حوادث

تهران در معرض فرونشست زمین/اعلام دو شهرستان در معرض فرونشست در استان

اواخر هفته گذشته رانش زمین در یکی از محله های نسیم شهر خبرساز شد و اگرچه برخی از مسئولان و رسانه ها به اشتباه به این حادثه اشاره کردند، اما باعث شد تا خطر رانش زمین در تهران تجدید نظر شود. موضوعی که مدیرکل بحران تهران توضیح داد.

منصور درگاتی در گفت وگو با امروزنگار، وی در خصوص محل های دفن زباله در تهران گفت: مناطقی در شهر تهران و استان تهران وجود دارد که در معرض رانش زمین هستند. فرونشست‌هایی که به زبان ساده پس از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی اتفاق می‌افتد، پیچیده است که مهم‌ترین آن برداشت نادرست این منابع است و ناشی از استفاده نادرست و نادرست از منابع آبی است.

برای مقابله با فرونشست باید از برداشت بی رویه منابع آبی جلوگیری کرد، اما نباید تصور کرد که اگر امروز این برداشت متوقف شود تا چند روز دیگر موضوع حل شود و خطر دیگری وجود داشته باشد که ریزش در خطر نبود. تصادفی، زیرا تخلیه زمین نتیجه کاهش منابع آب زیرزمینی برای تقریبا 20 سال بوده است. جبران این عارضه تقریباً به همین میزان زمان نیاز دارد و به همین دلیل اقدامات انجام شده باید طولانی مدت باشد.

مدیرکل استانداری تهران با تاکید بر اینکه رکود درمان سریع نیست، گفت: با فرونشست. متاسفانه برخی رسانه ها در این زمینه جوسازی می کنند و اخباری را منتشر می کنند که مردم را مضطرب کرده و فایده ای ندارد.

دقاتی با بیان اینکه بخش‌هایی از استان تهران در معرض رانش زمین هستند، گفت: در استان تهران ورامین و شهریار در معرض رانش زمین و در تهران بخش‌هایی از شهر به‌ویژه جنوب و جنوب غرب تهران در معرض این پدیده‌ها هستند.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای مقابله با رانش زمین در تهران اقدامی انجام شده است یا خیر؟ وی همچنین به امروزنگار گفت: کارگروهی در این زمینه فعال است که تعدادی ممنوعیت از جمله ممنوعیت برداشت آب از چاه ها را اعلام و اتفاقاً اجرا کرده است. در این راستا، اداره کل خطرات زمین شناسی وظایفی بر عهده دارد و مسئولیت امور را بر عهده دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا