جامعه

ثبت‌نام ۷۰۰ خانواده در خراسان شمالی برای ذخیره‌سازی خون بند ناف

ثبت نام 700 خانوار خراسان شمالی برای ذخیره سازی خون بند ناف

مسئول نمایندگی خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی خراسان شمالی از ثبت نام حدود 700 نفر برای نگهداری خون بند ناف نوزادان از ابتدای تاسیس این مرکز در سال 1394 در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری امروزنگار; هما یزدی زاده با بیان اینکه این مرکز با همکاری جهاددانشگاهی استان راه اندازی شده است، افزود: ذخیره سازی خون بند ناف راهی برای تامین سلامت آینده است که به کودک و خانواده و دیگران کمک می کند.
وی گفت: با توجه به وجود چندین بیماری صعب العلاج در استان خراسان شمالی و همچنین بیماری های تالاسمی ماژور خونی و بسیاری؛ که این بیماری ها با خون بند ناف قابل درمان است، این مرکز در سال 1394 در استان راه اندازی شد.
یزدی زاده افزود: تاکنون حدود 600 نمونه خون بند ناف در استان به ثبت رسیده که بیشتر آن ها از افرادی است که در خانواده دچار مشکل خونی بوده و یا به عنوان ذخیره سلامت برای آینده خانواده و فرزندان خود ذخیره کرده اند.
وی تصریح کرد: برای نگهداری خون بند ناف نوزاد، مادران از هفته سی و چهارم بارداری می توانند به صورت حضوری و اینترنتی ثبت نام کنند.
یزدی زاده با اشاره به مزایای ذخیره سازی خون بند ناف گفت: در حال حاضر سلول های بنیادی 80 بیماری را در جهان درمان می کند و در ایران سرطان های خون و بیماری های صعب العلاج مانند EAL و ISL، تالاسمی ماژور و بیماری های مرتبط با درمان وجود دارد. روی او فلج مغزی و اوتیسم.
وی گفت: این اقدام 100 درصد برای سلامت کودک است و برای افراد فاقد فرزند و کسانی که با HEL سازگار هستند نیز درمانی است.
نماینده خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی خراسان شمالی گفت: ایران در زمینه ذخیره سازی خون بند ناف از نظر کمی و کیفی در دنیا ISO دریافت کرد و از نظر سلول های بنیادی در دنیا مطرح است.
وی ادامه داد: این مرکز در هر استانی در ایران نمایندگی دارد و علاوه بر آن در چند کشور خارجی نیز شعبه دارد.
وی با بیان اینکه مراحل ثبت نام و نمونه برداری در استان و ذخیره سازی در تهران انجام می شود، افزود: ماهانه حدود 8 تا 10 ثبت نام در استان انجام می شود.
یزدی زاده گفت: یکی از مشکلات مربوط به عدم استقبال مردم هزینه های زیاد است که در حال حاضر بیش از شش میلیون تومان برای نگهداری خون بند ناف خانواده هزینه می شود که می توان چهل میلیون ریال وام اعطا کرد.
وی تاکید کرد: ذخیره سازی خون بند ناف بیمه سلامت است، همانطور که در جامعه دیده می شود هزینه یک جلسه شیمی درمانی کودک سرطانی با هزینه نگهداری خون بند ناف قابل مقایسه نیست.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا