فرهنگ و هنر

خطرِ مدرن بودن! – امروزنگار

احمد آرام می گوید در حالی که خطری را برای کسانی که در کشورهای مدرن زندگی می کنند احساس می کند ، اما معتقد است که ما در کشورمان سنت هایی داریم که اجازه نمی دهد چیزی جای نویسنده واقعی را بگیرد.

در مصاحبه با امروزنگار ، اشاره شد که این داستان نویس به برنده نوبل کازوئو ایشی گورو ، نویسنده انگلیسی-ژاپنی ، گفت: “در آینده ، ماشین ها می توانند با رمان نویسان رقابت کنند و احتمالاً از آنها پیشی بگیرند” به معنای خطر برای داستان نویسندگان ایرانی و آثار ادبی توسط ربات ها از طریق هوش مصنوعی و امکان سنجش این سوال ایجاد شده است: کسانی که در کشورهای پیشرفته و مدرن زندگی می کنند معمولاً نمی خواهند واقعی باشند ، روزی با تکنیک های جدید و نرم افزار Invent و قادر به تحقق آرزوهای خود هستند.

وی گفت: “بحث های ما با ایشی گورو دو بحث جداگانه است.” افرادی که در کشورهای تهدید شده بسیار مدرن زندگی می کنند همیشه احساس می کردند که مدرنیسم این بار باید متفاوت تعریف شود. یعنی مدرنیسم مانند هیولایی است که قادر به نابودی آنها است ، اما ما یک کشور مدرن نیستیم. ما هنوز به جایی نرسیده ایم که احساس کنیم روزی توسط یک روبات هدایت خواهیم شد. البته آنچه امروز گفته می شود یک تئوری است.

احمد آرام سپس با اشاره به اینکه اجازه نمی دهد ربات ها جای نویسنده ایرانی را بگیرند ، اظهار داشت: این اتفاق می تواند در کارخانه های بزرگی که به تدریج از ربات ها (صنایع مختلف) استفاده می کنند بیشتر رخ دهد. اما ما در کشوری زندگی می کنیم که هنوز نتوانسته ایم بفهمیم مرز بین مدرنیته و سنت چیست و اگر بیانیه ای ارائه دهیم این خود ما نیست بلکه بیانیه ای است که از طرف دیگر آمده است و ما این کار را می کنیم دوباره ، در غیر این صورت مردم هنوز در این کشور هستند که تاریخ بیهقی را بازگو می کند. آنها می خوانند و نویسندگانی که شاهنامه می خوانند. در نتیجه ، ما در کشور خود سنت هایی داریم که اجازه نمی دهد هیچ چیز جای نویسنده واقعی را بگیرد.

این نویسنده همچنین در پاسخ به سوالی درباره محدودیت زبان فارسی در خلق آثار ادبی از طریق هوش مصنوعی گفت: “وقتی می بینیم فرد زنده ای روبروی خود غزل خوانی را که می گوید می خواند ، برای من بسیار لذت آور است ما ، زیرا در مورد یک فرد زنده فرهنگ و تاریخ زنده است ، اما چه چیزی می تواند در پشت مغز ربات باشد ، غیر از بسیاری از نرم افزارها و سخت افزارهایی که توسط انسان اجرا می شود؟ فرهنگ ما توسط مغز ما هدایت می شود. نمی توان از غزل مصنوعی لذت برد ، غزلی که در آن کلمات با موسیقی آمیخته می شوند و این موسیقی بسیار به فرهنگ و هنر ما بستگی دارد.

وی گفت: “اما این واقعیت که یک روبات انگلیسی می تواند غزل انگلیسی بخواند ، حتی از شعرهای TS Elliott نیز قابل توجه نخواهد بود ، و من فکر می کنم این نوعی شوخ طبعی است که چیزهای جدیدی درباره روبات ها و هوش مصنوعی بگوید ، در غیر این صورت نه لذت توسط مرد مصنوعی ، به ویژه مرد شرق. وقتی کسی اظهار داشت که روزی فرا می رسد که هیچ کس کتابی را بر نمی دارد و این کتاب ها را در دنیای مجازی نمی خواند ، پس یوسا ، نویسنده پرو ، یک پاسخ بسیار دقیق و گفت که اینها رویاهایی است که فقط در دنیای مجازی وجود دارد. این بوجود می آید. سالها از این گفته می گذرد و هنوز محقق نشده است.

آرام گفت: “این شایعات مبنی بر وجود هوش مصنوعی در همه جا وجود دارد ، من نمی گویم که این واضح است و در طولانی مدت اتفاق نخواهد افتاد ، اما همه جهان مثل هم نیستند.” وقتی به خاورمیانه ، آسیای دور ، شرق و غرب نگاه می کنیم ، تفاوت زندگی و فرهنگ را می بینیم. این روبات ها و هوش مصنوعی می توانند خیلی زود اروپا را غرق کنند ، اما نمی توانند شرق را اهلی کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا