سلامت و تندرستی

توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی

امروزنگار / خوزستان به دلیل افزایش گرما ، برخی از افراد دچار گرمازدگی می شوند که با یک سری اقدامات پیشگیرانه می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

به گزارش امروزنگار ، به نقل از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، کارشناسان گروه بهبود تغذیه در دانشگاه بهداشت اقدامات زیر را برای جلوگیری از اثرات گرمازدگی توصیه کردند:

“چربی و چربی اضافی در غذاهای پرچرب و سرخ شده هضم غذا را دشوار می کند و احساس سوزش در معده و همچنین مری ایجاد می کند. بنابراین با افزایش دما از خوردن غذاهای سرخ شده خودداری کنید.

به دلیل وجود کافئین که باعث کاهش رطوبت بدن و افزایش درجه حرارت بدن می شود ، تا حد امکان از نوشیدن چای ، قهوه و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

با گرم شدن هوا ، ما باید آب بیشتری بنوشیم ، بنابراین اگر در شرایط عادی نیاز به نوشیدن هشت لیوان آب داریم ، باید در هوای گرم مایعات بیشتری بنوشیم. علاوه بر این ، نباید صبر کنید تا تشنگی برای نوشیدن آب داشته باشید.

برای حفظ رطوبت بدن ، بیشتر از میوه های تابستانی مانند ویسکی و طالبی استفاده کنید که سرشار از آب هستند. این امر همچنین به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند.

برای غذاهای تازه و سریع هضم مانند میوه های تازه ، سبزیجات ، سالاد و … مفید است. برای روزهای گرم و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد استفاده می شود.

برای هضم بهتر غذا ، حتما در مکان های خنک به جای گرمای شدید غذا بخورید.

استفاده از میوه های آبدار به عنوان مکمل برای آبرسانی به بدن و مقابله با گرما بسیار مفید است.

شربت های سنتی مانند ترشک یا شربت تخم مرغ که مقادیر زیادی آب را به خود جذب می کنند ، کمک زیادی به کاهش گرما و کمبود آب بدن می کنند.

از شربت هایی که دارای قند زیادی هستند خودداری کنید. در گرمترین روزهای سال شربت های بدون برچسب توسط وزارت بهداشت و سیب های بهداشتی در بازار عرضه می شوند. بنابراین ، هنگام خرید ، باید به پروانه بهره برداری ، تاریخ تولید و تاریخ انقضا این شربت ها دقت شود.

از غذاهای شور خودداری کنید زیرا نمک آب بیشتری از بدن خارج می کند و بدن را در معرض کم آبی قرار می دهد.

“مصرف شیرینی و شکر نیز باید کاهش یابد زیرا بدن برای متابولیسم قندها به آب نیاز دارد و مصرف شیرینی هایی مانند شربت قند ، نوشابه و نوشیدنی های ورزشی نیاز بدن به آب را افزایش می دهد و ممکن است اثرات گرمازدگی ایجاد کند. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا