جامعه

جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق ارزشمند زیست‌محیطی

ذخایر بیوسفر حوزه های بین المللی حفاظت زیستی است و به گفته یک محقق محیط زیست ، رمز موفقیت در مدیریت ذخایر زیست کره کشور ، مشارکت در جوامع محلی با ارائه مزایای مختلف از جمله معافیت از پرداخت آب ، برق و سوخت است. .

به گزارش امروزنگار ، در ایران ، 13 ذخیره گاه زیست کره ، از جمله پارک های ملی ، آثار طبیعی ، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و هدف از اعلام ذخایر زیست کره ، معکوس کردن تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی است. . زراعت طبیعت به دلیل افزایش جمعیت آن است و اکنون یکی از مهمترین بخشهای حفاظت در جهان است.

قسمتهای خاصی از طبیعت منحصر به فرد است و در هیچ جای دیگر کره زمین یافت نمی شود. چنین مناطقی در هر کشوری محافظت می شود تا بتواند برای همه نسل ها مورد استفاده قرار گیرد. این مناطق به ترتیب به عنوان پارک های ملی ، آثار ملی ، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده درج شده اند ، اما مفهوم جدید ذخیره گاه زیست کره از دهه 1960 شکوفا شده است و این مناطق تحت حمایت شورای هماهنگی از یونسکو محافظت می شوند. مقیم بین المللی انسانی. و برنامه های کروی (MAB) و از زمان آغاز به کار آن ، 553 ذخیره گاه زیست کره در 107 کشور به ثبت رسیده است.

محمد درویش – پژوهشگر محیط زیست – وی در مورد مدیریت ذخایر زیست کره ایران می گوید: “یکی از قدیمی ترین ذخایر زیست کره در کشور دشت ارژن و دریاچه پریشان در استان فارس است که گونه های گوزن زرد ایران را با موفقیت پرورش و احیا کرده است. دفاع و مدیریت. این منطقه خوب است اما مشكلی وجود دارد. “آنچه ما در مدیریت و حفاظت از ذخایر زیست کره کشور مشترک داریم عدم تعامل موثر بین جامعه محلی و کارشناسان محیط زیست است.

وی ادامه داد: “نه تنها اکثر افراد محلی که در ذخیره گاه زیست کره زندگی می کنند ، از وجود و وجود ذخایر بیوسفر اطلاع ندارند ، بلکه در بسیاری از موارد آنها ثبت منطقه را به عنوان درگیری در ذخیره زیست کره تلقی می کنند. برخی از فعالیتهای زندگی آنها برخی از عناصر تکاملی برای حفظ ذخایر زیست کره.

به گفته این دوستدار محیط زیست ، رمز موفقیت در مدیریت و حفاظت از ذخایر زیست کره کشور این است که دولت با ارائه مزایای متعددی از جمله معافیت از پرداخت آب ، برق و سوخت ، از روستاهای ساکن این منطقه محافظت می کند. آنها مجبور نیستند برای تأمین معیشت خود فشار بیشتری به طبیعت وارد كنند و این مناطق ارزشمند می توانند مقاومت خود را بازیابند.

درویش به وی گفت: “مقامات باید قوانینی را تصویب کنند که مزایای بیشتری به روستاییان در قلمرو این مناطق بدهد ، به طوری که آنها می توانند به جای آتش سوزی با آنها برای محافظت از ذخایر زیست کره حرکت کنند. تجارت را سخت و بیش از حد انجام دهند.”

به گزارش امروزنگار ، 13 ذخیره گاه زیست کره ایران شامل دشت ارژن و ذخیره گاه زیست کره دریاچه پریشان ، ذخیره گاه زیست کره ارسباران ، ذخیره گاه زیست کره GNU ، ذخیره گاه زیست کره گلستان ، ذخیره گاه زیست کره مانگرو ، ذخیره گاه زیست کره کویر ، ذخیره گاه زیست کره اوریم ذخیره گاه زیست کره ارومیه ذخیره گاه زیست کره ارومیه ، ذخیره گاه زیست کره ارومیه ذخیره گاه زیست کره ، ذخیره گاه زیست کره تانگ صیاد و ذخیره گاه زیست کره سبزکوه ، ذخیره گاه زیست فضایی هامون و ذخیره گاه زیست کره کوپه در حال گرم شدن هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا