عمومیمعرفی کسب و کار

خطر آفتابگیر در خودرو چیست؟

این روزها هوا آنقدر گرم شده که شرایط را برای دارندگان خودرو نیز سخت تر کرده است. گرم شدن زیاد قطعات ماشین می تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود. برای هر کسی پیش آمده که در فصل تابستان برای مدتی خودرو خود را زیر نور آفتاب پارک کرده باشد. آیا پارک خودرو زیر نور خورشید می‌تواند برای خودرو شما مضر باشد؟ نور آفتاب برای داخل و بیرون خودرو مضر است.

آیا آفتاب برای ماشین ضرر دارد؟

همه ما می‌دانیم که تابش نور خورشید می‌تواند به پوست ما آسیب بزند، ولی آیا می‌دانستید که اشعه‌های خورشید برای خودروی شما هم مضر هستند؟ زمانی که خودروی خود را به مدت طولانی در معرض اشعه آفتاب قرار می‌دهید، دمای داخل کابین می‌تواند تا 62 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کند. درعین‌حال، دمای بدنه خودرو بسیار بیشتر و تا 93 درجه سانتی گراد می‌تواند گرم شود. نور خورشید می تواند به چند روش به داخل خودروی شما صدمه بزند. ترکیب اشعه ی فرابنفش و حرارت فوق العاده ای که ایجاد می شود برای لوازم داخل خودرو ضرر زیادی دارد و گاهی تعمیر این لوازم می تواند هزینه ی سنگینی داشته باشد. خودروی شما در برابر آثار منفی چنین دماهای بالایی به‌هیچ‌وجه ایمن نشده است. در این مطلب، شما را با 10 راهکار ساده آشنا خواهیم کرد تا از آسیب نور خورشید به خودروی خود جلوگیری کنید.

مضرات آفتاب برای داخل خودرو

نور خورشید می‌تواند به چند روش به داخل خودروی شما صدمه بزند. ترکیب اشعه‌ی فرابنفش و حرارت فوق العاده‌ای که ایجاد می‌شود برای لوازم داخل خودرو ضرر زیادی دارد و گاهی تعمیر این لوازم می‌تواند هزینه‌ی سنگینی داشته باشد. در قسمت داخل، یکی از نقاطی که بیشترین تماس مستقیم را با آفتاب دارد، داشبورد خودرو است. شدت نور آفتاب و اشعه فرابنفش هنگام برخورد به شیشه جلو تشدید می‌شود و همین امر می‌تواند باعث رنگ پریدگی داشبورد شود.

مشکلات مشابهی ممکن است برای صندلی‌ها و تودوزی آن‌ها پیش بیاید. صندلی‌ها چرمی اگر به طور مداوم زیر نور آفتاب باشند خیلی زودتر کهنه می‌شوند. در صندلی‌های مشکی و تیره رنگ، پریدن رنگ صندلی خیلی بیشتر به چشم می‌آید. در معرض نور آفتاب بودن، همچنین روغن‌های طبیعی چرم را خشک می‌کند و باعث سفت شدن و ترک خوردن آن می‌شود. معمولا خودروسازان از چرم‌های مقاوم به نور افتاب استفاده می‌کنند، اما این چرم‌ها هم اگر بیش از حد زیر نور باشند مقاومت خود را از دست می‌دهند.

نکته قابل توجه این که در خودرو بیش از ۲۷۵ نوع ماده سمی وجود دارد که علت آن هم جنس مواد شیمیایی به کار رفته برای ساخت بخش داخلی است. این مواد به طور مداوم گاز‌هایی را از خود متصاعد می‌کنند که همان مواد سمی محسوب می‌شود. برای مثال، هنگامی که خودرو جدید می‌خرید، بوی نویی خودرو ناشی از متصاعد شدن این گاز‌ها است. اما نور آفتاب می‌تواند باعث تشدید متصاعد شدن آن‌ها باشد و این اصلا جالب نیست.

What is the danger of sunscreen in a car

مضرات آفتاب برای بیرون خودرو

نور مستقیم و مداوم آفتاب می‌تواند باعث خرابی رنگ خودرو شما شود. رنگ‌های تیره‌تر مانند سیاه، آبی یا قرمز حساسیت بیشتری به این نور دارند، اما در هر حال رنگ هر خودرویی ممکن است در اثر نور بی وقفه و مداوم آفتاب خراب شود. قطعاتی پلاستیکی بیرون خودرو هم در معرض خطر هستند. معمولا به قطعاتی نظیر سپر، گلگیر، پوشش آینه‌ها و باربند بی توجهی می‌شود، اما رنگ آن‌ها هم ممکن است در اثر نور آفتاب از بین برود.

روش‌های جلوگیری از آسیب خودرو در آفتاب

همانطور که می‌دانیم تابش نور خورشید می‌تواند به پوست ما آسیب بزند. ولی آیا می‌دانستید که اشعه‌های خورشید برای خودروی شما هم مضر هستند؟ پارک کردن خودرو زیر آفتاب به مدت طولانی در معرض اشعه آفتاب قرار می‌گیرد، دمای داخل کابین می‌تواند تا 62 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کند. درعین‌حال، دمای بدنه خودرو بسیار بیشتر و تا 93 درجه سانتی گراد می‌تواند گرم شود. اگر حداقل برخی از موارد مطرح شده در این مطلب را روی خودروی خود انجام دهید، بدون شک طول عمر خودرو افزایش پیدا خواهد کرد. در این مطلب، شما را با چند راهکار ساده آشنا خواهیم کرد تا از آسیب پارک کردن خودرو زیر آفتاب جلوگیری کنید.

1- مرتباً سطح مایعات خودرو را بررسی کنید!

زمانی که دمای هوای بیرون بالاست، مایعات خودروی شما می‌تواند بسیار سریع‌تر از معمول استفاده شوند. اگر هر یک از مایعات خودرو مانند مایع خنک‌کننده، روغن جعبه‌دنده یا هر نوع روغن دیگری کم شده باشد، به دلیل گرم بودن هوا، شانس آسیب رسیدن به خودرو بسیار بیشتر می‌شود.

2- در فصل تابستان، یک یا دو بار را تست کنید!

زمانی که دمای هوا بیشتر می‌شود، به دلیل استفاده از سیستم‌های مختلف مانند کولر معمولاً بار بیشتری روی باتری خودرو قرار می‌گیرد. آزمایش دوره‌ای باتری و سیستم شارژ آن، به‌طورکلی می‌تواند شما را از دردسرهایی مانند روشن نشدن خودرو در روزهای داغ تابستان برهاند.

3- فیلترهای هوا را چک کنید!

4- به صورت ماهانه فشار باد تایرها را چک کنید!

گذاشتن خودرو در آفتاب لاستیک ها را مستهلک می کند. گرمای شدید، هوای محبوس و تایر می‌تواند یک ترکیب فرار و بی‌ثبات باشد، آن هم ترکیبی که یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های خودرو در ماه‌های تابستانی است. در دمای هوای بالا، تایرهایی که فشار باد کم‌تری دارند، احتمال ترکیدگی بیشتری خواهند داشت.

ازاین‌رو، برای جلوگیری از تصادفات احتمالی و همچنین افزایش مصرف سوخت خودرو، بهتر است در طول تابستان ماهانه حداقل یک بار فشار باد تایرها را چک کنید. این کار را بهتر است صبح زود و قبل از گرم شدن هوا انجام دهید تا بتوانید میزان فشار باد تایر را به دقیق‌ترین شکل ممکن اندازه‌گیری کنید.

5- جای مناسب و زیر سایه پارک کنید!

اگر می‌توانید بین پارک کردن خودرو در وسط یک پارکینگ روباز یا زیر یک درخت بزرگ یکی را انتخاب کنید، همیشه و حتماً پارک کردن زیر سایه را باید در اولویت قرار دهید. پیدا کردن محلی که سایه دارد برای پارک کردن خودرو کار خیلی سختی نیست.

6- به‌صورت منظم کابین خودرو را تمیز کنید!

جهت نگهداری خودرو زیر آفتاب آن را تمیز کنید! ترکیب گرد و خاک و خورشید داغ می‌تواند کابین خودروی شما را نابود کند. اگر دقت کرده باشید، علت وجود لایه‌ای چرک روی داشبورد بعضی خودروها همین موضوع است. این مشکل با تمیز کردن منظم کابین خودرو به‌راحتی قابل حل شدن است. فقط برای تمیز کردن سطوح کابین از مواد مخصوص خودرو استفاده کنید، در غیر این صورت شما ریسک ترک خوردن سطوحی مانند داشبورد را به جان خریده‌اید.

7- دفعات بیشتری خودرو را شستشو دهید!

برای محافظت رنگ خودرو در برابر آفتاب آن را بیشتر بشویید. درست همان‌طور که گرد و خاک و کثیفی می‌تواند با گرم‌تر شدن هوا به سطوح کابین آسیب بزند، رنگ بدنه خودرو هم در ماه‌های گرم سال در معرض آسیب نور آفتاب قرار دارد. سعی کنید در فصل تابستان دفعات شستن خودرو را بیشتر کرده و بعد از هر بار شستن، حتماً با یک پارچه نرم آن را خشک کنید. گرد و غبار نشسته بر بدنه خودرو تاثیر زیادی بر جذب بیشتر گرما در تابستان دارد. بنابراین یکی از روش‌های مناسب برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان شستن بدنه خودرو با آب یا پاک کردن آن با دستمال و اسفنج خیش شده است. دلیل تاکید ما بر استفاده از آب در این روش تمیز کردن خودرو این است که پاک کردن بدنه ماشین با دستمال خشک در تابستان مانند بدلیل عدم جذب گرد و غبار همانند یک سمباده بر روی رنگ بدنه خودرو عمل می‌کند.

8- از واکس محافظتی رنگ بدنه استفاده کنید!

پارک کردن خودرو زیر آفتاب و شستن منظم خودرو در فصل تابستان یکی از راه‌های خوب برای محافظت از رنگ بدنه خودرو است، ولی کافی نیست. واکس محافظتی بدنه خودرو محصولی نگهدارنده است که با هدف جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید در تابستان بر بدنه خودرو تولید شده است. این واکس پس از پوشاندن سطح بدنه خودرو نقش کرم ضد آفتاب را بر روی پوست در تابستان برای رنگ بدنه خودرو ایفا می‌کند. شما باید حداقل هر شش ماه یک بار، رنگ بدنه خودرو را واکس کنید تا علاوه‌بر حفظ کیفیت رنگ، یک لایه محافظ هم روی آن قرار بگیرد. با واکس کردن بدنه نه تنها کثیفی‌ها و گردوخاک نمی‌توانند به رنگ خودرو  آسیبی بزنند، بلکه تأثیر اشعه آفتاب هم بسیار کم می‌شود. استفاده از محافظ رنگ برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

9- از لایه محافظ رنگ خودرو استفاده کنید

اگر مورد قبلی نگرانی شما را در مورد آسیب دیدن رنگ بدنه برطرف نمی‌کند، بهتر است به استفاده از لایه محافظ رنگ فکر کنید. این کیت‌ها عملکرد خیلی خوبی در محافظت از رنگ بدنه خودرو در برابر تابش مستقیم نور آفتاب دارند. تا مدت‌ها استفاده از واکس بدنه خودرو برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان و دیگر موارد محیطی سرآمد تمامی ابزارات محافظتی برای بدنه خودرو بود. اما امروزه با ارائه محصولاتی مثل لایه محافظ خودرو یا همان پوشش خودرو که با توجه به مواد تشکیل دهنده‌اش به آن محافظ رنگ نانو نیز گفته می‌شود، میزان کاربرد واکس خودرو کمتر شده است.

لایه محافظ خودرو یا پوشش خودرو یا به عبارتی محافظ رنگ خودرو نانو با استفاده از به پر کردن حفره های سطحی بدنه خودرو پرداخته و از آن در برابر عوامل نفوذی طبیعی محافظت می‌کند. در واقع استفاده از این پوشش خودرو که سرامیکی است، محافظت در برابر اشعه ی UV و شرایط نامساعد جوی و محیطی را به دنبال داشته و در نهایت برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان یک پیشنهاد کاربردی به شمار می‌آید.

10- روی شیشه‌های جلو و عقب از سایبان استفاده کنید

سایبان ها از آسیب داخل خود در آفتاب می کاهد! شاید نصب سایبان و جمع کردن آن بعد و قبل از رانندگی کار بسیار سختی به نظر برسد، ولی نتیجه فوق‌العاده آن را در بلندمدت خواهید دید. این سایبان‌ها به میزان زیادی دمای داخل کابین را کاهش می‌دهند. از سویی دیگر، استفاده از سایبان باعث می‌شود تا سطوح داخلی خودرو مانند داشبورد و روکش صندلی‌ها به دلیل تابش مستقیم نور آفتاب آسیب نبینند. اگر حداقل برخی از موارد مطرح شده در این مطلب را روی خودرو خود انجام دهید، بدون شک طول عمر خودرو افزایش پیدا خواهد کرد. انجام این کارها زحمت زیادی ندارد و در صورت توجه به تمام آن‌ها، قطعاً در هزینه‌های نهایی شما هم صرفه‌جویی ایجاد خواهد شد.

نتیجه گیری

حالا که میدانید چرا نباید ماشین را زیر نور خورشید پارک کرد و چگونه از آسیب های احتمالی نور خورشید بر اتومبیل خود جلوگیری کرد، پس ماشین خود را به آفتابگیر ماشین  مجهز کنید و از فصل داغ تابستان لذت ببرید. با کمی محافظت میتوایند تابستان را مثل یک حرفه ای پشت سر بگذارید!

دکمه بازگشت به بالا