جامعه

تغییرات اقلیمی عامل تشدید حوادث آب و هوایی در سال ۲۰۲۱

تغییرات آب و هوایی باعث تشدید رویدادهای آب و هوایی از امواج گرما تا سیل شدید در سال 2021 شده است.

به گزارش امروزنگار، رویدادهای شدید و جهانی آب و هوا در سال 2021 رکوردهای قبلی را شکست. صدها نفر بر اثر طوفان و موج گرما جان خود را از دست دادند. کشاورزان مشکلاتی را با خشکسالی و در برخی موارد هجوم ملخ تجربه کردند. آتش‌سوزی جنگل‌ها رکوردهای جدیدی در انتشار کربن ایجاد کرد و جنگل‌ها، شهرها و خانه‌ها را ویران کرد.

بسیاری از این رویدادها با تغییرات آب و هوایی تشدید می شوند. به گفته محققان، با ادامه گرم شدن جو زمین در سال های آینده، با حوادث شدیدتری مواجه خواهیم شد.

رویترز برخی از رویدادهای آب و هوایی زیر را گزارش کرد:

فوریه – سرما در تگزاس باعث مرگ 125 نفر و قطعی گسترده برق شد. محققان هنوز مشخص نکرده اند که آیا تغییرات آب و هوایی دلیل حوادث آب و هوایی شدید است یا خیر، اما گرم شدن قطب شمال آب و هوای جهانی را پیش بینی کرده است.

کنیا و سایر بخش‌های شرق آفریقا نیز بدترین هجوم ملخ‌ها را در سال‌های متمادی داشته‌اند که حشرات و علفزارهای کشاورزی را از بین برده است. به گفته محققان، الگوهای آب و هوایی غیرعادی که با تغییرات آب و هوایی تشدید شده است، شرایط ایده آلی را برای رشد حشرات ایجاد کرده است.

تغییرات اقلیمی با تغییر اقلیم در سال 2021 رو به کاهش است

مارس: پکن نارنجی شد و پروازها به پایتخت چین در بدترین طوفان شن یک دهه اخیر لغو شد.

ژوئن: خشکسالی که در اوایل سال 2020 ظاهر شد تقریباً تمام بخش های غرب ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. کشاورزان محصولات خود را رها کردند، وضعیت اضطراری اعلام شد و مخزن هوور به پایین ترین حد خود رسید.

به گفته محققان، صدها نفر نیز در اثر امواج گرمای بی سابقه در ایالات متحده و کانادا جان خود را از دست داده اند، به گفته محققان، بدون تغییرات آب و هوایی تقریبا غیرممکن است.

جولای: سیل فاجعه بار در استان هنان مرکز چین جان بیش از 300 نفر را گرفت و در عرض سه روز به مدت یک سال باران می بارد.

این در حالی است که نزدیک به 200 نفر بر اثر باران های سیل آسا در آلمان، بلژیک و هلند جان خود را از دست دادند. محققان دریافته اند که تغییرات آب و هوایی خطر سیل را تا 20 درصد افزایش داده است.

آگوست: تابستان های گرم و خشک در منطقه مدیترانه باعث آتش سوزی های شدید می شود که هزاران نفر را مجبور به تخلیه خانه های خود در الجزایر، یونان و ترکیه می کند.

تقریباً یخچال های کوهستانی جهان به دلیل گرم شدن کره زمین در حال آب شدن هستند. به عنوان مثال، سوئیس در حال حاضر 500 یخچال طبیعی را از دست داده است و اگر به افزایش انتشار گازهای گلخانه ای جهانی ادامه دهد، می تواند 90 درصد از 1500 یخچال باقی مانده را تا پایان قرن از دست بدهد.

آگوست / سپتامبر: به گفته مرکز ملی اطلاعات محیطی اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) طوفان آیدا در لوئیزیانا نزدیک به 100 نفر را کشت و حدود 64 میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شدت طوفان ها، افزایش طول مدت طوفان ها و افزایش بارندگی در یک منطقه شد.

سپتامبر: زیرساخت ها و ساختمان های مسکونی روسیه با ذوب شدن و تغییر شکل یخ های زیرزمینی بیشتر در معرض خطر هستند.

نوامبر: به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، بدترین سیل در 60 سال اخیر در سودان جنوبی حدود 780000 نفر را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین طوفان مهیبی که به مدت دو روز استان بریتیش کلمبیا کانادا را درنوردید باعث جاری شدن سیل و رانش زمین در این منطقه شد و جاده ها، راه آهن و پل ها را تخریب کرد.

تغییرات اقلیمی با تغییر اقلیم در سال 2021 رو به کاهش است

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا