سلامت و تندرستی

توضیح سازمان غذا و دارو درباره علت عودت محصولات صادراتی کشاورزی از کشورهای مختلف

مدیرکل غذا و داروی سازمان غذا و دارو به تشریح سموم باقیمانده در محصولات کشاورزی برای مشاغل مواد غذایی و آشامیدنی پرداخت.

به گزارش امروزنگار، دکتر فرامرز خدائیان با اشاره به اینکه سال هاست محصولات کشاورزی به کشورهای مختلف صادر می شود، گفت: هر کشوری قوانین و استانداردهای خاصی در مورد محصولات کشاورزی وارداتی دارد که ممکن است با کشورهای دیگر متفاوت باشد، در این زمینه روسیه و اوراسیا نیز استانداردهای خاص خود را دارند. و قوانینی که اخیراً تغییر کرده اند.

وی افزود: برای فلفل دلمه و فلفل رنگی 4 نوع سم مصرفی در گلخانه های ایرانی در روسیه ثبت نشده است.

مدیرکل غذا و داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه وزارت بهداشت قانوناً موظف به صدور گواهی بهداشتی (آفات، بیماری ها و علف های هرز) و گواهی ایمنی (بقایای سموم، فلزات سنگین و نیترات ها) است.

وی با اشاره به اینکه تنها مولفه ای که صادرکننده تاکنون باید رعایت می کرد ارائه گواهی سلامت بوده و الزامی برای گواهی ایمنی وجود ندارد، گفت: جلسات مختلفی برگزار شد که بر اساس توافق نامه بین دو کشور تصمیم گرفتند با بازدید و بررسی محصولات این مشکل را حل کنند.

دکتر گفت. خدائیان بای با بیان اینکه هر کشوری دارای گواهی ایمنی محصول است و اهمیت موضوع در برخی کشورها متفاوت است، گفت: بر اساس قوانین کشور تمامی محصولات کشاورزی و غیرکشاورزی برای واردات نظارت و سپس ترخیص صادر می شود. مجوز

وی گفت: هر کشوری در مورد محصولات وارداتی بر اساس قوانین خود عمل می کند. بزرگتر یا راحت تر باشید.

وی ادامه داد: به گفته مسئولان ذیربط بازگشت اخیر سموم و آلاینده ها از کشورهای مختلف اتفاق نیفتاده و آفات و بیماری های گیاهی با رایزنی با کشورهای هدف صادرکننده مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در پایان تاکید کرد که افراد مثبت نگر نگران سلامت مواد غذایی داخل نیستند و همکاران ما در سازمان غذا و دارو در تعامل با سازمان های ذیربط نظارت های کیفی لازم را انجام می دهند. ما نسبت به این موضوع نه تنها برای مردم خود، بلکه برای مردم کشورهای دیگر نیز حساس هستیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا