دسترس هستند و مردم و مسافران می‌توانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس نمایش‌های متعدد و تزئینات جذابی در خیابان‌های ایتالیا برگزار می‌شود.

تمام شهرهای ایتالیا پر از درخت کریسمس می‌شود و ریسه‌های رنگی در کوچه و خیابان‌های شهر به چشم می‌خورد. مردم با تماشای این تزئینات و پرسه در مراکز خرید و بازارهای کریسمسی خود را برای جشن‌های پیش رو آماده می‌کنند.

۱۴تعطیلات کریسمس در نروژ

همانطور که می‌دانید کریسمس در کشورهای مختلف دنیا جشن گرفته می‌شود، اما این که تعطیلات کریسمس چند روز است معمولاً به قوانین هر کشور بستگی دارد. در نروژ نیز همانند خیلی از کشورها آغاز تعطیلات کریسمس از ۲۵ دسامبر است و تا ۲۶ دسامبر ادامه دارد.

در طول مدت زمان تعطیلات کریسمس معمولاً همه کسب و کارها تعطیل هستند و همه‌ افراد‌ در مدت زمان تعطیلات کریسمس در کنار خانواده جمع می‌شوند و از غذاهای مخصوص شب کریسمس میل می‌کنند.

در روز ۲۶ دسامبر یعنی دومین روز تعطیلی کریسمس نیز معمولاً دوست و آشنا به جمع‌های خانوادگی اضافه می‌شوند و یک شب به یاد ماندنی را در کنار هم رقم می‌زنند. در نروژ معمولاً زمان تعطیلات کریسمس ۲۵ و ۲۶ دسامبر است، اما در ۳۱ دسامبر هم کارمندان به صورت نیمه وقت به سر کار می‌روند و خود را برای تعطیلات سال نو میلادی در اول ژانویه آماده می‌کنند. از تعطیلات ژانویه در نروژ نیز می‌تواند به ۶ و ۱۳ ژانویه اشاره کرد.

۱۵تعطیلات کریسمس در فیلیپین

تعطیلی کریسمس در فیلیپین برخلاف خیلی از کشورها بسیار طولانی است. درواقع مدت زمان تعطیلات کریسمس آن قدر زیاد است که به عنوان طولانی‌ترین تعطیلات کریسمس در دنیا شناخته می‌شود.

اما در فیلیپین تعطیلات رسمی کریسمس چند روز است؟ معمولاً زمان تعطیلات کریسمس در فیلیپین از ۱ سپتامبر تا ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود و تا هفته سوم و چهارم ژانویه به پایان می‌رسد.

تعطیلات کریسمس در فیلیپین در برخی شهرها تا ۵ ماه ادامه دارد. از چند روز قبل از کریسمس تا روز کریسمس مردم خود را برای شرکت در جشن‌ها آماده می‌کنند. جشن کریسمس برای فیلیپینی‌ها اهمیت زیادی دارد چرا که باور دارند که با شرکت در مراسم کریسمس تا سال آینده به آرزوهای خود می‌رسند.

طی این تعطیلات معمولاً نمایش‌ها، جشن‌ها و مراسم بی‌نظیری برگزار می‌شود که از شروع تعطیلات کریسمس تا روز کریسمس ادامه پیدا می‌کند.

۱۶تعطیلات کریسمس در دانمارک

در هر کشوری شروع تعطیلات کریسمس می‌تواند متفاوت باشد. اما در دانمارک تعطیلی کریسمس چند روز است؟ در دانمارک زمان تعطیلات کریسمس مثل خیلی از کشورهای مسیحی دیگر ۲۵ دسامبر است. اگر ۲۵ دسامبر، پایان تعطیلات هفته باشد، یک روز نزدیک به آن هم به عنوان تعطیلی کریسمس در نظر گرفته می‌شود.

مردم این کشور در کریسمس جشنی برگزار می‌کنند که به آن «جشن یول» گفته می‌شود. در این جشن مردم یک چوب بزرگ را آتش می‌زنند و با خواندن شعر، پایکوبی و شادی کریسمس را جشن می‌گیرند. این جشن معمولاً تاریخ مشخصی ندارد و ممکن است با توجه به چرخه ماه از اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه برگزار شود.

۱۷تعطیلات کریسمس در مجارستان

کریسمس در مجارستان  ۲۵ دسامبر جشن گرفته و گاهی اوقات با رعایت آداب انجام می‌شود. بازار کریسمس در بوداپست در ابتدای ماه دسامبر شلوغ و پر از جنب و جوش است. بنابراین اگر در این زمان از سال میلادی در پایتخت مجارستان هستید، بازار کریسمس جای خوبی برای پیدا کردن هدایای سنتی و غذاهای فصلی مجارستان است.

اما اگر در یکی از شهرها و روستاهای کوچک‌تر مجارستان حضور دارید، احتمالا یک درخت کریسمس بتوانید بخرید و در برخی رویدادهای فصلی شرکت کنید. کودکان مجرد دو بار در طول فصل کریسمس هدیه دریافت می‌کنند.

اولین فرصت برای هدیه دادن در روز ۶ دسامبر، روز سنت نیکلاس (میکولاس) است، زمانی که بچه‌ها هدیه‌های کوچک مانند آب نبات یا اسباب‌بازی‌های کوچک را در کفش‌هایی که شب قبل از آن روی پنجره قرار گرفته‌اند، دریافت می‌کنند. همچنین بساط غذاهایی مانند کلم پر شده، رول کوکنار و سایر شیرینی‌ها و آبنبات‌ها در ظرف‌های تزیین شده کریسمسی سرو می‌شوند و محفل را گرم‌تر می‌کنند.

سخن پایانی

تعطیلات کریسمس چند روز است؟ کریسمس در چه کشورهایی است و تعطیلات کریسمس از چندم شروع میشه، این‌ها سوالاتی هستند که احتمالا با نزدیک شدن به کریسمس در ذهن خیلی از ما ایجاد می‌شوند. تعطیلات کریسمس در کشورهای مختلف و در فرقه‌های متفاوت مسیحیت با کمی تغییر برگزار می‌شود. این که تعطیلات کریسمس چند روزه است معمولا به فرقه های مسیحیت و قوانین هر کشور بستگی دارد.

در اکثر کشورها مسیحیان کاتولیک روز ۲۵ دسامبر را به عنوان روز کریسمس جشن می‌گیرند. هر چند فرهنگ کریسمس در کشورهای مختلف جهان با هم متفاوت است، اما در اکثر کشورها روز کریسمس معمولاً همه جا تعطیل است و مردم با هدیه دادن، دور هم جمع شدن و لذت بردن از غذاهای خوشمزه و مخصوص این ایام خاطره‌ای خوش برای خود رقم می‌زنند.

سوالات متداول

تعطیلات کریسمس در آلمان چند روز است؟

مردم آلمان معمولاً کریسمس را از روز ۲۴ تا ۲۶ دسامبر جشن می‌گیرند، اما مدت تعطیلات کریسمس تنها یک روز است و  روز ۲۵ دسامبر در آلمان تعطیل است.

کدام کشور کریسمس را در تابستان جشن می‌گیرد؟

شروع تعطیلات کریسمس در استرالیا مثل همه دنیا در ۲۵ دسامبر است، اما مردم استرالیا به دلیل قرار گرفتن در نیمکره جنوبی کریسمس را در تابستان جشن می‌گیرد.

تعطیلات کریسمس در هلند چند روز است؟

کریسمس در هلند مثل جشن کریسمس در سایر کشورهای دنیا در ۲۵ دسامبر برگزار می‌شود، اما کارمندان ادارات تعطیل نیستند.

در استرالیا تعطیلات کریسمس از چه تاریخی شروع می‌شود؟

اگر می‌خواهید بدانید که در استرالیا تعطیلات کریسمس چند روز است، باید بگوییم که در این کشور تاریخ تعطیلات کریسمس از روزهای ۲۵ و ۲۶ دسامبر است و در این روزها کلیه کارمندان و کارکنان دولت تعطیل هستند.

در اتریش تعطیلات رسمی کریسمس چند روز است؟

در اتریش تاریخ شروع تعطیلات کریسمس از ۲۵ تا ۲۶ دسامبر است و روز ۱ ژانویه نیز به دلیل شروع سال نو میلادی تعطیل است.

آیا تعطیلات کریسمس در دبی تعطیل است؟ چند روز؟

امارات متحده عربی در درجه اول یک کشور اسلامی است، بنابراین کریسمس در آن تعطیل رسمی نیست. فقط حدود ۱۳ درصد از جمعیت مسیحی هستند. اکثر آنها از افرادی هستند که در امارات زندگی و کار می‌کنند اما بومی امارات نیستند.

منابع: ، شاید برای شما هم تعطیلات کریسمس یادآور درخت‌های کاج تزئین‌شده، بابانوئل، زمین‌های پوشیده از برف و جشن‌های پر زرق و برق مسیحیان باشد. کریسمس که با آغاز سال نو میلادی همراه است، به‌عنوان مبدأ تاریخ مسیحیان شناخته شده و هرساله در این ایام جشنی باشکوه در سراسر کشورهای غربی برگزار می‌شود. اگر تا به حال آداب و رسوم جشن کریسمس را در فیلم‌های خارجی دیده باشید، حتماً تصور حضور در این جشن برایتان هیجان‌انگیز خواهد بود. خیلی از افراد برای اینکه بتوانند در این جشن بزرگ شرکت کنند و از نزدیک با فرهنگ و رسوم مسیحیت آشنا شوند، سفر در تعطیلات کریسمس را به دیگر وقت‌های سال ترجیح می‌دهند. حال که کم‌کم به حال‌وهوای کریسمس نزدیک می‌شویم، در این مقاله ره بال آسمان می‌خواهیم با چند کشور برای سفر در تعطیلات کریسمس آشنا شویم و یک مقصد ایدئال برای سفر انتخاب کنیم. پس اگر قصد سفر خارجی در تعطیلات کریسمس را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخ دقیق تعطیلات کریسمس

جشن کریسمس یا نوئل یکی از رویدادهای بسیار با اهمیت در آیین مسیحی است. روز اول کریسمس، 25 دسامبر بوده که به منظور گرامی‌داشت زادروز حضرت عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود. ایام 12 روزه تعطیلات کریسمس، تا 6 ژانویه ادامه دارد و در واقع همان جشن سال نو برای مسیحیان است. در این ایام بسیاری از مردم کشورهای جهان، خانه‌ها و خیابان‌ها را تزئین کرده و به شادی و رقص و پایکوبی می‌پردازند. در ادامه این مقاله به معرفی آداب و رسوم کشورهای مختلف در برگزاری جشن کریسمس و سال نو می‌پردازیم.

تعطیلات کریسمس در استانبول ترکیه

مقصدی محبوب و ایدئال برای سفر در تعطیلات کریسمس است. حال‌وهوای کریسمس و شب سال نو در این شهر بسیار رؤیایی و دل‌انگیز است. درست است که بخش زیادی از مردم ترکیه مسلمان هستند؛ اما در شهر بزرگی مثل استانبول، مراسم کریسمس و آیین‌های مسیحی به‌صورت تمام و کمال اجرا می‌شوند. آیین تزئین‌کردن درخت‌های کاج، دورهمی‌های شبانه، کادوهای رنگارنگ، خوراکی‌های خوشمزه، آتش‌بازی و جشن‌ و پایکوبی خیابانی، کریسمسی به‌یادماندنی را در استانبول خلق می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای سفر به این شهر در ایام کریسمس، است. این حراج بی‌نظیر زمستانه معمولاً از اواسط دسامبر آغاز شده و تا شب سال نو میلادی ادامه دارد. خوب است بدانید هرچه به روزهای پایانی حراج سال نو نزدیک‌تر شوید، درصد تخفیف اجناس باقی‌مانده بیشتر می‌شود و می‌توانید با کمترین هزینه، بهترین اجناس ترک را خریداری کنید. پس اگر قصد دارید علاوه بر شرکت در مراسم‌های متنوع سال نو، از آفرهای ویژه کریسمس نیز استفاده کنید، سفر خود به استانبول را برای چند روز قبل از سال نو تنظیم کنید. حراج سال نو در تمامی و مغازه‌های سطح شهر اعمال می‌شود؛ با این وجود به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به اجناس مدنظر، بازدید از مراکز خرید معروف این شهر نظیر مارمارا فروم، جواهیر، الیویوم، پالادیوم ورا از دست ندهید.

البته جذابیت‌های استانبول فقط به همین‌ها ختم نمی‌شود. حیف است که به ترکیه سفر کنید و گردش در و را از دست بدهید. هرکدام از این شهرها، جاهای دیدنی بسیار متنوع و خارق‌العاده‌ای دارند که بازدید از آن‌ها تجربه‌ای متفاوت را برایتان رقم خواهد زد

تعطیلات کریسمس در ایروان ارمنستان

یکی دیگر از مقاصد بسیار هیجان‌انگیز برای سفر در تعطیلات کریسمس ، شهر است. در ایام کریسمس، مردم در این شهر به خیابان‌ها می‌آیند و به شادی، رقص و خوردن خوراکی‌های متنوع می‌پردازند. نسبت به سایر کشورها طولانی‌تر است. در این کشور معمولا ابتدا سال نو میلادی را جشن می‌گیرند و پس از آن در 6 ژانویه مراسم کریسمس را به جا می‌آورند. شهر بسیار زیاد و متنوعی هستند. از کلیساهای تاریخی گرفته تا چندین موزه و پارک بسیار معروف؛ اما یکی از مهم‌ترین مکان‌ها در این شهر، است.

خاص‌ترین و باشکوه‌ترین جشن‌های سال نو در وسط این میدان برگزار می‌شود. درخت کاج 40متری در وسط میدان جمهوری ایروان، از چندین کیلومتر دورتر توجه همه را به خودش جلب کرده و منظره‌ای خیره‌کننده را خلق می‌کند. بی‌شک در ایروان ارمنستان، کریسمسی متفاوت را تجربه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در زمان تعطیلات کریسمس به ارمنستان سفر کردید، حراجی‌ها و جشنواره‌های زمستانه این کشور را از دست ندهید تا با دست پر و کوله‌باری از خاطره و تجربه از سفر بازگردید

تعطیلات کریسمس در دبی امارات

، شهری هیجان‌انگیز و آمیزه‌ای شگفت‌آور از هنر، معماری و توسعه است. ، که هر کدام از دیگری لاکچری‌تر هستند و که هر کدام لوکس و خاص هستند، این شهر را به یک مقصد عالی و خاطره‌انگیز برای گذراندن تعطیلات کریسمس تبدیل می‌کند. آب و هوای بسیار دل‌انگیز دبی در ماه ژانویه، سفر در تعطیلات کریسمس به این شهر را منطقی کرده است. با این وجود شاید تصور کنید که در دبی خبری از تفریحات زمستانی و برف بازی کریسمسی نخواهد بود. اما در این شهر جادویی هر غیرممکنی، ممکن می‌شود.

در این شهر می‌توانید با مراجعه به اولین پیست اسکی سرپوشیده در خاورمیانه، از انواع مسابقات و فعالیت‌های زمستانی نظیر اسکی و اسنوبرد لذت ببرید و کریسمس خود را با این امکانات فوق‌العاده سپری کنید. در کنار ، حس حضور در قطب نیز با مراجعه به برایتان تداعی می‌شود. با سفر به دبی در کریسمس، تفریحات بسیار متنوع و هیجان‌انیگزی در انتظار شما خواهد بود. در سفر به این شهر بازدید از دومین فواره بزرگ جهان را از دست ندهید. قایق‌سواری در دریاچه برج و تماشای منظره بی‌نظیر در تلفیقی خارق‌العاده از رنگ و موسیقی، یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات را برایتان رقم می‌زند

تعطیلات کریسمس در تفلیس گرجستان

با بیش از 80درصد مسیحی ارتدوکس، شاهد یکی از مفصل‌ترین جشن‌های کریسمس در جهان است. ، غذاهای متنوع، ورزش‌های زمستانی، فستیوال‌های سال نو و کنسرت‌های خیابانی از مهم‌ترین دلایلی است که سفر در تعطیلات کریسمس به تفلیس گرجستان را منطقی می‌کند. این کشور از اواسط دسامبر رنگ و بوی تازه‌ای به خودش می‌گیرد. در این زمان، خیابان‌های تفلیس با چراغ‌های رنگی و درخت‌های کاج بلند تزئین می‌شوند و منظره‌ای بسیار زیبا و غیرقابل وصف ایجاد می‌کنند. پرسه زدن در این خیابان‌ها و مشاهده حال‌وهوای تازه مردم، شور زندگی را در آدم دوچندان می‌کند.

نام سال نو در همه جای جهان، با بازارگردی و خرید گره خورده است. برای خرید نیز گرجستان، ایام نزدیک به کریسمس و تعطیلات سال نو است. در این زمان‌ اغلب ، اجناس خود را با تخفیف‌ها و آفرهای استثنایی ارائه می‌کنند. پس اگر قصد خرید دارید، این فرصت تکرارنشدنی را از دست ندهید و از تخفیف‌های شگفت‌انگیز آن نهایت استفاده را ببرید. حال که شهر تفلیس را به‌عنوان مقصد خود برای سفر در تعطیلات کریسمس انتخاب کرده‌اید؛ بازدید از را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید.

مجسمه مادر، پل صلح تفلیس، میدان آزادی، برج ساعت، کلیسای جامع تثلیث، آتشگاه تفلیس، معبد سامتاورو، قلعه ناریکالا، دریاچه تفلیس، پارک آبی تفلیس و شهربازی متاتسمیندا تنها بخشی از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی تفلیس است که می‌توانید از آن‌ها دیدن کرده و اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید.  

تعطیلات کریسمس در مالزی

کشور ، به گوناگونی فرهنگ‌ها و عقاید مختلف شهرت دارد. سالانه در این کشور انواع و اقسام جشن‌ها و فستیوال‌ها برگزار می‌شود که هر کدام از آن‌ها ریشه در بخشی از تاریخ و تمدن این کشور دارند. از تاریخ 22 تا 25 دسامبر نیز به مناسبت جشن کریسمس و ایام سال نو، در این کشور مراسم‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود. جشن کریسمس در مالزی با آتش‌بازی، کنسرت، خوراکی‌های لذیذ و تفریحات شاد و متنوع همراه است. در سفر به مالزی شما می‌توانید ضمن بازدید از از و جشنواره‌های ویژه آن لذت ببرید و سفری به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز داشته باشید

تعطیلات کریسمس در قبرس

سواحل گرم، طبیعت باشکوه و مردم مهمان‌نواز، کشور قبرس را به مقصدی مناسب برای سفر در تعطیلات کریسمس تبدیل کرده است. منطقه قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای فرهنگ و آیین متفاوتی هستند. به‌عنوان مثال در قبرس شمالی اغلب مردم مسلمان بوده؛ در حالی که دین غالب در بین مردم قبرس جنوبی، مسیحی ارتدکس است؛ بنابراین اگر قصد دارید برای گذراندن تعطیلات کریسمس و شرکت در رسم و رسوم محلی سال نو به این کشور سفر کنید، بهتر است مکان اقامت خود را در قبرس جنوبی رزرو کنید

نهایتاً تعطیلات کریسمس کجا برویم که هم ارزان باشد و هم خوش بگذرد؟

در این مقاله سعی کردیم شما را با بخشی از آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف آشنا کنیم. هرکدام از این کشورها جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای دارند که سفر شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند. شما می‌توانید با توجه به علایق خود و همچنین میزان بودجه‌ای که برای سفر در تعطیلات کریسمس در نظر گرفته‌اید، یکی از این مقاصد را انتخاب کرده و راهی سفر شوید. برای مثال شهر دبی، یک شهر بسیار مدرن و پرخرج بوده، به طوری که سفر و اقامت چندروزه در آن، هزینه‌های بسیار بالایی در پی دارد. از سوی دیگر اگر به دنبال مقصدی مقرون‌به‌صرفه‌تر برای سفر خود هستید، می‌توانید سفر به مالزی یا قبرس را انتخاب کرده و از این راه در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید

این تعطیلات از 25 دسامبر آغاز می‌شود و تا 6 ژانویه ادامه دارد.

از مهم‌ترین مراکز خرید استانبول می‌توان به مارمارا فروم، جواهیر، الیویوم، پالادیوم و… اشاره کرد.

آب و هوای دبی در ماه ژانویه بسیار دلچسب و معتدل بوده و خبری از سرمای طاقت‌فرسا و بارش‌های پی‌درپی نیست.

هزینه‌های سفر و تفریحات در مالزی، استانبول و قبرس نسبت به سایر کشورها کمتر بوده و تا حد زیادی موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی

قبرس شمالی، به طور رسمی جمهوری ترکی قبرس شمالی، یک دولت غیر رسمی است که شامل شمال شرقی جزیره قبرس می شود. قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته می شود و از نظر سایر کشورها بخشی از جمهوری قبرس است.

دلیل تقسیم قبرس به دو منطقه، یک کودتا در سال 1974 بود که به عنوان بخشی از تلاش برای الحاق این جزیره به یونان، باعث حمله ترکیه به قبرس شد. این امر منجر به خروج بیشتر مردم یونانی قبرس از شمال جزیره و فرار ترکان قبرس از جنوب شد که در نهایت منجر به اعلام یک طرفه استقلال توسط بخش شمالی جزیره در سال 1983 شد. به دلیل عدم به رسمیت شناخته شدن، قبرس شمالی برای حمایت اقتصادی، سیاسی و نظامی به شدت به ترکیه وابسته است.

از آن زمان تلاش ها برای دستیابی به راه حلی برای پایان اختلاف در قبرس بی نتیجه بوده است و ارتش ترکیه هنوز نیروی زیادی در قبرس شمالی دارد. در حالی که حضور این نیروها توسط دولت ترک قبرس شمالی پشتیبانی می شود، ولی جمهوری قبرس، اتحادیه اروپا به طور کلی جامعه جهانی آن را به عنوان یک نیروی اشغالگر می دانند و حضور آن در چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد نکوهش قرار گرفته است.

اولین سرشماری رسمی قبرس شمالی در سال 1996 انجام شد و جمعیت ثبت شده آن 200587 نفر بود. سرشماری دوم که در سال 2006 انجام شد، جمعیت قبرس شمالی را 265 هزار و 100 نفر نشان داد که اکثریت آن را ترک های بومی قبرسی (از جمله پناهندگان قبرس جنوبی) و شهرک نشینان ترکیه تشکیل می دادند. از 178 هزار شهروند ترک قبرسی، 82٪ بومی قبرس هستند (145000) و از 45 هزار فرد متولد شده از پدر و مادر غیر قبرسی، تقریباً 40٪ (17000) از آن ها در قبرس متولد شده اند. این رقم برای غیر شهروندان از جمله دانشجویان، کارگران مهمان و ساکنان موقت، 78 هزار نفر بود. سومین سرشماری رسمی قبرس شمالی در سال 2011 انجام شد که تحت نظارت ناظران سازمان ملل انجام گرفت و جمعیت آن برابر 294906 نفر بود.

اکثریت ترک های قبرس (99 درصد) مسلمانان سنی مذهب هستند. قبرس شمالی یک کشور سکولار است و الکل به طور مکرر در جامعه مصرف می شود و بیشتر زنان ترک قبرسی روسری به سر نمی کنند. اما روسری بعضا توسط شخصیت های معروف بعنوان نمادی از فرهنگ ترکی ساکنان، یا به عنوان یک نوع لباس محافظه کارانه استفاده می شود. با این حال، برخی از سنت های مذهبی هنوز در جامعه وجود دارند و مردان ترک قبرسی مطابق با اعتقادات مذهبی ختنه می شوند.

زبان رسمی و غالب در قبرس شمالی ترکی است. ترک های قبرسی دارای یک گویش منطقه ای هستند که با گویش در سرزمین اصلی ترکیه متفاوت است، اگرچه زبان اصلی یکسان است و به ندرت مشکلات ارتباطی بین مردم این دو منطقه وجود دارد. انگلیسی نیز در قبرس شمالی به طور گسترده ای صحبت می شود زیرا بسیاری از مردم قبرس اقوامی دارند که در انگلیس زندگی می کنند و همچنین انگلیسی در مدارس قبرس تدریس می شود.

واحد پول رسمی در قبرس شمالی لیر ترکیه (TL) است که از 100 کُروش جدید (Kurus) تشکیل می شود. پوند استرلینگ و یورو به طور کلی در برابر لیر ترکیه ارزهای قوی هستند و به همین دلیل تعطیلات و هزینه زندگی به طور کلی برای بازدیدکنندگان انگلیسی و منطقه یورو از قبرس شمالی مقرون به صرفه است. اسکناس های لیر ترکیه در قالب های 1 (خیلی کم)، 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر وجود دارد. لیر در واحد های 1 (خیلی کم)، 5، 10، 25 و 50 به سکه های کروش تقسیم می شود.

قبرس یکی از اولین جزایری است که شواهدی از اولین سکونتگاه بشر در آن یافت شده و قدمت آن به دوران نو سنگی برمی گردد. همچنین در جزیره کوچک پترا تو لیمنیدی که از بقایای کاخ وونی قابل مشاهده است، آثار هنری پیدا شده است که نشان می دهد این یکی از اولین مکان های سکونت انسان بوده است. موقعیت مکانی قبرس در راه بسیاری از مسیرهای اصلی تجاری دریایی قرار گرفته که اهمیت استراتژیک آن را تضمین کرده است. از همان آغاز این جزیره توسط نژادها و اقوام زیادی اشغال شده است که همه آن ها ردپای حضور خود را به جا گذاشته اند.

تصور می شود که نام “قبرس” از مس گرفته شده است، زیرا این جزیره از نظر سنگ معدن مس غنی است و استخراج و فرآوری مس در این دوره منبع ثروت قابل توجهی بود. این جزیره به طور عمده تحت حاکمیت هیتیت ها بود، هرچند برخی شواهد از حضور نژادهای دیگر خبر می دهد که در آن زمان در اینجا زندگی می کردند. با این حال، تعداد مهاجران یونانی جزیره پس از جنگ تروا به تعداد قابل توجهی رسید و شهرهای پادشاهی تقریبا در قرن دهم قبل از میلاد شکل گرفتند. در قرون بعدی، این جزیره یا حداقل بخش هایی از آن تحت حاکمیت فنیقی و آشوری قرار گرفت.

در ادامه قبرس تحت سلطنت روم قرار گرفت و در حدود سال 50 قبل از میلاد به یک استان رومی کامل تبدیل شد. سپس این جزیره توسط مارک آنتونی به کلئوپاترا هدیه داده شد، اما در عرض چند سال به دولت روم بازگشت. این جزیره مسیحیت را پذیرفت و در این فرآیند به اولین زیرمجموعه روم تبدیل شد که این دین را در بر می گرفت. در این دوره، این جزیره تحت تأثیر چندین زمین لرزه و قحطی بزرگ قرار گرفت و خسارات زیادی به شهرهای بزرگ، از جمله پایتخت رومی آن سالامیس وارد شد که در نتیجه متروکه شد. در دوره بعدی قرون وسطی، امپراتوری روم به دو نیمه تقسیم شد و قبرس تحت حاکمیت بیزانس قرار گرفت. اگرچه قبرس در هزاره اول میلادی تحت تعدادی از حملات اعراب قرار گرفت، اما برای حدود سه قرن این جزیره موقعیت منحصر به فردی داشت که به طور مشترک توسط اعراب و بیزانسی ها اداره می شد. این امر تا قرن دوازدهم میلادی ادامه داشت، زمانی که این جزیره به دست مسیحیان سقوط کرد و تحت حکومت ریچارد شیر دل درآمد.

گرچه تغییرات زیادی در این مدت اتفاق افتاد، این حکومت عمر کوتاهی داشت و در کمتر از ده سال، لوزینیان قبرس را اشغال و کلیسای لاتین را تأسیس کردند. حکومت لوزینیان مدت قابل توجهی به طول انجامید و این جزیره جایگاه خود را به عنوان یک مرکز بسیار مهم برای تجارت بین اروپا، آسیا و آفریقا تثبیت کرد. بازرگانان جنوایی قدرت روزافزونی پیدا کردند و در سال 1489، ملکه کورنارو مجبور شد جزیره را به ونیز بفروشد.

بسیاری از کارهای اصلی ساختمانی جزیره مربوط به دوران حکومت ونیز است که با افزودن استحکامات قابل توجه در شهرها، از جمله موارد خاص دیوارهای شهر فاماوتا و قلعه کرنیا همراه بود. با این حال، این دوره با حملات فزاینده ای از سوی امپراتوری عثمانی شناخته می شود و عثمانی ها سرانجام قبرس را در سال 1570 تصرف کردند. حکومت عثمانی برای مدت طولانی در این جزیره حضور داشت و اگرچه وضعیت جزیره بارها تغییر کرد، تنها پس از جنگ روس – ترک بود که حکومت در سال 1878 تغییر کرد. در این سال طبق کنوانسیون قبرس، این جزیره به یک کشور تحت الحمایت انگلیس تبدیل شد و به دنبال جنگ جهانی اول و انحلال نهایی امپراتوری عثمانی، قبرس رسما ضمیمه انگلیس و به یک مستعمره این امپراتوری تبدیل شد، که تا اواخر دهه 1950 نیز ادامه داشت.

در دهه 1960، این جزیره دارای یک دولت تقسیم شده بود که دارای یک رئیس جمهور یونانی قبرسی و یک معاون رئیس جمهور ترکی قبرسی بود. بعلاوه، نمایندگی از نظر اعضای پارلمان تقریبا با جمعیت متناسب بود و شهرداری های جداگانه ای با روسای یونانی و ترکی تأسیس شدند. در نهایت در پی ناآرامی های مدنی مهمی که بوجود آمد، باعث شد سازمان ملل نیروهای حافظ صلح خود را به این منطقه اعزام کند.

در سال 1974، عناصر یونانی قبرسی با انجام یک کودتای نظامی، کل دولت را در دست گرفتند. در پاسخ، نیروهایی از سرزمین اصلی ترکیه به قبرس حمله کردند و پس از آتش بس، این جزیره تقسیم شد. پس از این اتفاق، ترک های قبرسی به شمال جزیره و یونانیان قبرسی به جنوب منتقل شدند. شمال توسط ترکیه به عنوان دولت فدرال ترکیه قبرس شمالی شناخته شد که بعدا نام آن به TRNC یا جمهوری ترکی قبرس شمال تغییر یافت.

در حال حاضر تعدادی گذرگاه مرزی وجود دارد و شهروندان قبرسی در هر دو طرف آزاد هستند که عبور کنند و بسیاری از آن ها به طور روزانه نه تنها برای گردشگری، بلکه همچنین می توانند برای خرید و کار نیز از این مرزها عبور کنند. هر دارنده گذرنامه اتحادیه اروپا می تواند با خیالی آسوده از مرز عبور کند، به این معنی که سفر به قبرس شمالی اکنون تقریبا از هرجایی امکان پذیر است. اگرچه دو طرف همچنان تقسیم شده اند، اما نیمه اول قرن بیست و یکم شاهد برطرف کردن موانع بوده و به احتمال زیاد موفقیت تجارب و کسب و کار در جایی که سیاست شکست خورده باشد، افزایش می یابد.

در قبرس نیز مانند سایر نقاط جهان جشن های بزرگی در شب سال نو برگزار می شود. در قبرس شمالی، این شب با شادمانی، آوازخوانی و آتش بازی های جذاب برای استقبال از سال نو همراه است. اگرچه برخی از خانواده ها این را یک جشن سکولار می دانند، اما درختان کریسمس در بعضی از خانه ها و مدارس چراغانی می شوند و برخی اوقات نیز مردم به یکدیگر هدیه می دهند.

23 آوریل – حاکمیت ملی ترکیه و روز کودک

در سراسر ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی این روز با مراسم و اجراهای گسترده ای همراه است. 23 آوریل مطابق با آغاز حکمرانی مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، به فرزندان این کشور اختصاص داده شده است تا تأکید کند که آن ها نماینده آینده ملت جدید هستند. در 23 آوریل 1920، در مدت جنگ استقلال بود که مجمع ملی بزرگ در آنکارا تأسیس شد و متعاقبا پایه های جدید و مستقل ترکیه را پایه گذاری کرد.

روز کارگر که به آن روز مه نیز گفته می شود، در بیشتر کشورهای اروپایی جشن گرفته می شود. این روز به عنوان یک تعطیلات شناخته می شود که ناشی از تلاش های جنبش اتحادیه کارگری برای جشن گرفتن دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی کارگران است. با این حال، در قبرس شمالی این تعطیلات رسمی برای همه مردم نیست و در این روز فقط ادارات دولتی تعطیل هستند.

19 مه – روز بزرگداشت آتاتورک و روز ورزش و جوانان

این تعطیلات ملی سالانه ترکیه برای بزرگداشت آغاز جنگ استقلال ترکیه است که توسط مصطفی کمال آتاتورک در سامسون، بهترین نقطه در ساحل دریای سیاه در 19 می 1919 آغاز شد. این روز بزرگداشت آزادسازی آناتولی و استانبول است که توسط نیروهای دریایی کشورهای خارجی اشغال شده بود. خود آتاتورک 19 ماه می را به عنوان “روز جوانان و ورزش” اعلام کرد و از این رو برای بزرگداشت بنیانگذار کشور این روز، چنین نامیده می شود. در مدت این تعطیلات که در سراسر ترکیه و همچنین قبرس شمالی برگزار می شود، مقامات ارشد غیرنظامی و نظامی در مراسمی در آنیت کبیر، مقبره آتاتورک در آنکارا شرکت می کنند.

20 ژوئیه – مداخله ترکیه (روز صلح و آزادی)

تاریخ 20 جولای 1974 یک نقطه عطف مهم در تاریخ قبرس است. تقسیم جزیره که تا به امروز ادامه یافته ریشه در مبارزه خشونت آمیز بین مهاجمان یونانی و ترک دارد. در 15 جولای 1974 کودتایی با هدف اتحاد جزیره با یونان توسط نیروهای ارتش یونان علیه اسقف اعظم وقت ماکاریوس و دولت وی انجام گرفت. در طی روزهای پس از سرنگونی، بسیاری از روستاهای ترکی قبرس ویران شده و ساکنان آن ها توسط یونانیان قبرس کشته شدند. 5 روز بعد، ترکیه به این قتل عام پاسخ داد و در 20 جولای 1974، مداخله نظامی را آغاز کرد که به آن عملیات صلح ترکیه نیز گفته می شود. نیروهای ترکیه برای جلوگیری از خونریزی و تأمین امنیت ترک های قبرس به شمال جزیره حمله کردند. از زمان حادثه دلخراش سال 1974، قبرس همچنان تقسیم شده است و یک سوم قسمت شمالی توسط ترک های قبرس و دو سوم قسمت جنوبی جزیره تحت کنترل قبرس یونانی است. در قبرس شمالی، روز صلح و آزادی به عنوان سالگرد اشغال قسمت شمالی جزیره توسط نیروهای ترک در سال 1974 جشن گرفته می شود و با مراسم اهتزاز پرچم ترکیه و قبرس شمالی و رژه های پروازی نظامی قابل توجه همراه است.

1 اوت – تاریخ تأسیس T.M.T (روز مقاومت اجتماعی)

30 اوت – ظفر بایرام (روز پیروزی)

نیروهای ترکیه با هدایت مصطفی کمال آتاتورک، در آزادی و حمله بزرگ علیه نیروهای متجاوز (یونانی) پیروز شدند. این حمله در 26 اوت 1922 آغاز شد و چهار روز بعد در 30 اوت با پیروزی کامل ترکیه پایان یافت. در روز پیروزی، رئیس جمهور، فرماندهان نیروها، ژنرال های ارشد و اساتید نظامی در مراسم تاج گل گذاشتن در مقبره آتاتورک در آنیت کبیر شرکت می کنند.

29 اکتبر – روز جمهوری ترکیه

روز جمهوری ترکیه که با روز جوانان و ورزش و روز پیروزی پیوند خورده است، آخرین قسمت از وقایع زنجیره ای است که در جریان جنگ استقلال در 19 می 1919 اتفاق افتاد. پس از آزادی آناتولی از حکومت خارجی در سال 1919، پیروزی بعدی نیروهای ترکیه در 30 اوت 1922 به رهبری مصطفی کمال آتاتورک راه خود را برای اعلامیه بعدی جمهوری مستقل ترکیه در 29 اکتبر 1923 هموار کرد.

15 نوامبر – روز جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)

قبرسی های ترک قانون اساسی خود را ابتدا یک سال پس از حمله خونین و درگیری شدید با قبرس یونانی در سال 1975 تصویب کردند و جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) در 15 نوامبر 1983 توسط جامعه ترک قبرسی تأسیس شد. با این حال فقط ترکیه آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد. قانون اساسی جدید نیز دو سال بعد، در سال 1985 تهیه و تصویب شد.

شکر بایرام که به آن جشنواره قند نیز گفته می شود، در اواخر ماه رمضان برگزار می شود و به مدت سه روز ادامه دارد. این جشن مذهبی با دیدارهای خانوادگی و دادن هدایا و شیرینی به بازدید کنندگان جشن گرفته می شود. در جشن شکر بایرام، با بوسیدن دست های اعضای بزرگتر خانواده به آن ها احترام گذاشته می شود و بسیاری از ترک های قبرس، اگر نه همه آن ها، در مساجد حضور می یابند. در حومه شمالی نیکوزیا، یک منطقه نمایشگاه سرگرم کننده با وسایل تفریحی مخصوص کودکان و غذاهای سنتی و صنایع دستی وجود دارد. رستوران های قبرس شمالی نیز معمولا در شب بیست و هفتم ماه رمضان، یا شبی که قرآن بر پیامبر نازل شد، خالی هستند.

نکته: TRNC Telsim و Turkcell دو اپراتور اصلی GSM هستند که همچنین ارتباطات بین المللی را با رومینگ در خارج از قبرس شمالی فراهم می کنند. هنگام تماس از خارج به قبرس شمالی به کد کشور و کد منطقه نیاز دارید.

جهت اطلاعات بیشتر از مخارج سفر اینجا کلیک کنید

 

 

دکمه بازگشت به بالا