بین المللی

تکاپوی الجزایر برای ابطال عضویت تل‌آویو در اتحادیه آفریقا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین امروزنگار، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اواخر ژوئیه اعلام کرد که آدامسو آلالی، سفیر تل آویو در آدیس آبابا استوارنامه خود را به عنوان عضو ناظر اتحادیه آفریقا تسلیم کرده است.

عضویت صهیونیست ها در این اتحادیه موضوع مناقشه های زیادی بوده است و کشورهای مختلف از جمله الجزایر بارها تاکید کرده اند که هرگز عضویت تل آویو را به عنوان ناظر به رسمیت نمی شناسند. رامتان لامارا وزیر امور خارجه الجزایر نیز به آدیس آبابا پایتخت اتیوپی سفر کرد.

المیادین گزارش داد که لامارا روز سه شنبه برای شرکت در چهلمین نشست شورای اجرایی اتحادیه آفریقا به آدیس آبابا رسید. این شورا متشکل از وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه آفریقا است.

به گزارش المیادین، این نشست قرار است در روزهای 13 و 14 فوریه برگزار شود تا «در مورد مسائل مربوط به همکاری مشترک بین کشورهای آفریقایی به منظور رسیدگی به چالش های مختلف امنیتی و سیاسی ناشی از وضعیت کنونی بحث و گفتگو شود.

بر اساس این گزارش، الجزایر به دنبال اجرای پیشنهاد خود مبنی بر لغو عضویت رژیم صهیونیستی به عنوان عضو ناظر اتحادیه آفریقا است. وزارت امور خارجه الجزایر همچنین اعلام کرده است که وزیر امور خارجه الجزایر برای حفظ وحدت اتحادیه آفریقا و جلوگیری از تضعیف آن با همتایان آفریقایی خود دیدار خواهد کرد.

یایر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در این زمینه درباره عضویت این رژیم گفت: «این اقدامی اصلاحی برای پرونده خاصی است که دو دهه است برقرار است. از سوی دیگر، این گام بخش مهمی از توسعه روابط خارجی اسرائیل است».

لاپید همچنین مدعی شد که این اقدام به توسعه روابط تل آویو با قاره آفریقا و کشورهای عضو آن کمک خواهد کرد. به گفته رژیم صهیونیستی، تل آویو با 46 کشور آفریقایی ارتباط دارد که در چارچوب آنها با کشورهای ذکر شده در زمینه های مختلف همکاری می شود.

این رژیم در سال های اخیر روابط خود را با چاد و گینه برقرار کرده است و سودان چند ماه پیش با مداخله دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، روابط خود را با این رژیم عادی کرد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا