فرهنگ و هنر

تکلیف خبرهای محرمانه را قانون مشخص می کند/آزادی بیان هوای روزنامه نگاری است

محمدمهدی فرقانی آزادی بیان را هوا و اکسیژن روزنامه نگاری می داند و تاکید می کند که روزنامه نگاری در نبود آزادی بیان معنا دارد و کارکردی ندارد.

این روزنامه نگار و استاد پیشکسوت ارتباطات در گفت وگو با امروزنگار، از لزوم آزادی بیان برای خبرنگاران برای تبیین مطالبات مردم و جلوگیری از تخلفات در جامعه گفت.

رئیس سابق دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی درباره ضرورت آزادی بیان توضیح داد: روزنامه نگاری فاقد آزادی بیان معنا ندارد و کارکردی ندارد. یکی از مهمترین وظایف خبرنگاران و رسانه ها نظارت بر جریان قدرت و ثروت است تا قدرت را پاسخگو و از بی عدالتی جلوگیری کنند. این بخش نظارتی جامعه را از بحران بلندمدت نجات خواهد داد.

فرقانی تاکید کرد: بسیاری از بحران ها قبل از وقوع، اگر توسط خبرنگاران شناسایی و معرفی شوند و نقد و ارزیابی شوند، عملاً این امکان را به دولت و دولت می دهند که قبل از وقوع، درمان را ارائه دهند و از بحران هایی که ممکن است به دلیل سکوت، بی توجهی به وجود بیاید، جلوگیری می کنند. ، انکار

باید امکانات و آزادی برای رسیدگی به مسائل وجود داشته باشد

وی در همین راستا با اشاره به موضوع بحران آب و مسائلی از این دست که مصادیق بسیاری از آن است، تصریح کرد: موضوع بحران آب و مدیریت منابع آب اگر سال ها پیش به آن پرداخته می شد، شاید اکنون که اینگونه نبود. این؛ البته باید امکانات و آزادی برای پوشش این موضوعات وجود داشته باشد و خبرنگاران ما بتوانند از دانش و درک موضوعات استفاده کنند تا به موقع به موضوعات برسند، سوال باز شود، توضیح دهند و از بحران جلوگیری کنند. راه حل ارائه کنید. در مورد فساد هم همینطور در حوزه سوء استفاده از قدرت که همه سطوح را در بر می گیرد، پاسخگویی دولت به معنای عام باعث می شود که دولت به تبلیغات و تبلیغات و در کوتاه مدت برای جلب افکار عمومی متوسل شود و در درازمدت آثار خود انفعال در اشکال دیگر نیز

ما نه قانونی داریم و نه قانونی که آزادی خبرنگاران را به رسمیت بشناسد

وی با بیان اینکه متأسفانه در ایران هرگز قانونی نداشتیم که آزادی، حقوق و استقلال روزنامه نگاران را تضمین و به رسمیت بشناسد، تنها قانون، قانون مطبوعات است. قانون حمایت از حقوق حرفه ای روزنامه نگاران بیش از 85 سال است که توسط پارلمان فرانسه تصویب و اجرا می شود.برای حمایت از حرفه ای بودن روزنامه نگاران در محدوده قانون، خبرنگاران باید مسئولیت اجتماعی خود را بشناسند و در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند. .

روزنامه نگار مورد سرزنش قرار می گیرد و مدام با آن مواجه می شود

فرقانی در ادامه با بیان اینکه اکثر خبرنگاران ما اغلب بدون تضمین حقوق و آزادی های خود در چارچوب قانون پاسخگو هستند، خاطرنشان کرد: این دو باید دست به دست هم بدهند. یعنی از یک سو حقوق حرفه ای خبرنگاران در چارچوب قانون آمار تبیین و تضمین شود و از سوی دیگر خبرنگاران در چارچوب قانون به مسئولیت های اجتماعی خود پایبند بوده و به آن وفادار باشند. میثاق . . اخلاق حرفه ای در این صورت می‌توانیم خبرنگاران را مورد بازخواست قرار دهیم و آنها را مورد بازخواست قرار دهیم و می‌توانیم دولت و قدرت سیاسی و اقتصادی را مورد بازخواست قرار دهیم. وگرنه همیشه این روزنامه نگار است که کم و بیش مورد سرزنش قرار می گیرد.

آنلاین پنهان کاری اساساً غیرقابل قبول است

فرقانی در خصوص جعل برچسب‌های محرمانه در مورد تخلفات و ترس از افشای خبرنگاران گفت: تا جایی که سلیقه‌ای است، همه سازمان‌ها، نهادها و مدیریت‌ها باید به سلیقه خود و بر اساس ارزیابی خود از منافع خود نگاه کنند. اساساً قابل قبول نیست که اخبار، آمار و اطلاعات موجود به عنوان محرمانه طبقه بندی شوند. ما می دانیم که اصولاً اطلاعات محرمانه یا اطلاعات طبقه بندی شده باید طبق قانون وظایف آنها مشخص شود. اما در موارد دیگر، اصل بر این است که روزنامه‌نگار حق دارد آزادانه به دنبال اطلاعات و جمع‌آوری و انتشار آزادانه اطلاعات باشد. بنابراین آنچه مورد نظر است محرمانگی است، تکلیف آن باید در چارچوب قانون مشخص شده باشد نه اینکه با تصمیم مدیر یا مشاهدات و اقدامات وی آنلاین محرمانه زده شود. در این صورت، هر کسی یا هر ارگان یا سازمانی می تواند به طور مخفیانه برچسب گذاری شود که منافع آنها در معرض تهدید قرار گیرد. بنابراین یکی از اقداماتی که انجام می دهند جلوگیری از ورود خبرنگاران به آن محیط و عذرخواهی است. لازم به ذکر است موضوع محرمانه بوده و در صورت انتشار مخل منافع ملی است.

وقتی روزنامه نگاران درگیر خودسانسوری می شوند

این روزنامه‌نگار پیشکسوت ادامه داد: وقتی قانون وجود ندارد و ذوق عمل وجود دارد، مشخص است که روزنامه‌نگار دچار خودسانسوری و محافظه‌کاری می‌شود و در انجام وظایف حرفه‌ای خود دچار مشکل، تنبلی یا ترس می‌شود. با این حال، نتیجه فرآیند نظارت رسانه ها، اگر جامع باشد، برای خود دولت و قدرت سیاسی بسیار مفید است. اگر این امر به طور مداوم نظارت شود، سالم نگه داشتن ساختار می تواند عملی باشد. با هشدار به موقع خطاها و اشتباهات و خرابی ها می تواند سیستم را به طور مستمر بهبود بخشد و آسیب پذیری آن را کاهش دهد.

نیاز امروز روزنامه نگار، دانش جامع، نظری و آکادمیک است

دکتر دکتر با اعتقاد به اینکه برای حمایت از حقوق حرفه ای خبرنگاران باید قانونی تدوین شود. فرقانی در این باره: برای حمایت از حقوق خبرنگاران نیازمند قانون جامع هستیم. قانونی که حقوق و آزادی های روزنامه نگاران را در نظر می گیرد و در ازای برخورداری از این آزادی، آنها را در قبال اعمالشان مسئول می داند. آنچه خبرنگاران ما همچنان به آن نیاز دارند، علاوه بر مهارت های حرفه ای یا فنی روزنامه نگاری، نیاز به دانش جامع، نظری و آکادمیک است. زیرا مسائل اجتماعی پیچیده تر و درک آن دشوار می شود. برخورد با این مسائل و ارائه راه حل دشوارتر خواهد بود. در این صورت خبرنگاران می توانند با دانش و بینش نظری در خدمت توسعه باشند و از مهارت های فنی و روزنامه نگاری خود استفاده کنند.

یک کتاب جدید در مورد روزنامه نگاری بنویسید

رئیس سابق دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی که طی چند ماه گذشته بازنشسته شده است، در پایان گفت وگو با امروزنگار درباره فعالیت های فعلی خود گفت: در 8 تا 9 ماه گذشته که بازنشسته شدم، بیشتر شده است. در خانه بودم و کلاس های آنلاین و آفلاین من برگزار می شد. اخیراً کتاب مشترکی با عنوان “روابط عمومی و روابط رسانه ای” با دکتر بروجردی منتشر کردیم، اما توزیع عمومی نشده است. همچنین در حوزه من در حوزه روزنامه نگاری که امیدوارم اگر عمری داشته باشم بنویسم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا