جامعه

حاشیه‌های جلسه بودجه ای شورای شهر تهران

بررسی اولین لایحه بودجه شهرداری تهران امروز در شورای ششم با حواشی در صحن علنی شورا همراه بود که از آن جمله می توان به حضور شهرداران تهران با وجود نارون و رئیس افت فشارخون شورا اشاره کرد. کمیسیون بودجه

به گزارش امروزنگار، لایحه بودجه 1401 امروز شهرداری تهران روی میز اعضای شورا گذاشته شد و حواشی خاصی به همراه داشت، از این رو محمد آخوندی، رئیس کمیسیون بودجه در ابتدای بررسی به صراحت اعلام کرد که. کمیسیون تومان شهرداری تهران – کمیسیون بودجه – سقف بودجه 56 هزار و 800 میلیاردی دارد اما به رای اعضای کمیسیون تلفیق احترام می گذارد و به همین دلیل مصوبه کمیسیون تلفیق برای بررسی در شورای شهر مطرح شد.

مهدی چمران در واکنش به لایحه 56 هزار میلیاردی شهر از اعضای شورا خواست چشمان خود را باز کرده و با واقع بینانه به بودجه رای دهند. اظهارات چمران درباره بودجه، ناصر امانی را در مقابل سقف بودجه 56 هزار میلیاردی قرار داد و گفت: در حالی که شب ها می خوابیم و دعا می کنیم در مترو اتفاقی نیفتد، می بینیم که بودجه حمل و نقل تنها 24.5 درصد است. رشد کرده، اما بودجه فرهنگی و اجتماعی 102 درصد افزایش یافته است که برخلاف سیاست های ابلاغی شورا به شهرداری است.

انتقادات به لایحه بودجه باعث شد نادعلی این انتقادات را دور از فتوا بداند و خواستار مهلت دادن به مدیران شهرداری برای دفاع از این لایحه شد که چمران را بر آن داشت تا پاسخ دهد در صورت تحقق این بودجه هزاران تن فروشی شکر را در اختیار خواهیم داشت. جایگزین خواهیم کرد.

به گزارش امروزنگار، علیرضا زاکانی علیرغم اینکه قرار نبود در جلسه شورا حضور پیدا کند، در اواسط جلسه در صحن حاضر شد و در نطقی از لایحه خود دفاع کرد و به ابهامات اعضای شورا پاسخ داد اما بارها از میهمانان عذرخواهی کرد که . به دلیل گرفتگی صدا، کسالت و سرفه. .

در جلسه امروز تعدادی از خبرنگاران به دلیل انگشت درد و سرفه از شورا خارج شدند.

تنگی نفس و کسالت زاکانی که باعث شد از مهمانان هم عذرخواهی کند، مهدی چمران برای او آرزوی سلامتی کرد و گفت: به ما گفتند سرما خوردی!

این در حالی است که زاکانی به مصوبه شوراهای گذشته برای ساخت یک طبقه اضافی نیز اشاره کرد و آن را دلیلی بر رونق ساخت و ساز دانست و مهدی چمران در پاسخ به این تذکر گفت: و اگر بخواهیم این رویه را برای همه در نظر بگیریم. ولسوالی ها، قطعا اعتراضاتی وجود خواهد داشت.

چمران در پاسخ به زاکانی با بیان اینکه اگر سقف بودجه 56 هزار میلیارد تومانی تامین نشود، شورا انتقاد پذیر است و هیچکس متضرر نمی شود، گفت: بله نه شورا آسیب می بیند و نه شهرداری اما آسیب به شهر و مردم

رخش رستم را مثال زد و گفت رخش رستم 40 متر پرید و برای آزمایش اسب خندقی 41 متری کند و اسب را هنگام پریدن از خندق 41 متری کشته شد تا پرش ها به کسی آسیب نرساند.

انتقادات به لایحه بودجه باعث شد تا میثم مظفر و صادقی به درخواست تغییر سقف بودجه پاسخ دهند و صادقی گفت: برخلاف مصوبه کمیسیون تلفیق چه اتفاقی افتاده که اکنون ارقام در حال تغییر است؟

در نهایت بحث بودجه تا جایی پیش رفت که حبیب کاشانی با تشکر از حضور چمران و زاکانی در جلسه امروز مجبور به استعفا شد.

حبیب کاشانی در ادامه سخنان خود از اعضای شورا خواست تا سقف بودجه را پایین بیاورند و توصیه کرد به جای پیشنهاد دولت 56 میلیارد تومان و 45 میلیارد تومان چمران، 50 میلیارد تومان را بپذیرند و گفت: بودجه و بحث است و مردم در بودجه هستند. برای اولین بار در این سال نباید فکر کنید که اختلاف نظر وجود داشته است.

به گزارش امروزنگار، در همین حال چند رسانه از افت فشار محمد آخوندی، رئیس کمیسیون بودجه خبر دادند که دقایقی در اتاق مطبوعات ماند.

در نهایت اعضای شورا به پیشنهاد حبیب کاشانی مبنی بر محدود شدن بودجه به 50 هزار میلیارد تومان رای مثبت دادند اما رای اعضا بدون حاشیه نبود. در حالی که لابی و جلسات دو سه نفری صدای چمران را بلند کرد و با یکی از اعضا (علوی) صحبت کرد، گفت: جناح را از هم جدا نکنید. رفتن به این مسیر درست نیست و آن، مردم رای دهند. آنها عاقل و بالغ هستند، مهم نیست که چه تعداد مجاز است. 70 هزار میلیارد بزار خدا رو شکر.

وی تلویحا به سوابق برخی از اعضای سابق مدیریت شهرداری اشاره کرد و گفت: ما بالغ بر 20 بودجه برای این شهر نوشته ایم بدون اینکه در شهرداری بنشینیم تا برای ما بودجه بنویسند و نباید به مسائل دیگر رای دهیم بلکه باید رای دهیم. ” خودمان و خدایمان را ملاک قرار دهیم و پاسخگوی آرای خود باشیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا