استانی

حفظ آثار و خدمات ارزنده عالمان دینی وظیفه ما است

به گزارش خبرگزاری امروزنگار استان سمنان، مراسم رونمایی از کتاب «مقام محمود» تحقیقی در 14 آیه از قرآن کریم برگرفته از خطبه های نماز جمعه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود ترابی دامغانی با حضور می باشد. محمد طاهریان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن رستمیان امام دامغان; مصطفی ترابی نویسنده کتاب; حجت الاسلام والمسلمین سید محمد شمسی پور، نویسنده; سید سعید شاهچراغی، نویسنده; حسین امینیان، رهبر فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان؛ محمدعلی ملکیان، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی دامغان؛ آزاده امینیان رئیس اداره کتابخانه های عمومی دامغان و جمعی از نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر در محل سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان برگزار شد.

محمد طاهریان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان ضمن خیرمقدم و خیرمقدم به حضور خانواده افتخاری مرحوم ترابی دامغانی در این نشست، از تألیف این کتاب تقدیر کرد.

وی با اشاره به بخش هایی از کتاب گفت: همه انبیا وصیت مردم هستند و به عبارتی می توان گفت مرحوم ترابی نیز مردی با اصل و نسب بوده است.

طاهریان با اهدای 55 نسخه از کتاب «مقام محمود» به کتابخانه های عمومی استان به بیان ویژگی های مرحوم ترابی پرداخت و گفت: علمای دین در طول عمر خود همواره خدمات ارزنده ای را برای مردم زمان خود و نسل های آینده به جای گذاشته اند. زندگی پر برکت ما به عنوان متولیان زحمات این بزرگواران وظیفه داریم راه آنها را ادامه دهیم.

وی بابیان اینکه مرحوم ترابی دامغانی را شخصیتی بسیار محبوب، اخلاقی، فرهنگی و کتابدار خواند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن رستمیان امام جمعه دامغان ضمن خیرمقدم و خوش آمد گویی به مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و قدردانی از اجرای این گونه برنامه ها، اظهار داشت: دامغان همواره مهد علمای بزرگ دینی بوده است که. یکی از برجسته ترین این افراد که در طول عمر پربرکت خود خدمات بسیاری از جمله تأسیس سمینارها، تأسیس کتابخانه قمر بنی هاشم، تأسیس صندوق های قرض الحسنه قائم و وحدت دامغان، احداث مؤسسه مسجد دامغان و چهره آن به اختلافات و مشکلات مردم شهرستان اشاره می کند.

در ادامه این برنامه مصطفی ترابی نویسنده کتاب «مقام محمود» با بیان ویژگی های اخلاقی مرحوم ترابی، تاکید کرد: مرحوم آیت الله ترابی از کم نظیرترین شخصیت های زمان خود بود. آنها الگوی بزرگی برای جوانان و نوجوانان و سایر اقشار جامعه بودند.

وی افزود: این کتاب شامل مجموعه سخنرانی های مرحوم ترابی دامغانی در خطبه های نماز جمعه دامغان است. ایشان در خطبه های نماز جمعه به همه موضوعات اعم از سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند و با ادامه مکتب اهل بیت علیهم السلام چراغ راه آیندگان بوده اند.

نویسنده کتاب «مقام محمود» گفت: کتاب «مقام محمود» به سفارش مرحوم حجت الاسلام سید محمود ترابی دامغانی تهیه و تدوین شده است و درخواست مرحوم ترابی این بوده است که کتاب. باید همیشه در دسترس همه خوانندگان واقعی باشد.

در پایان حجت الاسلام مسلمان سید محمد شمسی پور رئیس دفتر امام جمعه دامغان نیز به بیان فضایل اخلاقی این عالم ربانی پرداخت.

گفتنی است از خانواده مرحوم ترابی بابت اهدای لوح و هدیه به این برنامه قدردانی شد و فرزند وی برومند نیز از اجرای این برنامه تشکر کرد. .

46

دکمه بازگشت به بالا