فرهنگ و هنر

جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی

کتاب «جامعه شناسی فوتبال در یک زمینه جهانی» به بررسی پیچیدگی های تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این ورزش در اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکای شمالی و جنوبی می پردازد. این کتاب با رویکردی موضوع محور، به تحلیل تحولات و مسائل اصلی جامعه شناختی در فوتبال می پردازد و به موضوعاتی مانند «تاریخ فوتبال و گسترش جهانی آن»، «نقش خشونت»، «فیفا و هیئت حاکمه فوتبال جهانی» می پردازد. “، “نژاد، نژادپرستی و سفیدی”، “جنسیت”، “ماهیت در حال تغییر هواداران”، “رسانه ها و انقلاب مالی در فوتبال”، “تبدیل بازیکنان به بازیکنان مشهور جهان”، و “رشد”. از جهان. لیگ های سراسر جهان».

گزارش کردن امروزنگار و به گفته پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات، «جیم کولند»، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لافبورو انگلستان، نویسنده این کتاب، با استفاده از مثال‌های مختلف از سراسر جهان، در هر فصل از کتاب، فرهنگ‌های گوناگونی را ارائه کرده است. و تغییرات اجتماعی، به ویژه از دهه 1990; دهه ای که در آن رابطه فوتبال با رسانه های جمعی و سایر شبکه های فراملی مهم و از نظر مالی سودآور بود. نویسنده این کتاب معتقد است اگرچه فوتبال محبوب ترین ورزش در هیچ کشوری نیست، اما تعداد فزاینده ای از کشورها مانند برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای اهداف اجتماعی-فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می کنند. مثلا با میزبانی مسابقات چند جانبه مانند جام جهانی.

حمید پورنگ، مترجم این اثر در یادداشتی عنوان می کند که فوتبال یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی و حتی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قرن 20 و 21 است که جامعه شناسی بسیار دیر شروع به مطالعه این ورزش کرده است. او معتقد است اگرچه شکل‌گیری فوتبال مدرن به قرن 18 و اوایل قرن 19 بازمی‌گردد، یعنی همان دورانی که جامعه‌شناسی به تدریج در حال رشد بود، اما نگاهی به آثار بزرگان این حوزه که هیچ توجهی به آن نکرده‌اند. . با این پدیده از منظر جامعه شناسی و حتی در دوره های بعدی با وجود شروع رقابت های جام جهانی در سال 1930 و تعداد زیاد تماشاگران، هنوز نشانه ای از توجه به فوتبال در آثار علوم اجتماعی دیده نمی شود. متفکران آن زمان که.

مترجم کتاب «جامعه شناسی فوتبال در یک زمینه جهانی» معتقد است شاید بتوان گفت که چنین غفلت و غفلتی عمدی بوده است، زیرا تا مدت ها فوتبال سرگرمی بدون تمدن تلقی می شد و با خشونت کارگران همراه بود. برای جامعه شناسی و برج عاج ارزش مطالعه پایین ترین طبقات جامعه که عمدتاً بر تحولات کلان جامعه (به ویژه جوامع مدرن) و درک فعالیت های مدنی انسانی اروپا متمرکز بود، نداشت. اما در سال های اخیر به ویژه از دهه 1980 به بعد توجه زیادی از سوی جامعه شناسان و دانشمندان علوم اجتماعی به مقوله فوتبال شده و آثار و تحقیقات زیادی در این زمینه منتشر شده است.

کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بستری جهانی» که در سال 1394 منتشر و توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال 1396 ترجمه و منتشر شده است، یکی از این آثار است که به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده‌های اجتماعی می‌پردازد. از دیدگاه جامعه شناختی.فرهنگ امروزی دوست دارد. یکی از نقاط قوت کتاب این است که از نظریات جامعه‌شناختی با توجه به حوزه‌های تحقیق استفاده می‌کند بدون اینکه خود را به نظریه‌های خاص محدود کند.

همچنین، هر بخش از کتاب به گونه‌ای تنظیم شده است که سایر جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاس جهانی و همچنین دوره تاریخ را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

جامعه شناسی فوتبال در زمینه جهانی

کتاب جامعه شناسی فوتبال در بستر جهانی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا